Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Peanut

İnternette farklı, keyifli bir dekorasyon ve gurme sitesi; Perabulvari.com

Eğer dekorasyonda farklı olanı ve belli bir kaliteyi arıyorsanız gerçekten bu site sizin vazgeçemeyeceğiniz alışveriş sitelerinin başında yer alabilir.

Bir arkadaşımın Facebook sitesinde bana yönlendirmesi ile öğrendiğim Perabulvari.com, beni kısa zamanda etkisine aldı . Eğer dekorasyonda farklı olanı ve belli bir kaliteyi arıyorsanız gerçekten bu site sizin vazgeçemeyeceğiniz alışveriş sitelerinin başında yer alabilir. Özellikle de sipariş ettiğim ekmek bıçağımın yanında bana hediye olarak yolladıkları Godiva çikolatayı görünce ‘işte bu’ dedim kendime. Fark yaratmak, farklı olmak bu olsa gerek...

None Bu sitenin mimarları Oya Ünlü Kızıl’ın eşi Emre Kızıl ile üç arkadaşı. Üç ortak tam zamanlı bu işle ilgileniyormuş. Ortaklardan Emre Kızıl'ın dışında Kağan Dağtekin, Grupanya’nın eski genel müdür yardımcısı, diğer ortak Tunç Özcan  Koç Holding’de marka ve pazarlamanın başında senelerce çalışmış, dördüncü ortak  ise gıda sektörünün en önemli firmalarından birinin sahibi... Sadece dekoratif objelerin değil, leziz etlerin bile satıldığı sitedeki her ürün Sağlık Bakanlığı ve gıda kodeksine uygun, denetimden geçen ve etiketlenen ürünler. Gurme siparişi ve teslimatı oldukça  zor bir alan, bunun üstesinden gelmeyi de bu işin piri olan dördüncü ortaklarına borçlular. Sitenin kurucusu Emre Kızıl ve eşi Oya Ünlü Kızıl ile bu genç site için keyifli bir söyleşi yaptık.

Siz ve eşiniz uzun zamandır finans ve profesyonel sektörde başarılarınızla belli bir yerdesiniz. İnternette e ticaret sektörüne girmek aklınıza nereden geldi ?
Emre Kızıl: Ben işim gereği yatırım imkanları ve alternatifleri üzerine zaten sürekli araştırma yapıyorum. Bir süredir de Türkiye’de e-ticaret’in çok gelişeceğini ve yatırım açısından değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyordum. Bu arada eşim Oya da hobi olarak tutku derecesinde ev dekorasyonuna ve evle ilgili tüm konulara düşkündür. Oya’nın üç yıldır severek takip ettiği bir Amerikan e-ticaret sitesi vardı, dekorasyon ve ev eşyası üzerine. Oya’nın ilgisi ve beğenisi nedeniyle ben de siteyi incelemeye başladım ve asıl Türkiye’de bu segmentte bir ihtiyaç olduğunu düşündüm.

Bu sırada şimdiki iki ortağım da gurme ve lezzet üzerine bir e-ticaret sitesi açmaya karar vermişler ve yatırımcı arıyorlardı. Bir araya gelip konuşunca gurme ve dekorasyonu aynı çatı altında toplarsak çok daha iyi olacağına karar verdik. Çünkü aslında evine ve keyifli bir ev yaşamına düşkün insanlar genelde yemeğe, sofraya ve misafir ağırlamaya da düşkün oluyor. Biz müşteri olarak Türkiye’de neyin ihtiyacını duyuyorsak tam o kalitede ve çeşitlilikte bir site kurma fikriyle yola çıktık.

None Oya Hanım, sizi 2001 krizi döneminde Derviş’in baş danışmanı olarak tanıdık, sonrasında Yale Üniversitesi tarafından global lider adaylarından biri seçildiniz, 9 yıldır da Koç Holding’de üst düzey yöneticisiniz. Sizin eşinize bu konuda  desteğiniz nasıl oluyor?
Oya Ünlü Kızıl: Eşim bana nasıl hep destek olduysa tabi ki ben de ona oluyorum. Ben inanılmaz yoğun bir tempoda çalışıyorum ve işimi de çok severek yapıyorum. Türkiye’ye büyük değer yaratan projeler yürütüyoruz. Ancak hobi olarak dekorasyona olan ilgim nedeniyle bu alanda epey bilgi sahibiyim. Beğendiğim marka ve ürünleri mutlaka onlara iletiyorum. Ama daha önemlisi, dış bir göz ve bilinçli bir kadın tüketici olarak ürünlerin fiyat-kalite dengesini gözetiyorum diyelim. Siteye koyacakları marka ve verdikleri indirime mutlaka bakıyorum.

