Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       Otel

Sade şıklığın duayeni Dilek Hanif

Dilek Hanif deyince ilk önce bizi Fransa Haute Couture haftalarında temsil eden, Türk kaftan ve motiflerini modernize ederk kendi zerafeti ile sadeleştiren bir tasarımcı geliyor akla… Facebook’dan da takip edebileceğiniz Dilek Hanif yeniliklerine en son çanta modellerini de ekledi.

None Teşvikiye caddesinde ki Ralli apartmanının 2. Katının kapısını çaldığınızda başka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Aslında burası Dilek Hanif Butik yani bir hazır giyim mağazası. Ancak o kadar özel döşenmiş ve o kadar farklı muamele görüyorsunuz ki kendinizi adeta bir arkadaşınızın evine gelmiş gibi hissediyorsunuz. Karşılıklı iki odasında kıyafetlerin sergilendiği Dilek Hanif Butik ürünleri bu yıl ilk defa Ankara Harvey Nichols mağazasında da satılıyor.

1990 yılında hazır giyim markası olarak başlayan Dilek Hanif , 1998 yılında Dilek Hanif Haute Couture tasarımlarını da koleksiyonuna dahil etmiş. Bu tasarımlar için de çok uzağa gitmenize gerek yok, aynı apartmanın sadece bir üst katında oldukça keyifli bir dekorla Haute Couture müşterilerine hizmet veriyor.

Bize biraz Dilek Hanif markasının doğuşunu anlatır mısınız?
Ben bu işin içinde büyüdüm. Annemin birkaç tane tekstil dükkanı vardı. Sonuçta tekstil benim aile mesleğim. Dolayısı ile küçük yaşlardan itibaren imalat, mağzacılık hep bu işlerin içinde oldum. Çocuklarımın doğumu ile bir süre ara verdim. Tekrar bu işe dönmeye karar verince de kendi adımla bir marka oluşturmaya karar verdim. Daha 15 yaşında iken yaz tatillerinde kendi isteğimle annemin dükkanında çalışırdım. Ben çalışma hayatını, tekstil sektörünü çok seviyorum. Önce mağazacılık daha sonrada imalat işine girdim. 20 sene evvel başladım, 19 senedir de Dilek Hanif markası var.

Fransa haute couture haftasında Türkiye’yi temsil eden tek Türksünüz? Bu nasıl bir duygu?
Evet, hazır giyim dalında Dice Kayek, Atıl Kutoğlu, Hakan Yıldırım gibi çok başarılı başka Türk tasarımcılar var ancak haute couture haftasında tekim. Bu çok gurur verici bir durum. Markamın ilk kırılma noktası Hülya Avşar’ la olan çalışmalarla oldu ancak asıl marka olmam Paris Haute Couture haftalarına katılmam sonrası gerçekleşti. Daha sonra da 2002 yılında Aya İrini’de ilk defilemi yaptım. Haute Couture haftaları sayesinde de yurt dışında bilinirliğim çok arttı, çok önemli yabancı dergilere haber ve kapak oluyoruz bu da çok gurur verici.

None Defilelerinizde ve Paris şovlarınızda özellikle Osmanlı tarzı ve desenleri hep ön planda. Özellikle couture kolleksiyonunuzda bunu çok sık kullanıyorsunuz değil mi?
Osmanlı tarzından etkileniyorum. Paris’te ilk şovum sırasında beni diğerlerinden ayırması adına Osmanlı tarzını modernize ederek kullandım ve bu çok ses getirdi. Kendimize özgü Osmanlı tarzını, doğu ve batının bir sentezi olarak tasarımlarıma aktarıyorum, ayrıca bu tarzı da tercih ediyorum. Kültürümüz çok zengin, bende bunu modernize etmekten çok keyif alıyorum.

2011-2012 sonbahar kıs sezonunda öne çıkan trendlerinden bahseder misiniz?
Benim tarzım zaten sade şıklık. Her şeyin dozunda olduğu bir şıklığı yakalayabilmek aslında çok zordur. Kullandığım malzemeler çok kalitelidir, kendime ve ekibime çok güveniyorum. Bu sezon kolleksiyonumda mürdüm, lacivert, gece mavisi, mor ve kırmızı ön planda. Tulumlar, uzun elbiseler, likra ve saten elbiseler oldukça gözde. Hazır giyimde smokin takımlar, pantalon ceketler, küçük elbiseler oldukça popüler. Tüm modelleri ben önce üstümde denerim ve içime sinmeyen bir modeli seri üretime sokmam.