Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Röportajlar

Yalçın Ayaydın, bir başarı hikayesi.

Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, çalışmanın ve vizyon sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunu Yalçın Ayaydın'ı tanıyınca bir kez daha hatırladım.Genç yaşına rağmen çok ciddi başarılara imza atmış, çalışkan ve vizyon sahibi genç bir adam.

None Türkiye’de İpekyol, Twist ve Machka markalarını tanımayan,bilmeyen yoktur. Konfeksiyon konusunda marka yaratmanın zorluğunu düşünürsek bu başarı göz ardı edilemez. 1986 yılında başlattığı İpekyol markasını büyüterek İtalyanlar’ın kumaş devi Miroglio markasına yüzde ellisini satarak bir dünya markası yapma yolunda da ilk adımları atmış.

Bu hikâyenin başlangıcı aslında Mardin’e dayanıyor. Mardinli bir ailenin 12 çocuğundan biri olan Yalçın Ayaydın üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmesi ile kendine farklı bir yol seçiyor. Okula geceleri gittiğinden dolayı abisinin bir arkadaşının yanında gündüzleri çalışmaya başlıyor. Tekstille olan ilk yakınlık daburada kuruluyor. Bu donemde patronu, askerlik görevi için giderken şirketin tüm idaresini ona bırakması ile sanki patronluk stajı yapan Ayaydın, daha sonra daha büyük bir tekstil şirketinde farklı  deneyimler ediniyor..Bir müddet burada çalıştıktan sonra kendi askerlik görevini yapan, dönüşünde de  kendi şirketi İpekyol’u kurarak patron olma yolunda ilk adımını atıyor. Şu anda Ipekyol gurubu 8 ülkede 102 butikle bir dünya markası olma yolunda dev adımlarla ilerliyor. Yaptığımız keyifli söyleşi sırasında da yeniliklere çok acık bir patron gördük karşımızda.

None İpekyol 1986, Twist 1997 ve grubun en genci Machka 2004 yılında doğmuş. Bize en genç üyeniz “Machka”dan bahseder misiniz?
Ben Ece ve Ayşe kardeşleri belki 20 senedir tanırdım ve Dice Kayek markasını da çok beğenirdim. Bir gün konuşma arasında onlara İpekyol ile birlikte bir şey yapıp yapamayacaklarını sordum. Onlar markayı inceleyip İpekyol’un çizgisinin oturmuş ve güzel bir çizgi olduğunu ancak beraber yeni bir marka yaratmanın daha doğru olacağını söylediler. Machka böyle doğdu. İsim için ise benim aklıma Maçka geldi. Ece biraz harflerle oynadı Machka yaptı. Kelimenin anlamını araştırdık balkanlarda kedi anlamına geldiğini öğrenince yanına bir de kedi figürü oturttuk ve markamız böylece doğdu.

None Dışarıya fason yaptırırken bir anda kendi fabrikanızı Edirne’de kurmaya karar vermişsiniz? Duyduğum kadarı ile Ağa Han ödülüne aday gösterilen çok modern bir fabrika inşa etmişsiniz. Neden Edirne?
Tüketicimiz artık İpekyol’dan çok kaliteli ürünler bekliyordu. Biz de bunu fason atölyelerinde yetiştiremiyorduk. Edirne’yi seçmemdeki en önemli unsur kadın giyim konusunda en yetenekli işçilerin bu yörede olmasıdır. İlk önceleri orada bir fabrikada toplu sipariş yaptırıyorduk daha sonra kendi fabrikamızı kurduk. Oradaki işçilerimizin elleri bu işe o kadar yatkın ki bugüne dek İstanbul’dan Edirne’ye bir kişi bile göndermek durumunda kalmadık.

None İnternet konusunda da oldukça geniş bir vizyonunuz var. Son dönemde de Trendyol alışveriş sitesine ortak oldunuz? Başka projeleriniz var mı?
İnternet sonsuz bir dünya. Dünya artık bunun üzerinde dönüyor. İnternet bana göre geleceğin işi. Doğru bir karar verdiğimi de görüyorum. 3 ay önce Trendyol’a ortak oldum ve 3 ayda üye sayımız milyonu geçti. Yine bir başka sosyal medya programı konusunda da bir girişimim olacak. 1 ay içinde de bu projeyi dünya çapında hayata geçirmeyi planlıyorum.

None Bir de biraz Bloomberg kanalında yayınlanan Dragon Den programından bahseder misiniz?
BBC’de 8 yıldır yayınlanan bu programın yapımcısı ilk Alpan Manas’a teklif götürmüş. Alpan benim çok yakın bir arkadaşım. Projeyi inceledikten sonra “Ben varım ancak mutlaka Yalçın Ayaydin’ı da programa dahil edin.” demiş. Bana projeyi anlattıklarında benim de hoşuma gitti ve onayladım. İyi ki de onaylamışım. Çünkü hayatınızda düşünmediğiniz işler, projeler önünüze geliyor. Bu program benim ufkumu çok açtı.5 soruda bilinmeyenleri ile Yalçın Ayaydın...
En büyük şansınız ne?
İşim
En büyük şanssızlığınız?
Buna cevap bulamadım. Ben şanslı bir insanım.
En çok kullandığınız kelime?
Evet
Hiç yapmam dediğiniz bir iş var mı?
Para kazanacağımı düşünüyorsam ahlak çerçevesinde her işi yaparım.
En sevdiğiniz yemek nedir?
Annemin yaptığı karnıyarık.

Tuana Zeynep Bilgin