Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Genç yetenekli tasarımcı Sabine Roemer...

Onunla ilk tanıştığım an enerjisinden ve içten gülümsemesinden o kadar etkilendim ki... Sadece 30 yaşında olmasına rağmen ciddi başarılara imza atan bu genç tasarımcının içtenliği beni derinden etkiledi.

None Hem mücevher tasarımcısı hem de heykeltıraşlık yapan Sabine Roemer aynı zamanda ressam da. Ancak resme yoğun temposundan dolayı yeterince vakit ayıramamaktan yakınıyor. Londra’da Jak’s Cafe’de geçen keyifli söyleşimiz sırasında parmağında son kolleksiyonu “Arabian Nights” dan (Arap gecelerinden) bir deve yüzük takmıştı. Gerçek bir deve kafasının taşlarla süslenmiş halindeki yüzük gerçek bir sanat eseri gibiydi.

None Bize nasıl mücevher tasarımcısı olmaya karar verdiğini anlatır mısın?
Almanya’da doğdum, henüz 23 yaşımda en genç kadın altın işçisi ve tasarımcısı olarak mücevher diplomamı almıştım. Ancak mücevhere olan tutkum çok küçük yaşlarda başlamıştı, henüz 15 yaşımda iken annem Almanya’nın önde gelen mücevher evlerinden biri olan Dietmar Kohn’un yanında bana kısa bir dönem iş ayarlamıştı. Daha ilk günün sonunda ilk yüzüğümün tasarımını yapıp tamamen bitirmiştim. O gün hayatımın geri kalanında bu işi yapmak istediğime karar verdiğim gündü.

Neden Londra’ya taşındınız?
Her zaman Londra’da yaşamak istedim. 2003 yılında Stephan Weber için çalışmak üzere Londra’ya taşındım. 2007 yılında ‘Rising Star Award’ (yükselen yıldızlar ödülünü) kazanınca da kendi markamı yaratmaya karar verdim.O sene Monaco Grand Prix yarışları ve Cannes Film Festivali zamanında kendi minik kolleksiyonumu görücüye çıkardım.

None Nelson Mandela Vakfı ile yolunuz nasıl kesişti?
Bu imkana kavuşabilmiş olmaktan dolayı çok gururu duyuyorum. 2007 yılında Bill Clinton ve Nelson Mandela, Güney Afrika’nın Johannesburg Şehri’nde ‘Making Peace’ (barış yapmak) adlı sergilerini düzenlediler. Bu sergi için 18 karat altından siyah ve beyza pırlantalarla süslenmiş Nguni inek kafası tasarladım. O günden bu yana da Aids ve HİV ile savaşan Mandela Vakfı’nı desteklemeye gayret ediyorum. 2009 yılında Bill Clinton; NY’de Nelson Mandela Vakfı onuruna bir yemek düzenlemişti. O gece için ‘the hand that helps others’ (diğerlerine yardım eden el) projemi gerçekleştirdim. Mandela’nın hapis kaldığı Robben Adası’ndan alınan bir taş üzerine yerleştirilmiş gümüş kâğıda izi çıkarılan Nelson Mandela’nın elini tasarladım. Avucundaki çizgileri pırlantalarla süsledim. Christie’s Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarılan bu eser Morgan Freeman tarafından satın alındı. 2010 yılında Invictus filmi için özel Nelson Mandela’nın mahkûmiyet numarası olan 46664’ten esinlenerek, 46664 bileziklerini tasarladım. Morgan Freeman ve Invıctus fılminin yapımcısı Lori McCartney 82. Akademy Ödülleri gecesinde bu bilezikleri taktılar.

None Bunu dışında desteklediğiniz başka vakıflar da var mı?
Geçen yaz gerçek boyutta zümrüt fil adını verdiğim bir fil tasarladım. Bu diğer tasarlanan filler ile birlikte mayıs ile temmuz ayları arasında Londra sokaklarında sergilendi. Benim tasarlaadığım fil özel kesim 678 karatlık bir zümrütü taşıyordu. Bu sergiden toplanan para Asya’daki filler için kullanıldı. Benim tasarladığım fil Sothebey’s Müzayede Evi tarafından 150.000 pounda, en yüksek rakama satıldı. Bir başka yardım çalışmam da Kalhari Çölü’ne yaptığım bir gezi sırasında şekillendi. Oradaki ilkel hayat beni çok etkiledi ve devekuşu yumurtaları, kemikler ve tüylerle hazırladığım bir kreasyon İngiltere’de çok ilgi gördü ve o yöredeki insanlara da sabit iş olanağı sağladı.

Nerelerden ilham alıyorsunuz?
Ben doğayı ve hayvanları çok seviyorum. Seyahat etmekten çok keyif alıyorum. Benim ilhamım her yerden besleniyor. Geçen gün Hyde Park’ta koşarken gördüğüm bir kuyu bana çok hoş bir yüzük fikri verdi.

None Diğer mücevher tasarımcılarından en çok kimi beğeniyorsunuz?
2006 senesinde Taznzanite Ödülleri sırasında Sevan Bıçakçı ile tanıştım ve yaptığı mücevherlerden çok etkilendim. Georg Hornemann’ın mücevherlerini de çok seviyorum.

Yeni projeniz ne?
Kendi vakfımı kurdum. Bu yaz erkek kardeşim ve arkadaşlarımızla Himalayalar’da Kaşmir Bölgesi’ne oldukça yakın Ladakh Bölgesi’ne turistik bir seyahat yapmıştık. Ancak biz ordayken o korkunç sel gerçekleşti. Orada günlerce mahsur kaldık ve yaşananlara birebir şahit olduk. O kadar etkilendik ki kardeşim Philipp ve arkadaşımız Ceila ile birlikte From You with Love (http://www.fromYOUwithLOVE.com ) adlı bir vakıf kurduk. Tüm amacımız o bölgede yaşayanlara kaybettiklerini birazda olsa geri verebilmek. Budizm felsefesinden etkilenerek tasarladığım bir bilezik serisi hazırladım bu vakıf için. Geliriyle de o yöredeki okulları yaptıracağız.

None Kısa kısa sabine Roemer

En sevdiğiniz tasarımınız hangisi?

 Her tasarımım benim için ayrı değerli ancak Mandela’nın Eli sanırım en farklısı.

En gurur duyduğunuz olay ne?
Ben basketbolu çok seviyorum ciddi bir Lakers ve Knicks taraftarıyım da. Avrupa Basketbol Şampiyonası için madalya tasarlamam istendiğinde çok gururlanmıştım.

En sevdiğiniz çizgi roman karakteri kim?
BIBI BLOCKSBERG adında bir Alman çizgi karakteri.

En sevdiğiniz mutfak hangisi?
Her türlü yemeği severim ancak Asya mutfağını galiba daha fazla seviyorum.

Neden hem suçluluk duyup hem de zevk alıyorsun?
Sanırım çikolata. Özellikle Green&Blacks. 

Hiç Türkiye’ye geldiniz mi?
Maalesef henüz gelemedim ancak çok istiyorum.

Tuana Zeynep Bilgin