Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Mücevher & saat

Başdöndüren Cartier

03.09.2015 Tarihinde yayınlandı

 

Cartier markası, özgünlüğü, klasik ve şık tasarımları ile tartışmasız tüm dünyada mücevher ve saat konusunda ilk sıralarda yer alıyor.. 1847 yılında Paris’te Louis François Cartier tarafından kurulan ve o günden beri hem saat, hem mücevher, hem de özel tasarım eşyaları ile hiç değer kaybetmeden ve klasikliğinden ödün vermeden yoluna devam eden dev bir marka. İşte böylesi özgün Cartier markası, geçen haftalarda Fransız Rivierasında tanıttığı ‘’Etourdissant Cartier’’ yani ‘’Başdöndüren Cartier ‘’ ile bir kez daha ne kadar farklı ve yaratıcı ancak bir o kadar da klasik olduğunu ortaya koydu.

 

Bu muhteşem koleksiyonun tartışmasız en özel parçası, 197.80 karat büyüklüğünde bir zamanlar Romanov ailesinin ferdi olan ve 1881 yılında Alexander III iismi ile tahta geçen Alexander Alexandrovich’in eşi Rus Çariçesi Maria Feodorova ya ait Sri Lanka’dan çıkartılan muazzam safir…. 25 Ocak 1883 yılında Çariçe; o tarihte Faberge tarafından incilerle tasarlana bu safir broşu Grand Dük Vladimir’in sarayında yaptığı bir kıyafet balosunda kullanmış. Malesef Bolşevik ihtilali sonrasında tüm mücevherlerini de bırakarak yurtlarından ayrılmak zorunda kalan Romanov ailesi diger muazzam parçaları gibi bu safiri de arkalarında bırakarak Danimarka’ya sığınmışlar..Sonrasında uzun yıllar bu safirden hiç haber alınamamış, taa ki 1928 yılında saygın bir taş uzmanı Alexander Fresman tarafından New York ‘ ta ki Cartier Mücevher evine tekrar kesilerek bir kolye olarak tasarlanmak üzere getirilene dek…Daha sonra birkaç kez daha el değiştiren bu muhteşem Safir, işte bugün bu yeni kolleksiyonda yepyeni bir tasarımla hayat bulmuş..Bakalım hangi şanşlı kadının kolunda parlayacak olan bu Romanov Safirli bilezik, inanın göz kamaştiriyor…52 birbirinden özgün mücevher, 5 mücevher tadında saat, 1 gece çantası ve 4 adet özgün Cartier tasarımlı eşyadan oluşan bu kolleksiyonun sanırım en can alıcı ve konuşulan parçası da bu Romanov Safirli bilezik..…

 

 Ancak benim gözdem bambaşka…Bu koleksiyonun genelinde birbirinden özgün çok hoş parçalar var… ‘’Teinte’’ olarak adlandırılan onyx, mercan, gri altın ve pırlantalarla bezeli bir bileklik; ‘’Flamboyant’’ adı verilen kolye, ‘’Hydarabad ‘’adlı tutti furitti sitili bir tasarım; ‘’Garance’’ ya da ‘’Mamba yılan’’ kolye gibi çok özel, özgün tasarımlar koleksiyonun nefes kesen parçalarından bazıları.. Ancak dürüstçe belki onlar kadar dikkat çekici olmayan, ancak benim tüm bu kolleksiyon içinde tek sahip olmak isteyeceğim bir parça var…. Benim için sade şıklığın sanki göstergesi ’’Nera Ring’’…Bir heykeltraş ustalığı ile blok bir Jasper taşından oyularak şekillendirilen bu panter başı yüzük, zümrüt gözlerle daha da çekici bir hale sokulmuş…İnanın ilk görüşte aşk bu olsa gerek…. . Cartier’nin Panthere koleksiyonu tüm mücevher evlerinini koleksiyonları içinde benim için birinci sırada yer alır. Zamansız, şık ve nefes kesen bu koleksiyon içinde de benim gözdem bu Nera Yüzük….Fiyatını sormaya bile cesaret edemeyeceğim bu parça sanırım hayatımın sonuna dek rüyalarımı süsleyecek.

Nefes Kesen Cartier’nin bu özel koleksiyonunun tek bir parçasına bile bir yerde rastlayacak olursanız, kesinlikle denemenizi tavsiye ederim..Birkaç dakikalığına bile Cindrella gibi hissetmek her kadının hayali olsa gerek…