Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Da Costanzo’nun elinden efsanevi Capri sandaletleri...

Capri Adası’nın efsanevi sandaletlerine adanın her köşesinde rastlayabilirsiniz. Ancak Da Costanzo adında çok özel bir dükkan var ki buradaki sandaletlerden almadan sakin Capri’den dönmeyin.

None Capri Adası’nda, taksiden ya da teleferikten iner inmez karşınıza vitrininde binlerce renkte sandaletin sergilendiği ufacık bir dükkan çıkacak. Bu ufak dükkânın bugüne dek Jackie O, Grace Kelly, Sophia Loren, Brigitte Bardot ve Clarke Gable gibi birçok ünlü müşterisi olmuş. Roma İmparatorluğu döneminden beri adanın sembolü olan bu el yapımı sandaletler, babasından mesleği öğrenen ve 5 yaşından itibaren sandalet üretiminde çalışan baba Costanzo Ruocco tarafından şöhrete ulaşmış. Costanzo’nun ölümünden sonra ise bayrağı oğlu Antonio almış.

None Büyükbabanızın başlattığı işi daha sonra babanız devam ettirmiş. Şimdi de bayrak sizde. Bize biraz babanızdan bahseder misiniz?
Babam oldukça sıcakkanlı, insancıl biriydi. Küçük yaşlarda Capri yakınındaki Bottegucce’de birçok farklı atölyede çalışmaya başlamış. Yıllar önce tüm sandalet ustaları her şeyi elde sıfırdan başlayarak özenle yaparlardı. Büyük parça halinde alınmış derileri elde keser, ayağınıza uygun hale getirirlerdi. O zamanlarda müşterilerin ayaklarının bir kağıt parçası üzerinde şekli çizilir, sonra da buna uygun kalıp çıkarılarak özenle tek tek hazırlanırdı.
Babam her zaman çok şanslı olduğunu Capri Adası’nın altın döneminde yaşadığını söylerdi. Tüm önemli özel insanlar o dönemde adaya yaz tatillerini geçirmeye gelirlerdi. Babam o dönemi “çok akıllı ve çok da lüks olmayan, daha basit” diye tanımlardı. Örneğin bir keresinde Brigitte Bardot’yu Piazetta Meydanı’nda aynı zarafette çıplak ayakla yürürken görmüştü. Her şey daha basit ve kolaymış o zamanlar.

None Da Costanzo sandaletlerini diğerlerinden ayıran ne sizce?
Biz diğerlerinden daha farklıyız çünkü 2011 yılındayız ve bizim sandaletlerimiz hâlâ deri kokuyor. Hâlâ kişiye özel yapmanın keyfini yaşıyoruz. Babamın çalıştığı eski masanın üzerinde eski aletlerle sandaletlere hayat veriyoruz. Her sene eklenen yeni koleksiyonlarla Capri sandaletlerini ölümsüzleştiriyoruz.

Tüm ürettiğiniz sandaletler alıcının tercihi tasarımlarla zenginleştirilerek dükkanda 15 dakika da kişiye özel hazırlanıyor. Peki, bu koleksiyonları kim hazırlıyor?
Capri sandaletlerinin tarihçesi Roma İmparatorluğu’na dayanıyor. Koleksiyonlar hem kendi kültürümüzden bazı klasikler, hem de moda Swarowski taşlarla yaratılıyor. Biz hazırlarken günün modasından etkilendiğimiz kadar kendi kültürümüzden de bir şeyler katıyoruz.

None Tabanları Fendi markasının da kullandığı çok özel bir deriden üretiyorsunuz? Tüm Capri sandaletleriniz el yapımı mı?
Tabii ki tüm Da Costanzo sandaletleri tamamen el yapımı. Deriyi ve köseleyi Tuscany’den en iyi üretimi yapan yerlerden sağlıyoruz. Bu da farklarımızdan biri.

Capri sandaletleri bu kadar özel yapan sanırım bunlar.Peki, aldığımız bir Costanzo sandaleti nasıl temizlemeli ve muhafaza etmeliyiz?
Aslında bu çok kolay… Constanzo sandaletleri iyi bir şarap gibidir, yıllar geçtikçe daha da güzelleşirler. Düz topuğun hiçbir zaman modası geçmeyeceğinden de seneler boyunca keyifle kullanabilirsiniz. Bizim en önemli sırrımız da sanırım bu.
Eğer yolunuz Capri Adası’na düşerse mutlaka 49 Via Roma 80073 CAPRI (NA) ITALY adresindeki DA COSTANZO’ya uğramayı unutmayın.

Tuana Zeynep Bilgin