Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Genç ve dahi bir mimar, Joshua Prince Ramus..

Amerikalı mimar Joshua Prince Ramus, İstanbul’daki Vakko Nakkaştepe Moda Merkezi ve Power Media Center ile dünyaca ünlü tasarım dergisi Wallpaper tarafından ‘en iyi çalışma alanı’ ödülünü kazandı.

None Nakkaştepe’deki Vakko Moda Merkezi’ni ziyaret ettiğimde cam duvarlar ve çalışma alanını görünce şaşkınlığımı gizleyemedim ve burasının bir sanat eseri olduğunu, böyle bir alanda çalışıyor olmanın oldukça heyecan vericiği olacağını düşündüm. Bu muhteşem yeri tasarlayan kişinin genç ve iyi tanınan bir mimar, Joshua Prince Ramus olduğunu sonradan öğrendim. Ramus, 2006 yılında kendi firması Rex’i kurmadan önce aslında Seattle Merkez Kütüphanesi’nin mimarı ve OMA New York’un kurucu ortaklarından biri olması ile tanınıyor. Joshua Prince Ramus, çarpıcı Seattle Halk Kütüphanesi’nin tasarımı dışında Las Vegas Guggenheim Müzesi, Münih Müzesi ve AT&T Sanat Merkezi’nin de tasarımcısı.

42 yaşındaki mimar, Harvard ve Yale’de geçen yıllarında çok ciddi bir atletmiş. Seattle sularında ve Kuzey Carolina kıyılarında büyüyen Ramus, 9 yılını kürek çekerek ve gerçek bir sporcu olarak geçirmiş. Şimdilerde sevdiği şeyi yapıyor, ve bu konuda gayet başarılı.

None ‘Mimar’ olma fikri nasıl oluştu? Çocukluk hayalin miydi?
Yale Üniversitesi’nde felsefe alanında lisans çalışmam oldu fakat aynı zamanda birçok stüdyo sanat dersleri de alıyordum. Heykelcilik dersi aldığım profesör, heykel ya da mimari peşinden gitmem gerektiği konusunda beni şiddetle teşvik etti. Mimar olmaya karar verdim çünkü mimarlık benim için önemli iki ilgi alanım olan felsefe ve sanatın bir kombinasyonuydu.  

Mimarlık eğitimini nerede aldın? Ve mezun olduktan sonraki ilk işin neydi?
Mimarlık eğitimimi Harvard Üniversitesi’nde aldım. 1996 yılında buradan mezun olduktan sonra direkt olarak OMA/Rem Koolhaas için çalışmaya başladım. Bu, benim ilk ve tek işimdi. 2001 yılında OMA’ya ortak oldum ve OMA New York’u açtım. ( Rem ve ben birlikte OMA’nın sahibiydik. ) 2006 yılında Rem’in yarı hissesini satın alarak firmanın adını REX olarak değiştirdim.

None Bir mimar olarak seni en fazla tatmin eden projen neydi?
Her proje bir sürü memnuniyeti beraberinde getirir. Yaptığım şeyi seviyorum. Ancak, benim düşünceme göre en etkileyici proje Seattle Merkez Kütüphanesi projesiydi. Bu projedeki argüman tabanlı tasarım süreci, sonraki tüm projelerimizin temelini oluşturdu. Dahası, ben Seattle’lıyım ve Merkez Kütüphane, Sorumlu Ortağı olduğum ilk proje. O dönemde ait olduğum şehirde iyi bir etki bırakmak adına üzerimde büyük bir baskı oluşmuştu.

‘En iyi çalışma alanı’ dalında aldığın 2011 Wallpaper Tasarım Ödülü’nü sana getiren Vakko Nakkaştepe Projesi ile ilgili neler söylemek istersin?
Benim temel felsefem daha önceden yapılmamış olanı yaratmak ve zaten var olanı asla tekrar etmemek. Bu bağlamda, Vakko Moda Merkezi bizim için büyük bir meydan okumaydı. Cem Hakko ve Vakko ile iyi bir işbirliğimiz vardı. Önceden var olan bir yapıyı önemli bir mimariye dönüştürme işi heyecan verici bir meydan okumaydı. Projenin başarılı olmasının altında yatan ana nedenlerden biri de zekice eleştiriler yapabilen bir müşteriye sahip olmam.

Sonraki projeleriniz neler?
Şu an üç proje üzerinde çalışıyoruz. İçinde bir çağdaş sanat enstitüsünün de bulunduğu, karma kullanımlı ve 62 katlı bir gökdelen, Kortrjik,Belçika için bir merkez kütüphane ve Güney Kore, Songdo Landmark’da 2.000  lüks konutlu bir proje.

None Kendinizi nasıl rahatlatıyorsunuz? Bir kızınız olduğunu duydum. Ailenizle vakit geçirirken neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Harvard ve Yale’de ciddi bir atlettim. ( 1996 ABD Olimpik Kürek takımı denemelerinde yarı finale kalmıştım ). Atletizm beni hala en rahatlatan ve işimde de faydasını gördüğüm şey. Kızım şu an 5 yaşında ve onun tek ebeveyni benim. Ona bakıyor olmam yaşantımda da bir denge yakalamamı sağlıyor. Uzaktan kumandalı oyuncak bir kamyon ile oynarken pembe bir tütü giyen New York’daki tek küçük kız çocuğu benim kızımdır herhalde.

Hiç bir tekne tasarlamayı düşündünüz mü?
Seattle ve Kuzey Carolina kıyılarında 9 yıl kürek çekerek büyüyen biri olarak, tabiiki de bir tekne tasarlamayı çok isterim.

Üniversiteden yeni mezun olmuş genç bir mimara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
Mimarlık, bir şeyleri sadece temsil ediyor olmak değil, yapıyor olmaktır. Mimarlar olarak bizim sorumluluğumuz sosyal gündemi takip etmek ve çevremizi yararlı olacak bir şekilde düzenlemek.

Tuana Zeynep Bilgin