Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Cemiyet & davetler

Louis Vuitton ve Dom Perignon'un P2 daveti...

13.05.2015 Tarihinde yayınlandı

Bugün çok özel bir davete katıldım.Louis Vuitton ev sahipliğinde Galatasaray'da Aslı Tunca'nın eski evi yeni Hazz otelinde Dom Perignon'un özel bir tadı P2 serisinin tadım davetine.... Zaten mekan anlata anlata bitirilemiyecek bir keyifte daha önce sizlere bu keyifli adresten bahsetmiştim.. Louis Vuitton 'un şık bavul ve çantalarının içinde bembeyaz şakayıklarla yerleştirilmiş Dom Perignon şişeleri bu keyifli mekanda çok hoş dekor olmuştu..Tabii masaların zerafetini de atlamamak lazım..

Yemekler ünlü şef Carlo Benardi'nin elinden çıkmıştı..Her zaman ki gibi çok lezzizdi.Menüyü Carlo özenle oluşturmuş.. Carlo Dom Perignon'un 4 onoloğundan biri olan Axelle Araut ile beraber oluşturmuş menüleri.Axell Araut ise sadece bir günlüğüne bu event için Paris'ten bizlere katıldı.

Gelelim The new ultra premium diye adlandırılan P2 nedir? Dom Perignon 1668 yılından beri Fransa'nın Champagne kasabasında üretilen belki de dünyanın en özel şampanyalarından biri. P Plenitude kelimesinden geliyor .. Belli bir noktaya dek Şampanya aynen şarap gibi üretiliyor fermentasyon sırasında şişelere biraz maya ve şeker konularak çok sıkı  bir şekilde ağzı kapatılıyor.Maya şekeri yemeye başlıyor ve böylece hava kabarcıkları oluşuyor... Bu dönemde şampanya dinlenmeye alınıyor..Dom Perignon markasında vintage şampanyalar 7_8 sene dinlendirilerek servis yapılırken P1 ler 10 yıldan daha uzun dinleniyor ,işte dün bizim tattığımız bu yeni seri P2 şampanyalar 20_30 sene arası dinleniyor. Bunun bir üst derecesi P3ler ise 30 seneden kimi zaman 50 seneye dek varan dinlenme süresine sahip.

Bizim bugün tadına baktığımız P2, 1998 yılına aitti ve gerçekten çok hoş bir tada sahipti... Henüz Türkiye'de satışına başlamayan P2 serisi normal vintage Dom Perignon  şampanyaların yaklaşık iki katı fiyata satılacak...2015 yılı sonuna dek Türkiye'de de satışı planlanıyor.. Ben bu keyifli yemek için Louis Vuitton ve Dom Perignon yetkililerine, Aslı Tunca'ya, Carlo Benardini'ye ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.