Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Interviews

Modacı ikizler Raisa&Vanessa’nın hayali dünya markası olmak

Geçen haftalarda Ajda’nın klibindeki kıyafetleri ile adlarından oldukça fazla söz ettiren 25 yaşındaki modacı ikizler Raisa&Vanessa başarı merdivenlerini hızla tırmanıyorlar. Henüz geçen temmuz ayından beri kendi atölyelerinde hizmet veriyorlar. London College of Fashion Tiyatro Kostüm Bölümü mezunu ikizler, şimdi de Ajda Pekkan’ın kliplerindeki kostümleri ile adlarından söz ettiriyorlar.

Bu sene ilk defileleri Bohemian Carnaval ile moda dünyasında çok beğeni kazanan Raisa &Vanessa, 30 yaşına gelmeden hayallerinin en azından %50’sini gerçekleştirmek istiyor. Küçükken çok fazla kavga eden kardeşler bugün artık sadece yaptıkları tasarımlar konusunda tartışıyorlar. Okula girdiklerinde kadın ve moda konusunda eğitim yapmayı planlayan Raisa ve Vanessa, ilk dönem sonunda hazırladıkları dosyalarını hocalarına teslim edince kendilerini okulun en zor bölümü olan Tiyatro Kostümü Tasarımı Bölümü’nde bulmuşlar.

None Tiyatro Kostüm Tasarımı Bölümü’nde okumak size neler kazandırdı?
Bizim hayalimizde sınırlar yoktur, bu bölüm bizim moda konusunda daha da sınırsız olmamızı sağladı. Bölüm, okulun en zor bölümü olduğundan önce çok çekindik ancak okula devam ederken bu bölümü çok sevdik. Size bir hikâye veriliyor ve sizden bu hikâyeye uygun karakterler yaratıp onun hem kıyafet hem de setini hazırlamanız isteniyor. Yaratıcılığın sonu yok. Burada hem kadın hem erkek hem de çocuk kıyafetleri tasarlamayı öğreniyorsunuz yani sınırınız yok. Okulda her şeyi öğreniyorsun; dikmeyi, kesip biçmeyi, tasarlayıp hayal ederek gerçekleştirmeyi...

Peki atölyenizi kurmaya nasıl karar verdiniz?
İlk işimiz henüz okul yıllarımızda Dubai polo takımına kemer ve çanta tasarımı yapmaktı. Maalesef o sırada çok ciddi bir kaza geçiren Vanessa bizi bu konuya daha fazla eğilmekten alıkoydu. Daha sonra kendimiz için tasarladığımız mayoları Midnight Express’e ve Blender’a vererek yeni bir şey denedik. Kış başı, Gizia defilesinin stylingini yaptık.  Şimdi de yaptığımız koleksiyonları Blender’da satıyoruz, Nişantaşı’ndaki Boss Sisters adlı butik gibi her hafta yeni ürünler verdiğimiz butik var. Ayrıca tabii atölyemizde özel  müşterilerimize birebir tasarım yada styling konusunda destek veriyoruz. Hello dergisi kapak çekim stylingini biz yapıyor ve çok keyif alıyoruz.

None Ajda gibi bir starla çalışmak nasıl bir duygu?
Ajda Hanım’ın öyle bir ışığı var ki ne giyse ona çok yakışıyor, bambaşka duruyor. Vücudunu, yüzünü çok iyi tanıyor. Onunla çalışmak hem çok eğlenceli hem de çok kolay. Hem tasarım hem de styling konularında Ajda Hanım ile çalışıyoruz. Ajda Pekkan’nın bütün sahnesini biz yaptık. Dansçılar, orkestra ve klibindeki kıyafetleri de bize ait. Sahnede giydiği siyah güpür uzun ceket, deri zımbalı ceket ve beyaz elbise ile klibinin stylingini de biz yaptık.

None Başka starlarla da çalışıyor musunuz?
Dubai’de bir şarkıcının klip stylingini yapmıştık. Onun dışında Ziynet Sali’nin kostüm tasarımlarını yapıyoruz. Kral TV Ödül Gecesi’nde Ziynet Sali ve Mercan için bir tasarım yaptık. Bu yaz Kenan Doğulu sahne kıyafetlerinin tasarımlarını da biz yaptık..

None Markanız için hayaliniz ne?
Tüm hayalimiz bir dünya markası olup yurt dışında tanınan ve sevilen bir marka olmak. Bunun dışında Londra’da bir müzikolde tüm kostümlerin Raisa&Vanessa tasarımı olduğu bir müzikal sergilenecek. Bu defile tam bir ‘show’ olacak.

2011-12 Kış sezonu Raisa & Vanessa tasarımlarını nasıl anlatırsınız?
Biraz kraliyet bizans havasında bir koleksiyon hazırladık. Bu sezon ayakkabı, bot, çanta ve valiz tasarımları da hazırlıyoruz. Bizim imzamız sayılabilecek şey, İspanyol paça pantalonlar. Onlar bizim koleksiyonun olmazsa olmazları. İki farklı koleksiyon hazırlıyoruz. Biri daha spor, diğeri daha haute couture. Biz en çok 1980’li yıllardan ve hippie akımında etkileniyoruz!

Tuana Zeynep Bilgin