Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       Şehirler

Kısa kısa başlıklarla Mardin

03.10.2014 Tarihinde yayınlandı

Mardine'e hiç gittiniz mi? Ben orada 10 gün geçirdim ve Mardin'e aşık oldum... Hem Mardin, hem çevresi sanki rüya bir bölge. Ben gittiğimde kalınabilecek en hoş yer Erdoba konakları idi ,ancak son senelerde çok daha hoş oteller açılmış. Mesela Reyhani Kasrı Mardin, Dara Konağı,İzala Boutique hotel, Kasr_ı Abbas ve Mardinin Konağı  bana tavsiye edilen ilk  minik otellerden bazıları.. Bir de çok methini duyduğum yeni açılan Mardinus Tarihi konağı ve Mardinin Boutique Hotelde kalan tanıdıklarım anlata anlata bitiremediler.

Mardinin Tarihi konağı

 İlki 4 haziran_5 Temmuz 2010 yılında yapılan BienalMardin halkının gündelik hayatı içinde bu tarihsel mekanları farklı bir şekilde görüp deneyimleme olanağı sağladı. İlk defa güncel sanat ve sanatçılarla bu kadar içiçe olan Mardin Bienal sayesinde farklı tanınırlığa sahip oldu.İkincisi 21 eylül-21 ekim 2012 de organize edildi.İşte bu bbienaller sayesinde Mardin çok daha farklı platformlarda uluslararsı tanındı malesef bu sene üçüncüsü yapılması planlanan Bienal bölgedeki olumsuzluklar yüzünden istene şekilde olamadı.

 

 

Mardius 

Mardinus yöredeki yepyeni bir otel kalanlar keyfini anlata anlata bitiremiyor..malesef ben henüz kalmadım ancak en yakın zamanda Mardine gidip Mardinus'u deneyimlemeyi amaçlıyorum...

Mardine'e giderseniz mutlaka Cercis Murat Konağında yemek yemelisiniz. Kaburga dolması ve mezelerinin lezzeti muhteşem. Mardin de her lokantada içki servisi yapılmıyor ancak Cercis Murat konağında kendi ürettikleri şarabı servisi yapılıyorlar. Mardin'e gittim Kebap yemek istiyorum derseniz mutlaka Kebapçı Rıdo ,Tavacı Reco ve Garajlar kebapı denemelisiniz. Mahalli tadlar için ise Ebrar mahalli yemekleri tavsiye ederim.

Mardin'de Ulu camii,Mardin kalesi,Deyrülzefran Manastırı,Kasımiye Medresesi, Mor Berham kilisesi,Mor Gabriel manastırı ve Midyat kasabası mutlaka görmenizi önereceğim yerler arasında.Bundan birkaç sene önce açılan Sabancı müzesi de sanatseverlerin uğrak yerleri arasında...

Bir de mardin yakınlarında Karasu isimli bir dere  ve yanında kurulan çardaklarda gerçekten serinleyebilir, hem de keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz.