Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Life in Istanbul

Gelin adaylarına Dilek Hanif’ten öğütler

Belki de bir kadının en özel kıyafeti gelinliğidir. Her ne kadar keyifli gibi gözükse de, zorlu bir süreç olan gelinlik seçiminde Dilek Hanif’in verdiği bu tüyolar size çok yardımcı olacak.

None Türkiye’de abiye ve gelinlik tasarımlarından sıksık övgü ile söz edilen Dilek Hanif, gelin adaylarına bazı öğütler verdi. Hayatınızın belki de en önemli gününü daha da unutulmaz yaşayabilmeniz için, ünlü modacının öğütleri, her gelinin kulağına küpe olmalı.

Haute couture ve gelinlik hazır giyimden çok farklı bir konu? Biraz bahseder misiniz?
Couture, birebir müşteriye özel bir çalışmadır. Couture kıyafetlerde müşterinin vücut yapısından tutunda, tarzına, giyeceği yere kadar sizi sınırlayan birçok unsur vardır. İlk couture defilemi 2002 yılında Aya İrini’de yaptım. 2004 yılında da Paris Haute Couture haftasına katılarak bu konudaki başarımı perçinledim. Couture’e de hazır giyimde olduğu gibi her yıl farklı bir koleksiyon hazırlıyorum ancak tabii ki bu parçalar daha sonraları kişilere ve durumlara göre farklılıklar gösteriyor.

None Couture ve gelinlik atölyeniz sizin bünyeniz de mi?
Evet, couture atölyemiz couture katımızın arka bölümünde. Hazır giyimin prototiplerini burada hazırlayıp sonra seri üretimi dışarda yaptırıyoruz ancak couture tamamen burda hazırlanıyor. Zaten couture’de her provaya ben mutlaka girerim.

Gelinlik tasarlamak kıyafetten daha mı zor?
Hayır, ben ekibime ve atölyeme çok güveniyorum ve benim için gelinlik tasarlamak çok keyifli bir iş.

Gelin adaylarına gelinlik seçerken ne önerirsin?
Gelinliğin masum olması bence oldukça önemli bir olgu. Ben çok frapan ve dekolte gelinleri çok doğru bulmuyorum. Gelinliğin ve gelinin masumiyeti olmalı. Klas bir gelin olabilmek bence oldukça önemli. Gelinlik ve damatlıkla olan resminiz hayatınızın sonuna dek sizinle olacak hatta torunlarınızında bakacağı bir resim olacak. O yüzden de gelinlik seçimine çok dikkat edilmeli. Ancak kimi zamanda herşeyi birlikte yapma isteği hem gelini hem tasarımcıyı çok zorlayabiliyor. Çok mutlu geçirilmesi gereken bir süreci, stres dolu yaşanabiliyor. Herkesin bir tarzı var gelinlik tasarlarken de bu tarzı yakalayabilmek çok önemli.

None Gelinlik tasarlarken sadece gelinler söz konusu değil, nedense ailelerde bu işte mudahale etme hakkını kendilerinde buluyorlar. Bu konuda nasıl denge kurabiliyorsunuz?
Artık zaman değişti eski kayınvalideler yok. Bana gelinlik için gelenlerde, kayınvalide ve gelinin arasında bir yol bulamaya gayret ediyor ve genelliklede bunu başarıyorum. Her iki tarafında gönüllerinin olması oldukça önemli, ancak tabii en mutlu olması gereken kişi gelin.

2011-2012 yılında gelinliklerde neler ön planda?
Bu sene özellikle gri renk gelinlikler hem bir değişiklik, hem de öne çıkan bir akım. Gri renk olgunluğu, zekâyı, derinliği,  asaleti temsil eden renklerden biridir; aynı zamanda da tevazuyu temsil eder. Bu nedenle  gelinlik için doğru bir renktir. Bunun yanında bej, somon, yavruağzı gibi tonlar da nerdeyse beyaz gelinlikler kadar öne çıkıyor. Etekler de irili ufaklı volanlar, tüller çok var.  Hem bir hareket, hem de yoğunluk veriyorlar. Genelde kumaşlarda da tül, organze, saten gibi  minimal dokular hakim. Tadında işlemeler, abartıdan uzak sade ama görkemli ve sofistike kesimler ön planda. Belden veya kalçadan açılan kuyruklu düz veya balık etekler de oldukça popüler.

Tuana Zeynep Bilgin