Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Beyrutlu bir mücevher tasarımcısı, Nada Le Cavelier

Lübnanlı ünlü tasarımcı Nada Le Cavelier tasarladığı mücevherlerde kullandığı değerli taşlar, altın ve farklı materyallerle kadınları büyülüyor

None Beyrut'ta yaşayan Nada, micro mozaik tekniğiyle yarattığı özgün mücevherlerle görenlerin nefesini kesiyor. Biz de kadınları tasarımlarıyla büyüleyen bu ünlü mücevher tasarımcısıyla bir söyleşi gerçekleştirdik...
 
Sizi mücevher tasarımına iten şey neydi?
Aslında antik bronz mücevher tasarımı benim ilk gözağrımdı. İlk 10 yılımı Orta Doğu'nun mistik havasından aldığım ilhamı modern tasarımlara uygulayıp, nadide parçalar tasarlayarak geçirdim. Antik bronzlar ilk aşkım, ilk ilham kaynağım ve mücevher dünyasına attığım ilk adımdı. Orta Doğu'nun tarihinde büyük yeri olan el işçiliği ile yapılmış mücevherlere olan tutkum, 15 yıldır sürekli genişleyen ve  emsali olmayan parçalardan oluşan bir koleksiyon haline geldi.

Tasarımlarınızı nasıl tanımlarsınız?
Tasarladığım her bir parçanın ayrı bir hikayesi var.  Ayrıca bunun yanı sıra, düz hatları tercih ediyor, farklı renkleri ve malzemeleri birarada kullanıyorum.

None Bildiğimiz kadarıyla tasarımlarınızda çok fazla mozaik kullanıyorsunuz. Sonuç çok muhteşem olsa da bu tarz üzerinde çalışmak oldukça zor. Neden tasarımlarınızda mozaik çalışmayı seçtiniz? Mozaik çalışmalarınızda başka hangi mazlemeleri kullanıyorsunuz?
Antik bronz koleksiyonunu daha klasik olan ahşap ve işlenmiş sedef çalışmaları ve rengarenk elmaslar  takip etti. En sonunda 2006 yılında, mikro mozaik çalışmalardan meydana gelen, en özel tasarımlarımı bir araya topladığım Nada Roma Koleksiyonunu oluşturdum. Aslında tüm bunların çıkış noktası, küçük ve antik bir İtalyan mikro mozaik çalışmasının içinde uyandırdığı aşktı.

İlham kaynağınız nedir?
Seyahatler, tarih, sanatla ilgili herşey veya bana farklı görünen ya da farklı hissettiren herşey.  İlhamı herşey tetikleyebilir. Mesela bir tablo, farklı bir opera sahnesi ya da tarihsel bir olay. Yani aslında gözüme takılan herhangi bir şey bana ilham verebilir hatta bu hissettiğim bir duygu bile olabilir.

None Sizin için çok özel olan bir tasarımınız var mı ve kimin için tasarlamıştınız?
Geride bıraktığımız yıllar süresince tasarımlarımı özenle saklayan hatta toplayan önemli müşterilerim için, bir çok özel mücevher ve aksesuar tasarladım.

Daha önce hiç İstanbul'da ya da Türkiye'de herhangi bir yerde bulundunuz mu? Bulunduysanız en çok sevdiğiniz şey neydi?
Elbette bir çok kez İstanbul'a geldim. İstanbul'u çok sevdim çünkü boğazın o romantik havası, her yerde rastalayabileceğiniz tarihi yapılar ve şehrin üzerine sinmiş olan tarihin kokusu, sarayları, müzeleri, heykelleri bunların yanı sıra İstanbul'a modern bir hava katan restoranları, sergileri ve yetenekli tasarımcıları beni çok etkiliyor. Bence İstanbul, modern yaşamın, tarihi bir metropole entegre olduğu, doğu batı kültürlerinin birbirlerine harmanlandığı, çok özel bir şehir.

None Sizce mücevher tasarımı konusunda en iddialı tasarımcı kim?
JAR bence  farklı avangart malzemeler kullanarak zarif tasarımlar ortaya çıkartmak konusunda oldukça iddialı bir isim. Ve İstanbul'da da geçen sene gerçekleştirdiğim ziyaretim esnasında tanıştığım Sevan Bıçakçı.


Tuana Zeynep Bilgin