Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Türkiye’den Haremlique ve Selamlique modası dünyaya yayılıyor..

Aslında Haremlique markası bebek sayılır. Henüz iki yaşında. Ancak iki yaşında bir markanın yaşayamayacağı bir bilinirliğe ve başarıya sahip.

None Haremlique’in bilinirliğe ve başarıya sahip olmasının arkasında Caroline Koç ve Banu Yentür’un markaya kattıkları değeri de göz ardı edemeyiz. Haremlique markası ile ev tekstili konusunda ciddi bir yer edinirken, kardeşi Selamlique’ta Türk kahvesi çeşitleri ile “Şimdiden dünya markası oldu.” desek yalan söylemiş olmayız. Tüm koşturması arasında Caroline Koç yeni projeleri ve markasının yeri ile samimi bilgiler verdi.

None Önceleri Edward’s of Hisar, ardından Playbarn, şimdi de Haremlique. Farklı alanlarda çok ciddi markalar yarattın. Çok faal bir sosyal hayatın, vakıf faaliyetlerin, 2 kızın ve eşin. Nasıl organize oluyorsun ve iş konusunda nasıl böylesi bir başarı yakalayabiliyorsun?
Önemli olan bir fikrin ortaya çıkmasıdır diye düşünüyorum. Sonrasında ise hayata geçirmek için neler yapmak gerektiğini planlamak ve ilgili insan kaynağını bir araya getirmek kalıyor. Belirlediğim stratejinin başarısı için beraber çalıştığım insanların azami ölçüde özgür düşünmelerini ve işi sahiplenmelerini sağlamaya çalışıyorum. Bir şeylerin oluşmaya başlamasını görmek beni daha çok çalışmaya motive ediyor. Motivasyon ise bana zamanı iyi kullandırıyor. Böylelikle eşime, çocuklarıma ve dostlarıma daha çok zaman ayırabiliyorum.

None Haremlique markası aslında sanırım iki yaşında bir bebek olmasına rağmen alanında oldukça önemli bir marka. Nasıl bu yola çıktın?  Haremlique markası nasıl doğdu?
Bildiğin gibi benim ailem tekstilci. Bu nedenle ülkemizde bu sektörde yaşanan sıkıntıları bizzat izleyebildim. Sonuçta en üst seviyede kalitesi olan ve tasarım ağırlıklı markalarımızın olmayışının en büyük handikabımız olduğunu gördüm ve bu işe girmeye karar verdim. Bu sırada İzmir’den tanıdığım Banu Yentür ile yollarımız kesişti, düşüncelerimi paylaştım ve ortak olduk. Hayalim Türkiye’ye üst segment bir dünya markası kazandırmak oldu. Haremlique böyle ortaya çıktı.

None Haremlique olarak Türk kahvesini oldukça farklı bir yere taşıdınız? Onlara farklı aromalar katarak özgün bir hale getirdiniz. Kahve konusundaki projeleriniz neler?
Haremlique Tekstil’i kurduğumuzda müşterilerle bir hoşluk olması için özel bir Türk kahvesi yapmak istedik. İsteğimizi bir kahve gurmesine tanımladık. Geleneksel kahvenin yanında aromalı kahveler yaptırdık. Düşünmediğimiz kadar güzel bir ilgi gördü. Bunun üzerine kahve işini daha profesyonelce ele almaya karar verdik ve tekstilden ayırdık. Bir yıl sonunda Türk Kahvemiz özel bir kişilik kazanmaya başladı. Bu seferde hem tekstilin hem de kahvenin aynı isimde olması bizi marka odaklanması konusunda endişeye düşürdü. Bildiğiniz gibi markaların gücü faaliyet alanının büyüklüğü ile ters orantılıdır. Bu anlayışa, “bütün güçle tek bir noktaya vurmakla bu gücü birçok noktaya dağıtmanız arasındaki etki farkı” olarak bakabilirsiniz. Sonuç olarak bir karar daha aldık ve daha önceden tescil ettirdiğimiz Selamlique markasını kahveye verdik. Bundan böyle tekstil ürünlerimiz Haremlique, kahve ürünlerimiz ise Selamlique olacak.

None Sıraselviler, Alaçatı şimdi de Beyrut. Beyrut’u ne zaman için planlıyorsunuz? Oraya özgün bir çalışmalarınız olacak mı?
Beyrut oldukça gelişmiş bir durumda. Mağazamız dünya markalarının yer aldığı güzel bir alışveriş bölgesinde kasım ayında açılmış olacak. Buradaki konseptimizi ve ürün gamımızı aynı şekilde oraya aktarıyoruz. Devamında alacağımız geri bildirimlere göre Beyrut’a özel çalışmalarımız mutlaka olacaktır. Devamında ise Paris’te bir mağaza açmayı planlıyoruz. Bu arada Selamlique ile Harrods mağazasında yer alacağımızı da belirtmek isterim.

None Senin için Haremlique’teki en özgün ve sevdiğin ürün hangisi?
Haremlique’teki en sevdiğim ve Haremlique’e en özgün ürünler bana göre Topkapı nevresim takımı ve Hasbahçe kumaşıdır. İlk defa İstanbul ve Osmanlı motiflerinden oluşan bir Toile de Jouy çalışması Haremlique tarafından yapılmıştır. Selamlique markasını yukarıda bahsettiğim gibi kahve ile aktif duruma geçiriyoruz.

None Haremlique bünyesindeki kişiye özel tasarımlar, plaj, tekne ve çocuk yatak odası tekstili hakkında biraz bilgi verir misin? Her şey %100 Türk malı mı?
Ürünlerin tasarımı tarafımızdan yapılıyor. Bunun için gerekli girdiler; kumaş, iplik, işleme vb. gibi, kalitesi en üst düzeyde olacak şekilde öncelikle yurt içinden, bulunamazsa yurt dışından temin ediliyor. Ama nihai mamul üretimi Türkiye’de yapılıyor. Takdir edersin ki buradaki en önemli girdi tasarım. Tasarlarken tanımlanan malzeme Haremlique gibi bir marka için tabii ki en üst kalitede olmak zorundadır. Mesela pamuklu ürünlerin mısır pamuğundan üretilmiş olması gibi. Nevresim takımı, yastık, bornoz, havlu, aksesuar ve benzeri ürünleri önceden üretip satışa sunmamızın yanında tüm bu ürünleri kişilere ve mekanlara özel olarak da hazırlayıp üretebiliyoruz.

Tuana Zeynep Bilgin

--video--32-- --/video--