Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Camdan şeker tadında aksesuarlar...

Pınar her zaman tarzı olan farklı şeyler yapmayı seven biriydi. Antika severler ve yolu Çukurcuma’ya düşenler onu mutlaka tanır.

None Pınar ve Hikmet Çukurcuma’nın mihenk taşlarından biriydi. Ne var ki artık iki ortak dostça yollarını ayırmış ve Pınar kendini cam boncuk işine iyice kaptırmış.

Onun elinde şekillenen birbirinden güzel boncuklar görenleri kendine hayran bırakıyor. Yıllar sonra hobisini işe dönüştüren ve mayıs ayı içinde Amerika’da Prismo galeride eserleri sergilenen Pınar’la Womenist’e özel keyifli bir söyleşi yaptık.

None Neden cam boncuklar? Her zaman antika ve sanata olan tutkun seni tanıyanlarca bilinirdi ancak neden cam?
Aslında cam obje de, cam boncukta antika tutkumun bir parçası. Cam çok büyülü bir madde, dolayısı ile camla çalışmak da çok heyecan verici bir süreç. Çünkü camı çalışırken, cama şekil vermek için kullandığınız ateş 1200 derece. O derecede cam tamamen sıvı bir hale geliyor ve siz de o sıvıyı çelik çubuklar üzerinde çevirerek önce istediğiniz bir forma getirmeye uğraşıyorsunuz sonra da onu muhtelif tekniklerle dekore ediyorsunuz. Bu çalışmayı yaparken sadece ona konsantre oluyorsunuz ve dış dünyadan kopuyorsunuz. Bitirip fırına koyunca da en büyük heyecan nasıl bir eser ortaya çıkardığınızı görmek. Bir hobi olarak başladığım bu uğraş zaman içinde çok büyük bir tutkuya dönüştü. Beni başka boyutlara sürüklemeye başladı.

None Nedense senin yaptığın cam boncuklar bana hep şeker duygusunu çağrıştırıyor. Sen bunları neye göre renklendirip şekillendiriyorsun? Bazıları sanki antik, toprakaltı cam havasında. Ancak bazıları da şeker gibi rengarenk cıvıl cıvıllar var. Tasarımlar nasıl oluşuyor?
Boncuk çalışmaya hiçbir zaman önceden bir şey tasarlayarak veya düşünerek başlamıyorum. O anda ne çıkıyorsa, o esnada gelişiyor. Renkler, desenler o anda oluşuyor. Dolayısı ile ortaya çıkan her şey çok özel ve tek, her şey spontane gelişiyor. Aynı boncuğun bir eşini tekrar yapabilmek maalesef mümkün değil.

None Yurt dışında da çok ciddi ‘workshoplar’a katılmışsın. Bundan sonraki hedefin ne?
Benim bu uğraşı ya başlarken herhangi bir hedefim yoktu. Fakat zaman içinde hiç planlamadığım ve aklıma dahi gelmeyen gelişmeler oldu. Bu konuyla ilgili çeşitli yurt içi ve yurt dışı yayınlara eserlerim dahil edildi. Bunlardan benim için en önemlileri Gönül Paksoy’un “Koleksiyondan Kreasyon a Boncuk” adlı kitabı ve Lois Sherr Dubin’in yazdığı, The History of Beads adlı, dünyanın sayılı cam ustalarının yanında yer aldığım kitap.

None Ayrıca, Amerika’nın önde gelen cam galerilerinden Pismo Gallery mayıs ayında düzenlediği senelik cam sergisine eserlerimi sergilemek için beni davet etti. (http://www.pismoglass.com) Bu önemli sergide yer alacağım için çok heyecanlıyım.

Bütün bu gelişmelere rağmen kendime koyduğum bir hedefim halen yok. Bu uğraş beni nereye götürüyorsa oraya doğru gidiyorum. Ben böyle mutlu oluyorum.

None Sanırım bir tek Gönül Paksoy’un dükkânında satılıyorsun. Daha satış ağını büyütmeyi ya da bir ufak dükkân açmayı düşünüyor musun?
Gönül Hanım ile ayrı bir gönül bağım var. Ben üretiyorum, o tasarlıyor, ortaya çıkan güzellikleri yurt içi ve yurt dışı sergilere taşıyor. Onun elinde benim boncuklarım ölümsüzleşiyor.

Sergiden sonra Boncuklarım artık Pismo Gallery’de satılacak ayrıca ‘ebay’ üzerinden boncuklarımı satın alan bir koleksiyoncu kitlem de oluştu. Şu anda başka bir satış noktası düşünmüyorum.

None Artık antika dükkânını kapatıyorsun. Artık sadece bu işe mi eğileceksin?
Hayır, antika dükkanımı kapatmıyorum, sadece ortağım ile yolumu ayırıyorum. Bundan sonra yoluma tek başıma devam etme kararı aldım. Bu uğraşımı da şimdiye kadar olduğu gibi aynı keyifle ve heyecanla devam ettireceğim.

http://www.pinarhakim.com

Tuana Zeynep Bilgin