Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Kadınların Ruhundan Anlayan Tasarımcı: Selim Mouzannar

Selim Mouazzanar Lübnan kökenli, mücevher zevki gelişmiş kadınlar arasında çok tanınan bir isim...

None İstanbul’da alışveriş yapmayı en çok sevdiğim dükkânlardan biri, Bebek’te ve Nişantaşın’da bulunan, “Midnight Express”. Burası keyifli kıyafetler ve mücevherleri olan özel dükkanlardan biri.
Bundan birkaç ay evvel uğradığımda, bir bilezik dikkatimi çekti. Oldukça klasik bir tasarımı olmasına rağmen, çok modern bir dokunuşla bambaşka bir havaya sokmuştu tasarımcısı. Bu dokunuşun sahibinin Lübnan’lı bir tasarımcı olduğunu o gün öğrendim. Daha sonraki ziyaretlerimde, tesaadüf eseri, elim hep onun tasarımlarına gitti. Sonunda arkadaşım Rita’dan onunla bir söyleşi yapabilmek için yardım istedim. Şansa bakın ki “Selim Mouazzanar” hafta sonu İstanbul’a bir partiye davetli olarak geliyormuş. O cumartesi kaldığı otelde buluşmak üzere sözleştik. Son derece cana yakın ve mütevazı biri ile karşılaştım. Eşi Rayya ile de tanışma fırsatı bulduğum bu söyleşi, benim için oldukça keyifli geçti.
Selim Mouazzanar Lübnan kökenli, mücevher zevki gelişmiş kadınlar arasında çok tanınan bir isim. Son senelerde ünü Lübnan dışına da taşıyor. Paris Institute National de Gemology’den mezun olduktan sonra bir müddet yakut madenlerinde çalışmış, daha sonra da ülkesine geri dönerek 1999 yılında kendi dükkânını açarak kendi markasını yaratmış. Dükkanındaki felsefeyi “değişik zevkler ve değişik fiyatlar” olarak tanımlıyor.

None Selim Mouazzanar kimdir?
Büyük babamın başlattığı ve babamın sürdürdüğü geleneksel bir mücevher işi yapan tutucu bir aileden geliyor olmama rağmen geleneklere uyan biri değilim. Ülkemde savaş başladığı zaman ben, 13 yaşında küçükcük bir çocuktum. 17 yaşında ülke dışına çıktım ve 12 yıl boyunca ülkemin dışında yaşadım. O yıllar boyunca Fransa’da yüksek öğrenimimi bitirdim, Tayland, Kamboçya, Yemen, Suudi Arabistan, Belçika ve New York’da oldukça çok vakit geçirdim. Hem kendimi, hem de ülkemin kültürünü iyice içime sindirdim.

Tasarımlarınız oldukça romantik, klasik ancak hep bir modern dokunuş var, nereden esinleniyorsunuz?
Osmanlı kültürü... Benim ülkemde hemen hemen her yerde, o kadar Osmanlı etkisi var ki. Örneğin koleksiyonlarımdan biri olan Beyrut oldukça Osmanlı etkisinde kalmış ancak modern dokunuşları olan  parlak ve şeffaf bir koleksiyon.
Geçen ilkbahar Paris moda haftasındaydım ve orada koleksiyonlarımla ilgili çok güzel övgüler aldım. Bir mimar ile mücevher tarasımcısı arasındaki bağlantı bana hep ilham kaynağı olmuştur. Sanki çift lisans gibi… Benim görüşüme göre bir cerrahın da sanatçı olması gerekkir. Herkesin az  yada çok iki yeteneği vardır. Biri diğerinden baskındır sadece. Ben tasarladığım parçayı, takan kişinin kullanmaktan sıkılmayacağı bir şey olmasına özen gösteriyorum. Onu ruhları ile hissetmeliler, hep takmalılar. Eğer tarzı olmadığını düşünüyorsam müşterime kibarca söylerim. Mücevherlerim çekmecede ya da kasada dursun istemiyorum.

None Yeni ve genç tasarımcılara dükkânınızda yer verdiğiniz doğru mu?
Evet, bunu yaptığımız için de çok mutluyuz. Biz yeni tasarımcılara yol açmaya, şans vermeye çalışıyoruz. Onların tanıtımını yapmak bizim için “orijinal bir fikir / concept”. Bu doğrultudaki çalışmalarımız yerli ve yabancı tasarımcıları bir araya getirmek olacak.

Kaç dükkânınız var?
Bizim Beyrut’ta bir merkez dükkânımız bir de fabrikamız var. Ancak Dubai’de de bizi satan bir dükkân var aynen İstanbul’daki Midnight Express gibi... Londra’da da olmayı düşünebilirim.

None Dünyadaki kriz sizi etkiledi mi?
Şaşırtıcı bir veri ancak geçen sene satış rakamlarımızda ciddi bir artış var.

Aileniz Lübnan’ın mücevherle ilgilenen, ileri gelen ailelerinden biri. Ancak siz yalnız çalışmayı tercih ettiniz. Aileniz bunu nasıl karşıladı?
Ben dükkânımı, babamdan tek bir kuruş dahi almadan tamamiyle kendim kurdum. Tabi bu değişimden mutlu olmadılar, hatta başaramayıp onlarla çalışmak üzere döneceğim konusunda iddiaya bile girmişler. Çok büyük bir tutku ve sabırla işe başladım.
Daha öncesinde Bangkok’ta bir şirkette danışmanlık yapmış ve bir madende  çalışmıştım. Koleksiyonlarımı oluşturmak için çok özverili çalıştım. Ülke dışına açılmadan iç piyasada markamızı çok güzel ve sağlam bir şekilde oturttuk.

None Beyrut’ta hayat nasıl?
Ben ülkemde barış içinde yaşamak istiyorum. Maalesef ülkem, kargaşa ve  yozlaşmanın çok yoğun olduğu bir coğrafi konumda. Tüm bunlar içinde biz inandıklarımız için savaşmalıyız.

İstanbul’a ve Türkiye’ye ilk gelişiniz mi?
Hayır, üçüncü gelişim. Ancak şehri çok da bildiğimi söyleyemeyeceğim. Lübnan;  Osmanlı etkisini çok belirgin gördüğünüz bir ülkedir. Tüm saraylarda, büyük evlerde Osmanlı mimarisinin etkisi vardır.

None Duyduğumuz kadarı ile çok çapkınmışsınız: İnternet sitenizde bile buna bir dokundurma yapılıyor.
Kadınları çok seviyorum. Bu, iki tarafı da keskin bir bıçak. Ben 15 yaşında bir kız çocuğu ve bir erkek çocuğu babası olan evli biriyim. Kızım bana çok benziyor, oğlum çok daha ağırbaşlı bir çocuk.

Markanız için hayaliniz ne?
Benim hayalim dünyadaki tüm kadınları mücevherlerimle baştan çıkarmak.

Türk tasarımcılardan bildikleriniz ya da beğendikleriniz var mı?
Birkaç sene önce Dubai’de bir  Show’da Sevan’ın tasarımlarını görmüştüm. Çok sıra dışı ve etkileyicilerdi.

Bu kelimeler size ne çağrıştırıyor?
Aşk: Çok bonkör
Nefret: Hissetmemek için çaba harcadığım
Ev: Sakin ve mutlu yer
Mücevher: Muhteşem
Rayya: Teknelerin gemilerin bağlandığı baba