Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat

Küba' da sanat beni uçurdu...

24.01.2015 Tarihinde yayınlandı

Küba'da en çok neden etkilendin diye sorarsanız tek cevabım olur.. SANAT.. Hertürlü sanat o kadar gelişmiş ki..Bunda eğitim düzeyinin oldukça yüksek olmasının sanırım çok etkisi var. Müzik zaten almış başını gidiyor, jaz klüplerin büyüğünden küçüğüne size keyfini anlatamam, her türlü müzik muhteşem..Bunun yanında heykel ve resim onlar için o kadar hayatlarıyla iç içe ki..Havana 'da marketplace adı verilen bir pazarda satılan keyifli ve makul fiyatlı resimlerin yanı sıra çok da önemli galeriler ve sanatçılar var.

Robeto Diago'nun eserleri

Örneğin yukarıda ki görseller sanatçı Roberto Diago'nun eserleri.... Galeria de la bibliteca Publica Ruben Martinez Villena adlı galeride sergilenen ROBERTO DİAGO'nun tesadüfen karşılaştığım eserlerini çok sevdim.Siyah zemin üzerine cuval ve halatlarla yaptığı bir modern tasarımını alıp getirebilmeyi çok isterdim..

Onun dışında ara sokaklarda gezerken tesadüfen karşımıza çıkan Factoria Habana adlı galeri gerçekten mutlaka görülmesi gereken bir yer.  old habana 'da bulunan O'reilly no308 adrsindeki galeri de karma bir sergi gezdik..İnanın sergi kadar mekanda oldukça etkileyici idi...

Yukardaki görseller Factoria Habana galerisinden

Ayrıca  Cajun de Hamel gidilip görülmesi gereken bir sokak. Santeria inancılarındakilerin çoğunlukta yaşadığı yörede yer gök sanat desem yalan olmaz...Binaların üstünü grafitiler süslüyor, o ufacık sokakta heryer de sanat görmeniz mümkün.ben o sokağı çok sevdim ,oraya da uğramanızı tavsiye ederim. Oraya yolunuz düşerse La Carriola adlı küçük bir büfe cafe tarzı yerde hazırlanan  Negron2u da içmeyi sakın ihmal etmeyin..

  

Cajun de Hamel adlı sokaktan görseller

Bir başka sokakda gerçekten çok farklı ve şaşırtıcı..Sanatçı Fuster'in evini gezmeniz lazım.Sadece kendi evi ile yetinmeyip tüm mahalleyi mozaikle kaplayan sanatçının çalışmaları çok eğlenceli...

Fuster'in mozaik mahallesi

Benim için en can alıcı sanat turu ise Damian Aquilles'in evine yaptığımız ziyaret oldu..Havana2nın köhneliğinin içinde böyle bir evi görmek zaten başlı başına bir tecrübe ayrıca Damian'ın eserlerine tek kelime ile aşık oldum.Daha önce Türkiye'de bir karma sergide eserlerinin birkaçını sergileyen sanatçının tüm eserlerini alıp getirebilirdim.

Damian Aquilles'in eserleri...