Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Brad Pitt'in Troy filmi mücevherleri Şirince'den!

Evet yanlış okumadınız. Troy filminde kullanılan mücevherlerin tümü Selçuk’un Şirince İlçesi'nden Sedat Kantaroğlu'nun imzasını taşıyor.

Şirince Selçuk'un 8 km yukarısında yer alan cennet bir köy. Birbirinden güzel butik otelleri ve yemekleriyle gerçekten oraya giden herkesi büyüleyecek kadar şirin bir yer. Ancak o kadarla da kalmıyor, inanılmaz bir kültür hazinesine de sahip. Çarşısında bulunan birbirinden güzel sabunlar veya şarap satan dükkânların arasına sıkışmış ufak bir dükkan var ki aslında dünyaya Türkiye'yi tanıtan bir dükkân. Sedat Bey'in ünlü müşterileri arasında sadece Brad Pitt yok, daha birçok Hollywood ünlüsü ya da Paulo Coelho gibi ünlü yazarlar da var. Eğer yolunuz Şirince'ye düşerse mutlaka bu güzel dükkânı ziyaret etmelisiniz.

None 14 sene askerlik yaptıktan sonra aile mesleğinize geri dönmenizin sebebi ne? Askerlik döneminizde de dedenizden öğrendiğiniz gümüş takı işçiliği ile hobi olarak da olsa ilgileniyor muydunuz?
14 yıl orduda hava kuvvetlerinde görev yaptıktan sonra sağlığım el vermediği için görevimden ayrıldım. Askerlik döneminde dedemden öğrendiğim gümüş ve takı işlerini evimde küçük bir atölyede yapıyordum. Ancak ordudan ayrıldıktan sonra bu işi kendime meslek seçtim. 30 yıldır bu işi yapıyorum.

Neden dükkânınıza isim seçerken Demetrius adını kullandınız? Efes dönemindeki bu önemli mücevher ve demir ustasının size nasıl bir ilham verdiğini anlatır mısınız?
Demetrius adını bana turizm görevlisi olan rehberlerin dükkanımın önünden geçerken 'Demetrius merhaba hayırlı işler.' diyerek beni selamlamaları ve Efes'teki Artemis'in takılarını yapan o büyük gümüş ustasının bana yakıştırılan ismi yaptığım işlerde her zaman ilham vermiştir.

None Farklı malzemelerle çalışmayı seviyorsunuz. Örnegin boynuz, tahta ya da oya işlerinden farklı takılar üretiyorsunuz. İlham kaynağınız nedir?
Farklı malzemelerle çalışmayı seviyorum çünkü ekonomik değeri olmayan malzemelerden yaptığım takılar hem ucuza mâl oluyor hem de insanların daha kolay almalarını sağlıyor. İğne oyalarıyla yaptığım takılarla beni Aydın yöresindeki efelerin taşımış oldukları kostümlerindeki süslerden etkilenerek yapmış olduğum takılardır. Ben de yörük kökenliyim demek ki iğne oyası bizim yaşamımızda var.

None Selçuk’ta Efes Müzesi’ndeki serginizi gezen Gina adlı bayanın sizden takı alması ile hayatınız farklı bir yöne girmiş. Troy filmi için 450 parçalik ürün tasarladınız. Brad Pitt gibi ünlülerle birebir tanıştınız. Bundan bahseder misiniz?
2002 yılında Selçuk Efes Müzesi'nde antik Efes takıları adı altında bir sergi açmıştım. Aynı gün Avusturya Arkeoloji Enstitüsü gladyatörlerin silah ve kıyafetlerini sergileyen bir sergi açmıştı. Troy filminin kostüm sorumlusu bu sergiyi gezmeye gelmişti ancak benim takılarımı görünce 450 parça ürünü sergiden satın aldı. Londra'da PaynWood film stüdyosunda takıları artistlerin boyunlarına göre ayarladım. Malta'da filmin çekildiği platformda Brad Pitt’le tanıştım.

None Troy filmi mesleki ve özel hayatınızda nasıl bir değişiklik yarattı?
Troy filmi benim ve ailemin yaşamını oldukça değiştirdi. Çünkü televizyonlar ve yayın organlarında sürekli gündeme gelmem bir bakıma dükkânın ve Şirince'nin reklamını yapıyordu. Şirince'ye gelen dükkanı sorup muhakkak bir şeyler bulup alıyordu. Bu da bizim maddi yönden kalkınmamıza ve daha iyi ürünler üretmemize neden oldu.

None Yeni koleksiyonunuz daha çok Osmanlı motiflerinden ilham alıyor?
Bu koleksiyondan biraz bahseder misiniz?
Ben Anadolu üzerindeki tüm medeniyetlerin taşımış olduğu takıları yapmaktan çok hoşlananıyorum. Ancak Osmanlı gezdiğim gördüğüm tüm eserlerinde beni çok etkiledi. Bu nedenden dolayı Osmanlı motiflerinden ilham alarak her yıl yapmış olduğum koleksiyonlarda Osmanlı motiflerini kullanmak bana büyük haz veriyor.

Size ulaşmak isteyen Şirince’ye gelemezse nasıl sizden sipariş verebilir. Siteden satış yapıyor musunuz?
Bir internet sitemiz var ancak siteye koyduğumuz her mal kopyalanmaktadır. Ancak marka olmak için bazı girişimlerimiz var. Marka tescilinden sonra güzel bir internet sayfası yapıp ürünlerimizi internet üzerinden satmak için girişimlerimiz olacak. Şu anda dünyanın en güzel köşelerinden olan Şirince’mizi ziyaret etmeye gelen sizin sayın okuyucularınızı daha önce benzerini görmedikleri güzellikteki kolyelerle bekliyoruz.

Demetrius of Ephesus
Gümüş – Taş Takı
Adres: Şirince Köyü No:26 Selçuk-İzmir
Tel: 232 898 32 85

Tuana Zeynep Bilgin