Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Gisele Türkiye'yi nasıl seçti?

Twigy markasını ilerde bir dünya markası olarak görmek isteyen Sinan Öncel'le keyifli bir söyleşi yaptık. Ben sanırım en çok kızına olan ilgisinden etkilendim. Tabii bunun yanında 23 yaşında kurduğu şirketinin ardındaki başarı öyküsü de oldukça etkileyici.

None Sinan Öncel, oldukça genç ve başarılı bir iş adamı. 1965 İstanbul doğumlu Öncel, Teşvikiye'de büyümüş. Nilüfer Hatun Ortaokulu'nda okuduktan sonra mahallesindeki 3 yaş büyük Ercan Ağabeyi'nin etkisi ile kendini başına karar vererek henüz 14 yaşında Bursa'da Işıklar Askeri lisesine yatılı olarak başlamış. Liseden mezun olduğunda 1. tercihi olan Hava Harp Okulu'na gözünde astigmat olabilir diye alınmayınca Marmara Üniversitesi İşletme'ye devam etmiş. 4 yıl boyunca hem okula giderken hem de 2 farklı dış ticaret firmasında satış elemanlığı yapmış. Fransızca bilmesinin verdiği avantajla da firmaya gelen yabancı konuklarla ilgilenerek farklı ilişkiler kurmuş. Gıdadan, kırtasiye ve elektroniğe kadar çok farklı dallarda ürün pazarlayan Öncel'in yolu terlikle tesadüf eseri buluşmuş.

None Terlik işine nasıl girdiniz?
Üniversite yıllarında 'Elimde çanta ile her şeyi sattım!' desem yalan olmaz. O dönem ekonominin serbestleşmeye başladığı bir dönemdi. Ben de henüz 17-18 yaşında bir üniversite öğrencisi iken ticaretin içindeydim. Bir gün çalıştığım firma ayakkabı ithal etti ve ben de ayakkabı dünyası ile böylelikle tanıştım. Bir arkadaşım sayesinde de pofuduk terlik satmaya başladım. O dönemde İpana diş macunu, 2 boş kutu getirene bir terlik vermek isteyince işlerim patladı. Kısa zamanda ciddi bir sermaye yapıp İtalya'ya fuara gidip birkaç markanın Türkiye temsilciliğini aldım. O dönemde terliğe çok talep vardı. 23 yaşındaydım, 3 ay içinde kazandığımla kendime ilk dairemi alabildim

Twigy ismini marka yapmaya nasıl karar verdiniz?
2000 yılında yabancı temsilciliklerimiz artmaya başlayınca kendi markamızı da yaratmaya karar verdik. Marka tescili en zor şey, o dönem sanırım 15'e yakın ismi tescile yolladık ancak bir tek 'Twigy' markası tescil edildi. Böylece markamız Twigy oldu.

None Reklam kampanyalarına inanan birisiniz? Bunun nasıl yararını gördünüz?
2002 yılında futbolla ilgili 3 büyük kulüple anlaşarak onlara terlik ürettik. 2003 yılında da 'Bu terlik tam benlik' kampanyası ile çok güzel bir çıkış yakaladık. Bugün okullarda dahi marka hikayesi olarak Twigy anlatılıyor. Bugün yaz aylarında geceleri 3 saat dolaşan Twigy teknemiz ve maçlardaki terlik adamlarımız herkesin aklına kazındı.Biraz da kendinizden bahseder misiniz? Sinan Öncel nasıl biri?
Ben çok detaycı biriyim ve başarımın altında da bu detaycılığımın yattığına inanıyorum. Ben çok şanslıyım inandığım ve zevk aldığım bir işi yapıyorum. Çok para kazanacağımı düşünsem dahi zevk almadığım bir işe girmem.

None Nasıl bir patronsunuz?
Çok detaycı olduğumdan dolayı herkes maalesef bana uyum sağlayamıyor. İstatiksel rakamlarda çalışması zor biri olduğumu görebiliyorum. 23 yıllık iş hayatımda 14-15 kişi benimle beraber bu yolu yürümüş, demek ki çok da zor biri değilim.

