Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Yaşamı sürprizlerle dolu, Georges Chakra

Dünyaca ünlü, Lübnanlı tasarımcı Georges Chakra'nın müşteri listesinde bir çok ünlü güzel bulunuyor. Beyonce, Tyra Banks ve Rihanna ise bu isimlerden sadece birkaçı...

Chakra'nın tarzıyla ilk olarak 2006 yılında vizyona giren 'Şeytan Marka Giyer' adlı filmde tanıştık. Şimdi tasarımlarını dünyanın her yerinde bulmak mümkün, hatta Harvey Nichols Türkiye mağazalarında da.

None İç mekan tasarımı okuyordunuz, sonra Kanada'ya gittiniz ve moda tasarımı üzerine eğitim aldınız. Fikrinizi değiştirmenizin sebebi neydi?
Mezun olduktan sonra, iç mekan tasarımı programına katıldım çünkü ülkemde modayla ilgili detaylı bir eğitim programı yoktu. Ancak iki yıllık çalışmanın sonunda Lübnan’daki politik durumun da etkisiyle Kanada’ya yerleştim. Ve 'Canadian Fashion Academ'de bir moda tasarım programına kaydoldum. Yani, aslında Kadana'ya gidişimle en büyük tutkum olan ve çok istediğim moda tasarımı alanında eğitim alma şansını yakaladım.

1985'te 22 yaşınızdayken Lübnan'a geri döndünüz ve kendi couture butiğinizi açtınız. Sizin gibi moda üzerine kariyer yapmak isteyenlere neler önerirsiniz?
Her neyle karşı karşıya gelirlerse gelsinler, hayallerinin peşini bırakmasınlar. Ben hep şunu söylerim; zorluklar hayatı heyecanlı kılar, zorlukların üstesinden gelmekse hayata anlam katar.

En büyük özelliğiniz, her sezon bambaşka bir koleksiyon üretmeniz.İlham kaynağınız nedir?
İlham perilerim ve kadınlar. Aslında her şeyden ilham alıyorum. Bir film, bir seyahat, tarihi bir dönem, bir kadının duruşu, bir parfüm kokusu ya da bir his bana ilham verebiliyor hatta bir kumaşın dokusu bile.

None Ortağınız Jocelyne Abdel Malak ile sahibi olduğunuz Onna Group’un bünyesinde aksesuar, ayakkabı ve hazır giyim üretimi de bulunuyor. Çalışma alanınızı daha da genişletmeyi planlıyor musunuz?
Çalışma alanını genişletmek, büyüme planı içinde atılabilecek en mantıklı adımlardan biri. Ama asıl önemli olan doğru zamanda doğru adımı atabilmek. Evet, böyle planlarımız var ama bunun için doğru zamanı bekliyoruz.

None 2011 İlkbahar – Yaz koleksiyonunuzun çıkış noktası neydi?
Aslında İlkbahar – Yaz 2011 Couture koleksiyonunun esin kaynağı tabiat anaydı. Bu gerçek dünya ve hayal dünyası arasındaki o ince çizgiyi vurgulamak için çok uygun tema. 'Edition by Georges Chakra' koleksiyonunun moda ve mimarinin arasındaki paralelliği vurgulaması gibi.

İlkbahar – Yaz 2011 koleksiyonunuzda en sevdiğiniz tasarım hangisi ve neden?
Detaylar benim için çok önemli. Bu sebeple güçlü bir duruş sergileyen, farklı çizgilere karışan uçuş uçuş kumaşların kullanıldığı tasarımları seviyorum.

Couture İlkbahar – Yaz 2011 koleksiyonunda en sevdiğim tasarımlar Look 18, mercan rengi asimetrik elbiseyi tamamlayan pullu işlemelerle bezenmiş tayt ve Edition koleksiyonunda bulunan Look 11109. Bu koyu bej, kabarık, saten kokteyl elbisesi camgöbeği şifonla muhteşem bir uyum yaratıyor. Yine camgöbeği rengindeki askılardaki ince detaylar ve saten kumaşın elbisenin üzerini sarışı... Bence bu iki elbisenin de son derece kadınsı, genç ve dinamik bir havası var.

None Son zamanlarda Lübnanlı tasarımcılar oldukça ünlendi. Sizce bunun sebebi nedir?Gerçekten de Lübnanlı tasarımcılar son zamanlarda çok fazla ön planda tutuluyor. Onlar da, adeta bu zengin doğu kültürünün elçiliğini yapıyormuşcasına, podyumlarda en güzel şekilde ülkelerini temsil ediyor. Bu kadar çok ün kazanmasının sebebi bence işçiliğin dünyanın en ünlü moda evlerindeki kadar ustaca olması ve titizlikle çalışılması. Tabii ki doğu ve batı kültürünün sentezini çok muhteşem  bir şekilde tasarımlarına yansıtarak, Ortadoğu'dan Amerika'ya kadar çok geniş bir müşteri kitlesine ulaşabiliyor olmalarının etkisi de gözardı edilemez. Dahası Lübnanlı tasarımcılar tasarımlarını ticaret yapmak için kullanmaktan ziyade müşterilerini misafirperver bir şekilde ağırlar ve tasarımdan ne beklediklerine, ne söylediklerine de oldukça önem verirler. İşte bütün bu özelliklerin etkisiyle, sahip oldukları üstün yetenekleri ve dünya çapında ünlü birer tasarımcı olma arzuları, sanırım bunun en büyük sebebi.

Daha önce hiç Türkiye'de bulundunuz mu? Eğer bulunduysanız, ülkemizi sevdiniz mi?
Evet, ülkenize geldim ve bu benim için çok hoş bir deneyimdi. Kültür mozaiği, muhteşem havası ve yemekleri; aslında bunlar iki ülkenin de ortak özellikleri. Ancak tekneyle yaptığımız boğaz turu ve Topkapı Sarayı ziyareti bu seyahatte beni en çok etkileyen iki önemli şeydi. Ayrıca hazır giyim koleksiyonumuz da artık İstanbul'da bulunan Harvey Nichols mağazalarında satışa sunuldu.

Tuana Zeynep Bilgin

--video--2029-- --/video--