Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Bej renginin kraliçesi Kelly Hoppen

Bu ayki konuğumuz Kelly Hoppen...Ünü ülkesi İngiltere’nin sınırlarını çoktan aşmış bir iç mimar, dekoratör. Yoğun çalışma temposu içinde Womenist’in sorularını cevapladı.

None Kelly Hoppen’in şansı Formula 1 yarışçısı Guy Edwards’ın kendi apartmanını görüp beğenmesi ve Kelly’den benzer bir evi kendisi için de yapmasını istemesi ile değişti. İlk ünlü müşterisi daha sonra bir dolu ünlüyü de beraberinde getirdi. Artık bugün David ve Victoria Becham’ın, Antony Hopkins’in, Gwyneth Paltrow’un, Jude Law’un evleri onun ince zevki ile dekore edildi... Madonna, Elton John gibi ünlülerin numarası cep telefonunda hızlı aramada kayıtlı olan Kelly ilk evliliğini restoratör Graham Corett ile yapmış. Ondan Natasha adında bugün 26 yaşında bir kızı var. 11 yıl süren 2. evliliğini ise banker Ed Miller ile yapan Hoppen, Savanna ve Sienna Miller’in de eski üvey annesi…Londra’ da yaşayan ve yakın zamanda Notting Hill’de bir showroom açan Hoppen bugüne dek villadan, şaleye, uçaktan, tekneye, ofisten, otele çok keyifli ve farklı dekorasyonlar yapmış.

None Sanırım aileniz Güney Afrika’dan gelmiş? Çocukluğunuzdan ve Güney Afrika’dan konuşarak başlayabilir miyiz söyleşimize?
Güney Afrika’da büyümek bir ayrıcalıktı, muhteşemdi. Orayla ilgili çok güzel anılarım var. Özellikle de büyükannemin evinde geçirdiğim zamanlar benim için muhteşemdi. Gerçek ve sımsıcak bir aile eviydi orası. Orayı, onu düşündüğümde içim sıcacık oluyor. o evdeki o ışıltıyı bugün yaptığım evlere taşımaya çalışıyorum galiba.

None Bu mesleğe yönelirken anne ve babanızdan nasıl etkilendiniz?
Hem annemden hem de babamdan çok etkilendim. Maalesef babam ben daha çok gençken vefat etti ve bu da hayatımı çok etkiledi. Annem inanılmaz bir iş kadını.  Antika kitaplar ve haritalar konusunda uzmandı ve bugün kendi ismini taşıyan, Stephanie Hoppen Gallery’i işletiyor. Ben onun çalışmasını seyrederek çok şey öğrendim. Erkek kardeşim Michael’in de kendi fotoğraf galerisi var. Biz birbirine çok yakın, oldukça yaratıcı bir aileyiz.

None Ne zaman bu mesleği seçmeye karar verdiniz? Ondan önce başka bir şey yapıyor muydunuz?
Ben kariyerime 16 yaşındayken başladım diyebilirim. Bir aile dostumuz için bir mutfak tasarladım. O zamandan beri de bu işi yapıyorum. Annemin dediğine göre çok küçük yaşlardan beri evde devamlı eşyaların yerini değiştirerek en hoş şekli vermeye çalışırmışım. Sanırım bu işi yapmak için doğmuşum. Çok da seviyorum yaptığım şeyi.


Siz dünyada taupe rengini en iyi kullanan dekoratör olarak biliniyorsunuz? Bize bu rengi ve kullanış şeklinizden bahseder misiniz?

Taupe rengi köstebek derisi rengi içinde hafif bir grilik barındıran bir bej rengidir. Bana göre bu renk çok doğal bir renk. O yüzdende tüm tasarımlarımın bel kemiği bu renk oluyor. Kendi içinde çok sakin bir renk olduğundan kullananlara da bu rahatlık hissini veriyor. Ben duvar boyası konusunda tam istediğim doğal tonları yakalayamadığımdan sonunda kendi duvar boyası renklerimi ürettim. 

None Türkiye’ye daha önce geldiğinizi biliyorum. Türk evleri onların dekorasyonu ve Türk tasarımları hakkında ne söyleyebilirsiniz?
Türkiye muhteşem bir ülke! Ben kariyerimi doğu ve batı filozofisi üzerine kurdum. Türkiye tam bu ikisinin ortasında yer alıyor, bir köprü görevi görüyor. Türkiye’nin çok farklı bir rengi, vibrasyonu var ayrıca Osmanlı stili de bence çok hoş.


Bize sizin stilinizi anlatabilir misiniz?

Kendi stilim için doğu ve batının sade bir sentezi diyebilirim.

None Aynı zamanda kitaplarınız da var. Çalışmalarınız müşterilerinize katalog servisi de veriyor bir yerde. Müşterileriniz kim ve başka neler tasarlıyorsunuz?Çok farklı konularda çalışıyorum. Özel evlerden, villalardan, şalelerden yatlara ya da uçaklara otellere ofislere dek çok farklı tasarımlar yapıyorum. Ayrıca kendi üretimim olan boyalar, kumaş, perde, yatak takımları, ev aksesuarları, yemek takımları, mum ve oda kokuları, halı ve mobilya da üretiyorum. 2009 yılında alışveriş kanalı QVC için özel bir çalışma yaptım.

None Tasarımlar dışında birde okulunuz var. Bundan bahseder misiniz?
Kelly Hoppen Design School adında tecrübelerimi paylaşabileceğim bir okul kurdum. Öğretmeyi ve oradaki çocukların yükselişlerini görmek bana çok büyük keyif veriyor. Senede 8 sınıf yapıyoruz ve bu her zaman çok önceden doluyor. Bu kadar popüler olması çok gurur verici. En son olarak organik maddeler kullanarak earth couture adına spor kıyafetler tasarladım.

None Aynı zamanda bir yazarsınız da. Yazmaya devam edecek misiniz?
Bugüne dek 6 kitap yayınladım ( Table Chic, East Meets West, In Touch, Close Up,  Style & Home ). Şu anda yenisi için çalışıyorum. Kendi deneyim ve bilgimi okuyucular ile paylaşmayı ve onların da yaratıcıklarını geliştirerek kendi evlerini kendi bütçeleri ile daha da güzelleştirmelerine yardımcı olmayı seviyorum. Bu kitaplar sayesinde okulum Kelly Hoppen Design School’u başlattım. Birilerine bir şeyler öğretmenin ne kadar hoşuma gittiğini bu şekilde farkettim.

None Bu sene çok önemli bir ödül aldınız MBE adlı bu ödülü kraliçe size takdim etti. Bundan bahseder misiniz?
2009 senesinde MBE ödülünü iç dekorasyon konusunda aday gösterildim. Ödülü de Kraliçe’nin kendisinden aldım. Bu ödül şimdiye dek kariyer hayatımda edindiğim en güzel tecrübe ve ödül oldu .