Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Tapınaklarla gökdelenlerin öpüştüğü şehir; Bangkok

Tayland'ın başkenti Bangkok'un kendine özgü egzotik havasından etkilenmemek, sanırım mümkün değil. Bangkok, oldukça süslemeli tapınaklarının yanı sıra yükselen dev gökdelenleri ve sokak pazarlarının yanında, son derece modern alışveriş merkezlerinin harmanlandığı oldukça farklı bir şehir.

None Bangkok  gerçekten çok etkileyici bir şehir. Çok kalabalık ve karışık gibi gözükse de kendi içinde bir düzeni var. İnsanları çok iyi, güler yüzlü ve cana yakınlar. Her başkent gibi oldukça kalabalık olan Bangkok'da da tüm metropollerde yaşanan trafik sorunu var. Şehrin ortasından geçen Chao Phraya Nehri kimi yerlerde ulaşıma yardımcı olsa da yeterince çözüm sağlamıyor. Eğer bir gece nehirde gezerek hem şehri görmek hem de yemek yemek isterseniz, yemekli tekne turlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için kaldığınız otelden yardım istemeniz yeterli. Yine bir gece, şehri tepeden seyretmenizi de tavsiye ederim. Tayland'ın en yüksek  binası olan Baiyoke Sky Hotel'in 83. katındaki barda bir şey içip şehri seyredebilir, ya da yine ülkenin ikinci uzun binası olan Le Bua at State Tower'da hem şehrin en güzel canlı caz müziğini dinleyebilir hem de şehri seyredebilirsiniz.

None Tayland dendiğinde benim gözümün önüne öncelikle altın kubbeli tapınaklar ve turuncu kıyafetli keşişler gelir. Bangkok'da da mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim birkaç tapınak var. Nehrin kıyısındaki Wat Phra Kaew tapınağı bunlardan biri. Onun dışında dev Emerald Buddha'nın bulunduğu Grand Palace ve 46 metre uzunluğunda yatan bir Buda heykelinin bulunduğu Wat Pao'yu da görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca nehirde yapacağınız yarım günlük bir tekne turu ile hem kraliyet sarayını hem de Wat Arun tapınağını da görebilirsiniz.

None Bangkok, eğlence hayatı kadar alışverişi ile de ön plana çıkan bir şehir. Şehrin çeşitli yerlerindeki gece pazarları, şehre adeta başka bir hava katıyor. Özellikle seks endüstrisinin de oldukça öne çıktığı Patpong Night Market'i gezmeden dönmemenizi tavsiye ederim. Bunun dışında Weekend Market, Floating Market,  Khao San Road Market, Rot Fai Market, Klong Thom Market de önemli pazarlardan birkaçı. Bu marketlerde el işi hediyelikler, antikalar, sahte çanta gibi birçok farklı ürünü yanyana bulabilirsiniz. Tabii bu sokak pazarlarının yanı sıra oldukça lüks alışveriş merkezleri de yok değil. Gaysorn Plaza, Siam Paragon, Emporium   gibi alışveriş merkezlerinde de hem dünyanın ünlü markalarını hem de Taylandlı tasarımcıların ürünlerini bulmak mümkün. Bangkok'ta ister bir alışveriş merkezinde olun ister bir sokak pazarında, unutmayın mutlaka çok sıkı pazarlık etmelisiniz; kimi yerde fiyatlar yarı yarıya bile iniyor.

None Yemek konusuna gelince, burada gerçekten oldukça lezzetli uzakdoğu yemeklerini tatmanız mümkün. Nehrin kıyısındaki Mandarin Otel’in içindeki China House,  Çin yemeği için çok güzel bir adres. Onun dışında Tayland yemeği için Celedon, İtalyan için MezzaLuna, Uluslar arası mutfak için Vertigo, verebileceğimiz birkaç isim.

None Bangkok, her zaman ılımlı iklimi ile bize çok cazip bir şehir ancak gitmeden mutlaka muson yağmurlarının zamanını kontrol etmelisiniz. Her ne kadar sıcak iklim olsa da yanınıza mutlaka bir şal alın, zira oteller ve restoranlar oldukça serin oluyor. Bangkok gerçekten çok eğlenceli ve kendinizi şımartacağınız bir şehir. İyi tatiller!