Maalesef e-ticarette de bir kirlilik ve kalabalıklık yaşanıyor son günlerde, ancak Pera Bulvarı çok farklı, Ocak 2012’de kurulmasına karşın oldukça da tanındı... Bunu neye bağlıyorsunuz?
E.K.: Çok doğru bir tespitte bulundunuz. Halihazırdaki e-ticaret sitelerinin pek çoğunda her türlü ürün gamı kaliteye  bakılmaksızın özensiz bir sunumla satılıyor ve bu da bazı insanların tercih etmediği ve güven duymadığı bir alışveriş ortamı yaratıyor. Çocuk çizmesi üzerinde tencere, yanında saat, onun yanında plastik kek kalıbı gibi. Bu nedenle de dünyada internet alışverişi giderek sadece bir segmentte uzmanlaşan sitelere yönelecek. Bunlara da dikey site diyoruz. Perabulvari.com sadece ev, dekorasyon ve gurme lezzetler üzerine hizmet verecek bir dikey site olarak konumlandı. Evde keyifli bir yaşamı seven insanların zevkle gezeceği ve aradığı ürünleri çok uygun fırsatlarla bulabileceği bir site.

Bir diğer farkımız ise markaları ve ürünleri seçerek siteye kabul etmemiz. Yani “ ne bulursak satıyoruz” gibi bir süreç yok. Tüm ürünler çeşitli kriterlere göre seçiliyor ve bu da sitenin üyelerinde bir süre sonra bir güven hissi oluşmasını sağlıyor. Sitede gördüğü ürünün özenle seçildiğini, kaliteli ve sağlıklı bir ürün alıyor olduğunu bilmenin güveni. Sanırım en önemli iki fark bu.

None Neden Pera Bulvarı? Bu ismi neden seçtiniz?
E.K.: Ben buldum, Oya’yla birlikte. :) Pera semti marka algısı olarak “gelir geçer modaları değil, kalıcı, estetik ve zarafet sahibi bir şıklığı” temsil ediyor. Sitemizdeki ürün seçimlerinde de hep nicelikten çok niteliğe önem vermeyi ve kalıcı parçalar seçmeyi önemsiyoruz.

Pera Bulvarı’nın içeriğinde blog tadında bir bölüm de var. Burada seyahat önerileri de var, dekorasyon önerileri de, yemek tarifleri de... Neden bu tür bir bölüm ekleme gereği duydunuz?
O.Ü.K.: Pek çok kişi eviyle ilgili ilham verici fikirlere ve kısa ipuçlarına ihtiyaç duyabiliyor. Bir halı alırken nelere dikkat etmek gerektiği, düzenli bir dolap için kullanabilecek yöntemler gibi. Ayrıca kısa  videolarla da pratik olarak verdiğimiz bilgiler olacak. Örneğin tablo aldınız, çerçevesini nasıl seçmeniz gerekiyor. Duvara tablo asmanın kuralları var mıdır, varsa nelerdir. Bu konuları bir sanat galerisinin sahibine soruyor ve 1.5 dakikalık kısa bir video şeklinde üyelerimize sunuyoruz. Ya da tarzı ve stiliyle insanların beğenisi kazanan ünlü isimlere en sevdikleri mekanları, dekorasyon ip uçlarını soruyoruz. Özetle, uzun yazıların değil kısa bilgi ve ipuçlarının zengin görsellerle bulunabileceği bir alan yaratmak istedik. Keyifle beş dakika geçirip önemli bir kaç bilgi edinebileceğiniz bir alan.

Yemek tariflerinin neredeyse şu anda  hepsi İtalyan ağırlıklı, bunu farklı mutfaklarla  çeşitlemeyi düşünüyor musunuz?
E.K.: Tabii ki. Tariflerimiz perabulvari.com’a özel yazılıp hazırlanıyor ve fotoğraf-video çekimi yapılıyor. Dolayısıyla bir şefle ve mekânla anlaştığımız zaman onların uzmanlık alanındaki mutfakla ilgili zengin bir portföy hazırlıyoruz. Türkiye’de en çok tercih edilen mutfak, İtalyan mutfağı. Dolayısıyla biz de öncelikle bu alanda Türkiye’nin en iyi restoranı olduğunu düşündüğümüz Papermoon’un tarifleriyle başladık. İstanbul’daki Bay Pino ve NewYork ‘daki şubelerinden gelen bir şefin yardımlarıyla İtalyan mutfağının en güzel tariflerini hazırladık, kullanılan ürünlerin tümü de sitede satılıyor. Şimdi Asya mutfağıyla ilgili hazırlıklarımız sürüyor.Bu şekilde giderek zenginleşerek devam edecek.  Sadece tarifler değil, yemek kültürüyle ilgili farklı makaleler de olacak.

