Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

'Güzel ayakların yaratıcısı' Bastien Gonzalez İstanbul'da…

Dünya çapında tanınan ayak uzmanı Bastien Gonzalez, sonunda İstanbul’da Edition Otel’de güzellik ve sağlık merkezinde bir yer açtı. Onunla hayatını, işine olan tutkusunu ve hayallerini konuştuk.

None Bu kadar çok ünlü yıldızlara, prenseslere servis vermek zor mu?
Şanslıyım. Tüm dünyada çok iyi bir müşteri listem var. İsim vermekten hoşlanmıyorum; pek çok Hollywood yıldızı, prenses ve ayaklarının sağlığını önemseyen müşterim var. Müşterilerime çok saygılıyımdır, benim görevim onları hizmetimle mutlu etmek. Bir dönem Paris’te evsizlere ayda iki sabah pedikür yaptım ancak şimdi seyahat yoğunluğumdan bunu yapamıyorum. Bu, lüksü yeniden kendi içimde dengelememi sağlıyor.

Gelecek planlarınız neler?
Bir hayalim var. Hayatta iki önemli unsur var biri güçlü bir isme sahip olmak diğeri bu ismi doğru pazarlamak. En büyük dileğim Bastien Pedikür tekniğini öğreten okullar açmak. Öncelikle bu okullar için kafamda Güney Afrika, Hindistan, Nepal veya Çin var. Çin’de büyük bir potansiyel var. Sokakta nereye giderseniz gidin ayak masajı yapan insanlarla karşılaşıyorsunuz. Belki de bir gün tüm dünyada, belli başlı şehirlerde Bastien Gonzalez’in  Pedi-Manikür Stüdyosu’nu yönetirim.

None Kimi zaman bunu yaşarken anlayamasak da, hayatta başımıza gelen kötü olaylar uzun vadede hayatımıza bir artı olarak dönüyor. Bastien Gonzalez, bir kayak kazası sonrasında hayatı değişen genç bir  kayak yarışçısı ve öğretmeniydi. Şimdi ise dünyanın en ünlü ‘medikal pedikürcüsü’.

İsmindeki İspanyol etkisi savaş sırasında Fransa’ya sığınan büyükbabasından geliyor. Alp dağlarında büyüyen ve kayak yarışçısı olan Bastien kaza geçirdiğinde daha delikanlılık dönemindeymiş. İyileşmeye çalıştığı zorlu dönemde özellikle diz ve bacak anatomisine olan ilgisini fark etmiş. İnsan hayatında ortopedik ayak tabanının ne kadar önemli olduğunu öğrendiğinde, kayak ayakkabıları içindeki  tabanlara odaklanmış. İyileştikten bir yıl sonra büyük fark yaratan ortopedik tabanlı kayak botları giyerek o güne değin kazanamadığı yarışlarda dahi birinci olmuş. Üç yıl boyunca ayak anatomisi okumaya karar verip pedikür podologu olmuş.

None Kendinizi ‘medikal pedikürcü’ olarak tanımlıyorsunuz. Başka isimler de var; kiropodist gibi… Bu söylemler arasında ki fark ne?
Ülkelere göre değişkenlik gösteren isimler bunlar… Pedikürcü, ayak tırnaklarınızın güzel görünmesini sağlayan kişidir.. Ben üç yıl ayak anatomisi okudum, sonra da bir sınavdan geçerek  ‘Pedikür podologu’ oldum. ‘Pedikür virtüözü’ de diyebilirsiniz. Tüm cilt hastalıkları, tırnak problemleri, ayaktan dize kadar olan kemikler ve eklemler hakkında bilgiye sahibim. Eğer 3 yıl değil de 5 yıl okusaydım, doktor olurdum. Amerika’da veya İngiltere’de, bu 3 yıllık eğitime prodoktris diyorlar. Doktor gibi değil de, paramedik gibi adlandırabiliriz.