Nasıl bir babasınız?
Kızım Lara 13 yaşında. Onunla çok iyi anlaşıyoruz. Hafta içleri annesinde kalıyor hafta sonları benimle. Özellikle çok mecbur kalmazsam seyahatlerimi hafta içi yapıyorum ki kızımla vakit geçirebileyim diye. Kızımla oldukça sağlıklı bir ilişkim var, örneğin bu hafta sonu Bebek Parkı'nda kovalamaca oynadık. Onunla gazete okumak, yemeğe sinemaya gitmek seyahat etmekten çok keyif alıyorum. Gisele Bündchen etkinliği için ilk kez kendine hafif topuklu bir ayakkabı aldı. Annesi ile çok şık bir kıyafet seçmişler bana da resmini çekip yollayarak onayımı aldı. kizimin hala kendi bilgisayarı yok onun daha doğal ortamlarda büyümesi benim için önemli. Gecen yaz All dergisinde 15 gün çalıştı bu yazda bir ay çalışmasını planlıyoruz. Amacım hayati öğrenmesi.

None Sizce bir kadın nasıl terlik giymeli?
Eğer evde yalnızsa rahat ettiği bir terlik giymeli ancak yanında önemsediği bir erkek varsa bence mutlaka topuklu şık bir terlik giymeli. Bana göre topuklu ayakkabı bir kadını her zaman daha çekici gösterir.

Peki, Türk kadını plajda nasıl terlik tercih ediyor?
Satış rakamlarımıza göre kadınlarımız plaja giderken farklı, plajda farklı terlik giymeyi tercih ediyor. Satışlarımızın büyük bir bölümü platformlu plaj terlikleri yani kadınlar her yerde topuk seviyor dolgu da olsa.

None Geçen senelerde çok konusu olan bir soru soralım size. Erkeklerin parmak arası terlik giymesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
Parmak arası terliklerin binlerce senelik bir geçmişi var. Ben de yaz aylarında parmak arası terlik giyiyorum. Bence erkek ya da kadın rahatsa istediğini giymeli.

Türkiye’nin tanıtımında da çok önemli bir olay gerçekleştirdiniz. Gisele Bündchen Türkiye’de Ipanema terliklerinin sezon tanıtımını gerçekleştirdi. Bundan bahseder misiniz?
Bu konuda tevazu göstermeyeceğim. Berlin, Paris, Madrid sonrası 4. ülke olarak Gisele Bündchen Türkiye'ye geldi. Bunda bizim markaya inancımızın, yatırımlarımızın ve ısrarlarımızın etkisi çok büyük. Ziyaret sonrası kendi sitesinde de Türkiye-İstanbul ile ilgili çok güzel yorumlarda bulundu. (http://www.giselebundchen.com/novidades/9434/gisele-launches-her-sandals-in-turkey ) Bu hem ülkem hem markam adına çok keyifli bir şey.

None Kısa kısa Sinan Öncel
En iyi huyunuz ne?
Yaptığım şeyin en iyisin yapmaya çalışırım ancak bunu yaparken de kimseyi kırıp ezmem.
En kötü huyunuz?
Aptallık karşısında çok çabuk sinirlenirim
Yaşam felsefeniz  ne?
İçinde bulunduğun anı en güzel şekilde yaşamak. Hepimize belli bir zaman verilmiş bunu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Ben bun %90 oranında yapabildiğime inanıyorum.
En sevmediğiniz yemek hangisi?
Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum o yüzden kızartmalardan uzak duruyorum ancak her şeyi yerim.

En sevdiğiniz şarkı?
Baba filminin şarkısı The Godfather
Ne tür müzik seversiniz?
Latin müziği, elektronik, Future Generation türü müzik dinlemekten hoşlanıyorum. O yüzden de kızımla bu konuda anlaşamıyoruz.
Hayvanlarla aranız nasıl?
Lara ile 3 kedimiz var: Şaşkın, ponpon, fındık.

Tuana Zeynep Bilgin

--video--2019-- --/video--