Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Tutkusunu mücevherlerine aktaran mücevher tasarımcısı Bilgün Dereli

Çocukluğundan beri gelen tutkusuyla bir marka yaratan Bilgün Dereli ile yeni açtığı Akmerkez’deki dükkanında konuştuk.

None Çocukluk yaşlarından beri en büyük hobisi olan mücevheri iş hayatında bambaşka bir yere getiren Bilgün Dereli 3 kız çocuğu annesi. Ancak B Point için 'Onun 4. çocuğu.' desek çok da yanlış söylemiş olmayız. Dükkan değişikliğini uzun zamandır planlayan Dereli yeni dükkanını Akmerkez'de açmaya karar verdiğini ve bu kararından dolayı da oldukça mutlu olduğunu dile getiriyor.

B Point by Bilgün Dereli markası nasıl doğdu?
B Point markasının doğuşuna, benim çocuklukta başlayan mücevher tutkum neden oldu. Bu tutkunun ilk tohumları annemle yaptığımız Kapalıçarşı gezilerinde atıldı.  Ve ben bu çocukluk aşkını, bütün hayatıma yaydım. Bir başka deyişle aşkla işi birbirine karıştırdım. İşimi, istikrarla serpilen ve büyüyen bir aşkla yaptığım için, B Point markası bugün yolculuğuna ilk günkü heyecanla, hep gelişerek ve değişerek devam ediyor.

Tasarımlarınız arasında sizi en çok etkileyen tasarımınız hangisi? Nasıl yarattınız onu?
B Point'teki her koleksiyonun bende ayrı bir yeri var. Her yeni koleksiyona, yeni bir heyecanla başlıyorum. Fikrin tohumları içimde canlanmaya başladığı andan itibaren bir kıpırtı başlıyor. Kimi zaman üretim aşamasında, karşımıza engeller çıkabiliyor. Ama hiçbir şey güzel bir koleksiyon yaratma heyecanının önüne geçemiyor.  Şu sıralarda yaz koleksiyonumun hazırlıkları içindeyim. Mercan, firuze ve incilerle pırlantaları harmanlayıp tasarladığım takılarımın doğumunu dört gözle bekliyorum.

None Sadece mücevher değil gümüş de çalışıyorsunuz? Biraz bahseder misiniz?
Evet, B Point'teki tüm gümüş ev eşyalarını ben tasarlıyorum. Bunlara özellikle aksesuar değil de eşya diyorum, çünkü birlikte yaşanan şeyler yaratmayı önemsiyorum. Boynuz saplı tepsiden, mercan görünümlü minelerle bezeli sürahisine kadar bütün gümüşlerimiz, güzel anlarımıza eşlik etsin diye tasarlandı.

Tasarımlarınızı yaparken nelerden etkileniyorsunuz?
Etrafımı çevreleyen her şeyden etkileniyorum. Böyle bir işle uğraşırken, kendinizi serbest bırakırsanız, her şey bir esin kaynağı olabiliyor. İstanbul, bu konuda sonsuz olasılıklarla dolu. Bu nedenle başka bir şehirde yaşamak istemezdim.

None Yakın zamanda lüksün tanımı değişti. Lüks artık kişiye özel tasarımları içeriyor. Siz de kişiye özel tasarım yapıyorsunuz. Böyle çalışmak zor mu? En çok severek ne tasarladınız?
Kişiye özel tasarım yapmayı çok seviyorum. Çekmecelerde bekleyen atıl taşları, yaşayan bir kolyeye dönüştürmeye, çılgın bir düşü gerçekleştirmeye, bir çeşit akıl okumaya bayılıyorum. B Point'teki ürünler benim kendi beğenilerimi ve zevkimi yansıtıyor. Kişiye özel tasarım yaparken, o kişiyi hissetmeye, anlamaya çalışıyorum. Onun bir dileğini ve hayalini gerçekleştiriyorum. Onun kadar biricik bir şey yaratıyorum. Sihir yapmak gibi bir şey bu. Harika bir duygu!
En çok babaannesinden kalan pembe incilerini getiren bir genç kıza yaptığım kolyeyi sevmiştim. Pembe inciyle oniksi birleştirerek, düğünde giyeceği pembe elbiseye uygun bir kolye tasarlamıştım. Ona çok yakıştı

None Siz en çok nasıl takılar takmayı seviyorsunuz? 'Hiç takmam!' diyeceğiniz bir takı var mı?
Ben mücevheri çok seviyorum. Kendimi bütün hissettiğim her şeyi takmaktan hoşlanıyorum. İnsanın o gün nasıl hissettiğiyle de ilgili bu aksesuar meselesi. Ben de kimi zaman uçuk, kimi zaman ağırbaşlı bir şeyi rahatlıkla taşıyabiliyorum. Bu konuda kendimi hiç kısıtlamıyorum

3 kız annesi olarak kızlarınızla neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?
Kız annesi olmanın en güzel tarafı, bir süre sonra, hem de umduğunuzdan daha kısa bir sürede arkadaş gibi olabilmeniz. Üç kız annesi olarak ben çok şanslıyım. Üçünün de farklı ilgi alanları var. Biriyle sergileri gezerken, diğeriyle kebaba olan tutkumuzu sınırsızca paylaşabiliyoruz.

None Sizin moda mottonuz nedir?
Ben modayı tatlı bir esinti gibi algılıyorum. Esintiye kapılmamak ve onun keyfini çıkarmak benim için önemli. Bu da ancak denemelerle dolu bir süreçten sonra kendine yakışanı tespit etmekle mümkün oluyor.   

İlerde B Point markasını nerde görmeyi umuyorsunuz?
B Point'i kızlarıma torunlarıma bırakmak isterdim. Markanın yanına tarih yazıldığı günün hayalini kuruyorum.

En sevdiğiniz yemek?
Döner ve kebabın her türü. Kuru olmayacak ama.

None Hayatta unutamadığınız bir seyahat nereye idi ve kimlerle?
Her seyahatin bir anısı var. Hindistan’da gittiğim bir SPA'dan ailece gittiğimiz Bora Bora Adası'na kadar hepsinin farklı bir anısı var.

En çok kime mesaj ya da e-mail atıyorsunuz?
Bu değişiyor. Şu aralar en çok kızım Ayşe ile mesajlaşıyorum

Sizin için en güzel 3 şehir?
İstanbul, New York, Paris, Roma.

En güzel yaptığınız yemek ne?
Pilav.

Tuana Zeynep Bilgin