Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       Lokanta

Shamballa felsefesi

'Cennetteki lotus yapraklarının açıldığı gibi sizde zihninizi açın ve onun gülümsemesine izin verin. Korkularınızdan, kıskançlık ve nefretlerinizden arınıp gülümseme ve mutluluğun yeniden doğmasına izin verin'. İşte kısaca Shamballa mücevherlerinin felsefesini böyle tanımlayabiliriz…

None Mads Kornerup 1994 yılında ilk mücevher butiğini Paris’te Rue de Sevigne’de açtığında mücevher dünyasında böylesine uluslararası bir isme sahip olacağını hiç düşünmemişti. Shamballa mücevherlerinin şık, pahalı ve her birinin tek tek elde yapılmasının dışında farklı bir felsefesi de bulunuyor. Hollywood ünlülerinin rağbet ettiği Shamballa bilezikleri NY’de Barneys’de, LA’da Neiman Marcus’ta, Londra’da da Harrods ve Browns gibi özel adreslerde satılıyor. Bir rivayete göre sadece Shamballa bileziği taktığı için önemli biri olarak algılanan ve bu şekilde özel bir kulübe giren biri, kapıdaki görevlinin sadece bilezikten dolayı onu önemsediğini anlatıyor. Bu farklı ve özgün mücevher evinden Mads Kornerups’ın sağ kolu Caroline Iluel ile bir söyleşi yapmak keyfine eriştik.

None Bize Mad Kornerup’tan ve Shamballa’yi nasıl başlattığından bahseder misiniz?
Shamballa’nin yolculuğu 1994 yılında Mads Kornerup’in Paris’te ilk dükkânını açması ve tasarladığı mücevherlerini sergilemesi ile başlıyor.1996 yılında NY’de Soho’da yeni bir dükkanla büyüyen Shamballa, Mads’in “New Yorklu Yıllar” diye tanımladığı dönemde Hint ve Tibet felsefesinden ve Kuzey Afrika sembollerinden etkilenerek yoluna devam ediyor. Aslında Shamballa bilezikleri müzisyen Jay Z’nin isteği doğrultusunda tasarlanmış ve satışa konmuş bir ürün. Shamballa bileziklerinin 1998 yılında NY’de Barneys’de satılmaya başlaması ile tanınırlığı çığ gibi büyüyor. 9/11 trajedisi sonrasında Mads ve ailesi tekrar Kopenhag’a Danimarka’ya geri dönüyor ve bu Shamballa’nın daha da kuvvetlenerek büyümesi için çok doğru bir karar olduğu yıllar geçtikçe ortaya çıkıyor. Eve dönüşte kardeşi Mikkel ile güçlerini birleştiren Mads ilk resmi koleksiyonunu 2004 yılında görücüye çıkarıyor.

Shamballa”nin felsefesinden bahseder misiniz?
Tüm tasarım ve özgünlüğünün yanı sıra Shamballa bileziklerinin ayrı bir felsefesi var. Budizm’den, yogadan, meditasyondan eski tarihten etkilenen bir felsefe bu. Eski Tibet ve Budist sembollerinin kullanıldığı tasarımlarda örneğin şık kullanılan şimşek figürü aydınlanmayı, Karkita ejderi dünyevi ve maddi zevklerden arınmayı ya da bizim imzamız sayılacak çift şimşek ise aynen gökteki yıldızlar gibi dünyada her birimizin tek ve özgün olduğunu her gün kendimize hatırlatmayı amaçlıyor. Aynen yıldızlar gibi insanoğlu da ısıyı ve sıcaklığı yayabilir. Tüm bu felsefeleri ürünlerimize aktarıyoruz.

None En çok satan ürününüz hangisi?
Daha uygun fiyatlı olan bilezik serilerimizden oniks toplarla olan tek pave pırlantalı toplu bileziğimiz oldukça ilgi görüyor. Daha pahalı olan ürünler arasında da en revaçtaki bileziğimiz beyaz altın üzerine beyaz pırlanta paveli bilezik. Her zaman Shamballa bileziklerini kendi bileziklerinizle karıştırarak takabilirsiniz.

None Koleksiyonlarınızdan biri Argyle pembe pırlantası kullanılan koleksiyon, bunun özelliğini anlatabilir misiniz?
Dünyada en ender ve zor çıkarılan pırlantalardan birisi Batı Avustralya’nın Argyle madenindeki pembe pırlantadır. 2008 yılından beri Shamballa ürünlerinde önemli bir yeri olan bu pırlanta çok özel bir taş. Her yıl sadece Argyle madenlerinde 600 milyon ham pırlanta çıkıyor. Ancak bunun sadece 1%’i pembe pırlanta ve bu da dünyada çok önemli müzayedelerle satılıyor. Çok şanslıyız ki biz bu özel taşları koleksiyonlarında kullanmaya nail olan ender tasarımcılar arasındayız.

None Birçok Hollywood yıldızı ve ünlü Shamballa mücevherleri takıyor. İsim vermeniz mümkün mü?
Danimarka Prensesi Mary, Norveç Prensesi Mette-Marit, hip hop yıldızı Jay-Z, aktör Ashton Kutcher, Michael Jordan, Helena Christensen, Boris Becker, aktris Joy Bryant, Lindsay Lohan, Demi Moore, şarkıcı Rihanna ve Beyonce, Daniel Day Lewis, LeBron James, Ellen DeGeneres, Real Madrid futbol oyuncusu Mesut Özil, NBA oyuncusu Lamar Odom, Bianco Brandolini ve Kuveyt Prensesi Kasia al Tahani Shamballa takan ünlülerden sadece birkaçı.

None İstanbul’da bir dükkân ya da bir satış köşesi açmayı düşünür müsünüz?
2010 yılında Paris’te Colette, Montaigne Market gibi önemli bazı dükkânlarda köşeler açtık. Şu an için İstanbul’da bir dükkân açma gibi bir projemiz yok. Ancak Shamballa Mücevher’de hep umulmayan, hayal dahi edilemeyen şeyler gerçekleşebilir. Umarız yakın zamanda İstanbul’da da bir dükkân ya da bir satış köşemiz olur. Bu bizim umduğumuz ve istediğimiz bir şey.

Tuana Zeynep Bilgin