Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Türk sinemasının duayeni Türker İnanoğlu...

Ülkemizde birçok ilki bize yaşatan Türker İnanoğlu babacan tavırları ve hatırşinaslığı ile onu tüm tanıyanların kalbinde çok özel bir yere sahip bir sinema duayeni...

Çiçek taksi, Tatlı Kaçıklar, İkinci Bahar, Yabancı Damat, Arka Sokaklar, Bir Başka Gece, Vur Patlasın Çal Oynasın, Hodri Meydan sadece televizyon kanallarından hatırladığımız programlardan bazıları... Bir de sinema filmlerini saymaya kalksak sayfalar yetmez. Türker İnanoğlu'nun Türk sinema ve televizyonculuğuna kattığı eserlerin sayısı hakikaten inanılmaz. Hayatını sinemaya adamış ve onun bugünkü yerine gelmesinde çok ciddi görevler üstlenmiş biri olan İnanoğlu bir tesadüf üzerine sinema dünyası ile tanışmış. Onun için Türk sinemasının tek yaşayan şahidi desek inanın abartmış olmayız. Türk sinema ve televizyon sektöründe hazırladığı film, dizi ve şovlarla bir rekora imza atan İnanoğlu'nun ağzından başarı öyküsünü dinleyelim. Hakkında Giovanni Scognamillo tarafından yazılmış Bay Sinema adlı kitap, aslında onun hayatının bir yerde özeti de sayılabilir.

None Sinema dünyası ile tanışmanız nasıl oldu?
Tamamen bir tesadüf. Ben Kanlıca'da oturuyordum yanımızdaki evin sahibi son Osmanlı sadrazamı Saffet Paşa'nın Konağı'nda da onun torunu oturuyordu. Arada sırada evini tarihi filmler içinde kiraya veriyordu. Yine böyle bir görüşmeye geç kalınca benden misafirlerini o gelene kadar oyalamamı rica etti. Gelen 3 kişiyi ben bahçemde ağırladım ve onu beklerken sohbete başladık. O sıralarda yönetmenin asistanı askere gitmiş yeni birini arıyorlarmış, bana teklif ettiler. Ben o dönemde rejisör asistanı ne demek onu bile bilmiyordum. Böylece yönetmen asistanı olarak Nişan Hançer'in yanında işe başladım.

None 1960 yılında Erler Film'i kurmuşsunuz? Bu nasıl gelişti?
Erler Film Türk sinema tarihindeki en eski film şirketidir. Ben 1957 yılında Nişan Hançer'in yanında çalışmaya başladım. 9 filmde rejisör asistanlığı yaptım.1959 yılında Senden Ayrı Yaşayamam adlı filmde ilk kez yönetmenlik yaptım. Daha sonra Yeşilçam yapımcılarına 8 film yönetmenlik yaptıktan sonra Erler Film'i kurdum.

1979 yılında da Ulusal Video ile Türkiye'yi video ile tanıştırdınız. Bundan bahseder misiniz?
O senelerde ben Saray Sineması'nda sadece yabancı film oynatıyordum. Yabancı filmleri seçmek için de yurt dışına fuarlara gidiyordum. Gittiğim bir fuarda ilk kez farklı bir şey gördüm bir kutuyu alete koyuyorlar ve ekranda film başlıyordu. Merak ettim. O zaman video kelimesini bile bilmiyorduk. Kenarda kataloğu gördüm cebime koyup İstanbul'a getirdim. Sordum soruşturdum İstanbul'da da bilen pek yok. 'Eskişehir Üniversitesi'nde Dr. Emre Dağdeviren biliyor.' dediler kalkıp oraya gittim gerçekten de bu konuda bilgi sahibiydi. Üniversiteden 1 hafta izin aldık ve Emre Hoca Japonya'ya gitti. Dönüşünde 'JVC ve Sony almış başını gidiyor.' dedi. Ben o tarihte Türkiye'deki tüm filmlerin video hakkını satın aldım. Sene 1978 gerçekten 25 sente muhtacız. Kalkıp Devlet Planlama Teşkilatı'na gittim. Başında Sn. Rahmetli Turgut Özal vardı. Video der demez dolabından koskoca bir dosya çıkardı. Hiç kimse de olmayan bilgiler o dosyadaydı. Bana; 'Tamam sana tek bir şartla destek veririm. O da ilk Almanya'da başlayacaksın Türk filmleri ile! Orada yaşayan Türkler kimliklerini kaybediyorlar.' dedi. Ben de kabul edince bana teşvik de verdi ve 1979 yılında Ulusal Video'yu kurarak ilk önce Almanya'da sonra da Türkiye'de video işine girdim. Zaten o dönemde filmden videoya geçişi yani telesineyi Almanya'da yapıyorduk. Bir nevi 2. bir TV kanalı yarattık o günlerde. Sadece siyah-beyaz yayın yapan TRT dışında hiçbir kanal yoktu.

None