None Medikal pratiğiniz nasıl başladı? Şimdi nasıl çalışıyorsunuz?
23 yaşındayken Paris’te, Marais semtinde Place de Vosges’da ilk ofisimi açtım. O dönem hayatımın zor bir dönemiydi. Çok çalışarak üstesinden geldim. İş benim bir nevi terapimdi. Bu kadar başarılı ve iyi kazanmamı sağlayan da çok çalışmamdı. Haftada 6 gün çalışıyordum, günde 20 müşterim oluyordu. Randevu için aylar öncesinden yer ayırmak gerekiyordu. Paris’te yaşıyordum, iyi kazanıyordum. Çok saygın bir müşteri listem vardı, kısacası güzel bir hayatım vardı. Ama yine de bir fark yaratmam gerekiyordu. Bir gün, 92 yaşındaki büyükannemin tırnaklarını parlattığını gördüm. Ne yaptığını sorduğumda onun yaşında oje sürmenin hoş olmadığını, bu yüzden tırnaklarını parlattığını söyledi. Bu bende bir fikir yarattı. Kendime “Neden ben de bunu ayak tırnaklarına yapmıyorum?” dedim. İlk kez bu şekilde farkına vardım. Daha sonra kemik uzmanı Dr. Dominik Renault’la çalışmayla başladım. Bana sadece ayakların değil, bacakların esnekliğinin önemini öğretti. Pedikürüm için yeni bir kavram belirledim. Bu dize kadar tedaviyi içeriyordu. Ben buna ‘Bastien pedikürü’ ismini verdim. Manikür ve pedikürde su kullanmadan farklı bir yöntem uyguluyoruz, ayrıca tırnaklara da cila sürmüyoruz. Artık günümüzde herkesin istediği doğal güzellik de bu. Ancak bu yanlış anlaşılmasın, ojeye karşı değilim. Ama günümüzde ojeler, tırnakları sarartıp ve solduran pek çok kimyasal madde içeriyor. Bundan iki yıl önce çok fazla kimyasal madde içermeyen bir formül geliştirerek yeni bir cila hazırladım. Müşterilerime tırnaklarındaki cilanın da aynı yüzlerindeki makyaj gibi olduğunu söylüyorum. Cilanın tırnak üzerinde üç günden fazla kalmasını sağlıksız buluyorum.

None Dünyanın başka neresinde güzellik ve sağlık merkeziniz var?
Ben Paris’te, Londra ve New York’ta özel randevu ile çalışıyorum. Ancak merkezlerimde benim çok güvendiğim ve benim eğittiğim ekipler Bastien pedikürünü uyguluyorlar. İstanbul’daki güzellik ve sağlık merkezimde, diger merkezlerimde olduğu gibi çok güvendiğim, benim eğitimimden geçmiş müdürlerimden Pierre olacak. Dünyada Bastien Gonzalez bakım merkezleri Mauritius’te One & Only Resort’te, Dubai’de, Maldivler’de, Meksika’da Los Cabos’ta, Monako’da, Güney Afrika’da Cape Town’da, İspanya’da Barselona’da,  Singapur ve nihayetinde İstanbul’da bulunmakta. İsmim her yerde ama kişisel olarak aslında hiçbir yerdeyim. Aletlerimi bir çantaya koyup ben de birebir müşterilerime hizmet veriyorum. Mesela seneler evvel Sardunya’da bir tekneden diğerine geçip müşterilerime hizmet verirken hem onları mutlu ediyor, hem de ben çok keyif alıyordum. Aletlerimi içeren çanta yanımda olduğunda her yerde çalışabilirim, böyle olmasını da seviyorum.

None Kendi isminiz taşıyan ayak bakım ürünlerinizi yapma fikri nasıl gelişti?
Büyük bir Fransız kozmetik firması beni yemeğe çağırdı ve projelerimin neler olduğunu sordu. Onlara lüks bir ayak kremi hazırlamayı isteğimden bahsettim. Masada kozmetik bölümü başkanı da vardı. Yemekten sonra yanıma gelerek bu projede benimle çalışmak istediğini söyledi. Phyto saç ürünlerini yaratmadan önce 20 yıl kadar bu işi yapan biriydim. İşe böylece başladık. Ürünlerim sağlık merkezlerinde ve internet üzerinden online temin edilebilir.

None Sizden randevu almak zor mu?
Sadık bir müşteri listem olduğu için bu neredeyse imkânsız. Ancak Bastien Gonzalez Stüdyosu’na adımınızı attığınızda, ben ya da müdürlerim hepimiz aynı metod ile size aynı özende servis veririz.

Tekniğinizden ve ücretlerden bahseder misiniz?
Dünyanın her yerinde ücretim aynı, bazıları pahalı buluyor ancak verdiğimiz hizmete değer. 1 saatlik bir pedikür seansı üç etaptan oluşuyor. İlk olarak neşter benzeri bir aletle ölü ve kalınlaşan deriyi temizliyoruz, daha sonra tırnakları şekilendiriyor ve 6 haftaya kadar kalacak bir parlaklık veriyoruz. En son olarak da özenli ve rahatlatıcı bir masaj yapıyoruz. Ayağınızda 26 kemik, 51 kas ve 100’den fazla bağ var. Masajımla birlikte her kemiği, her kası gevşetmeliyim. Ayaklar, çok güzel makinelerdir. Teknikten çok, müşterinin ayaklarının nasıl iyileşeceğini anlamasında ısrar ediyoruz. Her zaman bir çözüm vardır. Hiçbir müşterime yüksek topuklu ayakkabı giymemesini söylemem. Bir kadın, yüksek topuk giymeli ama dolaşımına ve eklemlerini özgür bırakmaya yardımcı olması için de düzenli masaj yaptırmalı. Size tek öğüdüm günlük ayak bakımınızı yapmayı ihmal etmeyin.

Tuana Zeynep Bilgin