None En çok satan ürünler hangisi?
E.K.: Mutfak ürünleri ve ev tekstili adet olarak çok satıyor. Halı kategorisinde de Türkiye’nin en iyi halılarını %60 indirimli bir fiyatla satıyor olduğumuz kulaktan kulağa yayılmaya başladı :) Arkadaşının evinde görüp beğenen insanlar halı alıyor.

İndirim oranlarını  nasıl belirliyorsunuz?
E.K.: En az %20 indirim oluyor, en çok da %60. İndirim oranı markaya ve ürüne göre değişiyor. Ev tekstili ve mutfak ürünlerinde indirim en az %40 oluyor çünkü üreticiden ya da ithalatçıdan ilk elden toplu alıyoruz. Ama örneğin orijinal tablolar, gravür ve serigrafiler satıyoruz, Burhan Doğançay’dan Turhan Selçuk’a kadar. Sanatta indirim olmaz, uygun fiyat olur. Orada da sitenin payını yok denecek kadar düşük tutup sanat galerilerinden %15 daha uygun bir fiyata çıkıyoruz. Ama örneğin halıda, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önde gelen halı firmalarından biriyle Türkiye özelinde exclusive çalıştığımız ve direk üreticiden çok sayıda toptan fiyatıyla alım yaptığımız için %60 indirim oranıyla satıyoruz. O halıları bu fiyata dışarıda bulmak imkânsız. Zor demiyorum, imkânsız. Yani özetle, indirim oranları ürünün çeşidine, ithal ya da yerli üretim olup olmadığına göre değişiyor.  Ancak tümünde piyasada bulunabilecek en iyi fiyat demek doğru olur. Tablo alacaksa da öyle, Nespresso makinası alacaksa da, havlu ya da halı alacaksa da.

Bu işin en büyük zorluğu ne?
E.K.: En zor iş, doğru ürünleri bulup bu üründe %50 civarı bir indirim sunabilmek. Aslında düzeltiyorum, en zor iş eşimin çıtasını yakalamak ! :)

O zaman Oya Hanım’a soralım, neden öyle? Zor mu beğeniyorsunuz?                   
O.Ü.K.: Zor ikna oluyorum diyelim. :) Bilinçli bir tüketiciyim. Özellikle ev ve dekorasyon konusunda “ kötü mal alacak kadar zengin değilim” sözüne çok katılıyorum. Evle ilgili tüm alışverişlerde nitelik çok önemli bence. Paramı savurmam, kalitesiz bir ürünü asla almam. En iyiyi en “doğru” fiyata almak isterim. Pek çok kadının da benim gibi olduğunu düşünüyorum. Hepimiz çalışarak kazanıyoruz, ailemizle sevdiklerimizle yaşadığımız evlerimize de en doğru alışverişi yapmak istiyoruz. Dolayısıyla eşimin kastettiği çıta “en iyi ürünleri en doğru fiyata bulmak”.

None Sizce neden insanlar evle ilgili alışverişini internetten yapmalı?
Benim açımdan üç ana neden var: İhtiyacım olan ürün gamındaki en doğru ve kaliteli markaları birinin benim için araştırıp bulması, sonra bu ürünü olabilecek en yüksek indirimle sunması, ayrıca da trafikte ve kalabalık alışveriş merkezlerinde zaman harcamama gerek kalmaması.

Türkiye’de ev konusundaki pazar çok dağınık, her şey bir yerde. Nevresim almak için nereye gideceksin, aydınlatma almak için nereye? Halı bir yerde, mutfak ürünleri bir yerde. İstanbul’da çeşit var ama buraları arayıp bulmaya zaman yok. Anadolu’da zaten çeşit de yok. Hadi buldunuz diyelim, fiyatlar dünya ortalamasının çok üzerinde. Birileri benim için gidip bu ürünlerin en iyi markalarını seçiyor ve sonra da ilk elden en uygun indirimlerle alıyor ve sonra da evime yolluyorsa benim için büyük bir lükstür. Özellikle çalışan kişiler için, iş dışındaki zamanını ailesiyle, sevdikleriyle manalı işler yaparak geçirmek isteyen kişiler için internet alışverişi vazgeçilmez oluyor.  

Perabulvari.com sadece gurme ve dekorasyon konusunda mı kalacak? Yoksa farklı sektörlere el atarak genişleyecek mi?
Perabulvari.com,  şimdilik sadece ev alanında faaliyet gösteren ve evde keyifli yaşamı seven insanların “ love brand”i olmayı hedefleyen bir site. Gelecekte belki diğer ülkelere de girer ve Türk üreticileri için güzel bir satış kanalı yaratabiliriz.

www.perabulvari.com

Tuana Zeynep Bilgin
Fotoğraflar: Selçuk Şamiloğlu