Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Melike Odman Sabuncu sayesinde şık olmak artık daha kolay

Çalışan bir kadınsınız, modayı seviyorsunuz ancak hiç vaktiniz yok ya da alışveriş etmekten nefret ediyorsunuz... İşte böyle zamanlarda Melike Odman Sabuncu, sizin yardımınıza koşuyor. O, bir yerde Türkiye'nin Rachel Zoe'su..

None Oscar'lardaki  yıldızların elbisesi, makyajı, saçı ve mücevherleri tam bir uyum içindedir. Sanıyor musunuz ki tüm o yıldızlar tek tek dükkanları dolaşıp bu kombinleri yapmaya uğraşıyor? Yurt dışında bunu yapan profesyonel kişiler, hatta ekipler var. Bu profesyoneller sadece ünlülerle değil, herkesle çalışabiliyorlar. Bu iş kolu artık Türkiye'de de başladı. Çalışan bir kadınsınız, modayı seviyorsunuz ancak hiç vaktiniz yok ya da alışveriş etmekten nefret ediyorsunuz... İşte böyle zamanlarda Melike Odman Sabuncu, sizin yardımınıza koşuyor. O,  bir yerde Türkiye'nin Rachel Zoe'su..

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Moda ile ilişkiniz ne boyutta?
İş hayatına ilk Mudo'da başladım. 5 sene boyunca ürün müdürlüğünden genel müdür yardımcılığına kadar her bölümde çalıştım. Bu işin özünü orada öğrendim. Sonra kendi butiğim Mergim'i açtım. Yurt dışından özel koleksiyonlar seçip kendi butiğimde satıyordum; bu 15 senelik bir süreçti hayatımda. Türk kadınıyla ilk kez bir çok markayı butiğimde tanıştırdım ve müşterilerime o markaları sevdirdim . Tanınmış kişilerle ve sanatçılarla çalıştım. Mergim butiği kapattıktan sonra çocukluk arkadaşlarım Ece -Ayşe Ege; Yalçın Ayaydın ile birlikte Machka’yı kuruyordu. Ben de bir sene kadar onlara kuruluş aşamasında yardımcı oldum. O dönemde Vakko'dan teklif geldi ve kadın bölümünde satın alma yetkilisi olarak işe başladım.Vakko'da da 5 sene çalıştım.

None Şu anda verdiğiniz servisten biraz bahseder misiniz?
Ben yoğun iş temposundan vakti olmayıp önceliğini modaya veremeyen kadınlarımıza yardımcı olmayı amaçlıyorum. Yeni stil arayışında veya ellerindekini kombinlemeye vakti olmayanların dolaplarına giriyorum ve yeniden düzenliyorum. Bu düzenleme sırasında eksik fark edersek alışverişe çıkmayı öneriyorum. Kendilerinin bana katılmak için vakitleri yoksa onların stilini özümsediğim için, en uygun kıyafeti verdikleri alışveriş bütçesine bağlı kalarak seçiyorum. Bu servisi İstanbul dışında da veriyorum. Yurt dışındaki kadınlar bu uygulamaya çok açık olsa da galiba bizim kadınlarımız biraz daha muhafazakar davranıyor... Alıştıklarından vazgeçmek zor olsa da bu servisin kişileri çok rahatlatacağını düşünüyorum. Fashionista olan Sarah Jessica Parker’ın bile stil danışmanı var. Kişileri kendi benliklerinden hiç uzaklaştırmadan kendilerine yakın ve rahat hissedecekleri kıyafetlerle birleştiriyorum. En büyük avantajım, senelerdir bu işin içinde olduğum için kime neyin yakışacağını, hangi vücut yapısına neyin daha iyi olacağını biliyor, yerli ve yabancı koleksiyonları bir bütünlük içinde müşteriye sunabiliyorum.

None Müşterilerinize nasıl servis veriyorsunuz?
En doğru zamanda en uygun kıyafetleri giymeleri için fikir ve tüyolar veriyorum.Onların istekleri, benim vereceğim servisi belirliyor. Kimisi benden bir düğün ya da davet için yardım, kimisi de onunla yurt dışında bir alışveriş turu yapmamı istiyor. Bunun avantajı da tüm koleksiyonları ve özel butikleri çok iyi bildiğim için onlara yorucu gibi gözüken alışverişi en kısa zamanda içlerine sinmiş bir şekilde hallediyorum. Kimi müşterimin dolaplarını düzenliyorum, kimisi için image-maker’lık ve styling yapıyorum.Yani bu tamamen kişinin talebi doğrultusunda gelişiyor. Gelinlere gelinlik seçimi, gelinlik saçı ve makyajı gibi konularda danışmanlık yapıyorum.

Sizin dolabınızın olmazsa olmazları neler?
Siyah bol paçalı pantalonlarım, tulumlarım ve topuklu ayakkabılarım benim vazgeçilmezlerim. Özellikle minik vizon kürküm, krokodil ve yılan çantalarım her zaman severek kullandığım özel parçalarım.

None Vintage konusunda Türk kadını sizce nerede?
Maalesef vintage parçalara çoğu Türk kadını çok uzak. Gençler vintage giyinmeye diğer yaş gruplarına göre biraz daha yatkın. Belki de bunun sebebi, Türkiye'de iyi vintage mağazalarının çok az oluşu...

Kadınlara giyinirken nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz?
Kadınlar kendilerini sevmeli ve farklılık yaratmaya özen göstermeli. Tabii bu farklılığı yaratırken de bunu sade bir şıklık içinde yapmalı. Kişinin bir tarzı olmalı, modanın kurbanı olmamalı. Baştan aşağı aynı marka giyinmemeliler, abartmadan şık olmaya çalışmalılar.Yalın şıklık, en  fark edilen şıklıktır bence.

Bu servis  maliyetli mi ve bu servisten yararlanmak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?
Kesinlikle pahalı bir servis değil. Kimi servislerimde müşterimden ücret almadığım bile oluyor. Ücret, istenen servise göre değişiyor. Bana e-posta adresimden rahatlıkla ulaşılabilir. melikesabuncu@hotmail.com

Tuana Zeynep Bilgin