Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Sağlık&yemek

Bodrum'da doğal bir dünya...Hatice teyze...

23.09.2014 Tarihinde yayınlandı

İnstagramda gördüm ve ilgimi çeken bir marka Hatice Teyze doğal ürünleri....Bodrum'da tamamen organik ürünler satan bir dükkan burası..İsmi de Hatice Teyze.. Zeytinyağından, salçaya, sabundan, muma her ürün tamamen saf .Bodrum'da yaşayan Işıl Tan, Milas yöresinde kendi ürettiği zeytinlerden hazırladığı organik zeytinyağlarını, salçaları, reçelleri annesinin adını verdiği Türkbükün'de ki dükkanında satıyor.  

Zeytin konusunda oldukça bilgi sahibi olan Tan, bize de kısaca zeytinleri tanıttı..  Örneğin dağda yetişen  zeytin                                                                                                                                      tamamen  katkısız  yağmur sularıyla olgunlaştığı için daha küçük taneli olurmuş ancak bu tür zeytinden yüksek kaliteli yağ elde ediliyormuş.Zengin aroması ve tadının yumuşaklığından mutfak için ideal bir yağmış.Zeytinyağlı yemekler kadar, salata ve soslara da yakışırmış. Bunun yanında ovada yetişen  zeytininin tadı biraz daha acıymış. Henüz zeytin yeşil iken toplanarak zeytinyağı yapılıyormuş , bu yağda sabah kahvaltılarında, balık, et ve salatalarda kullanılırsa tadı daha ortaya çıkarmış.Bir de Muğla ovalarında harmanlanan memecik zeytinlerinden el ile hasat edildikten sonra soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen bir zeytinyağı varmış.Özellikliği turunç, portakal mandalina ve limon kokularının hakim olması  olan bu zeytinyağı daha çok kozmetik ürünlerde kullanılıyormuş.

Hatice teyze dükkanında  doğal zeytinlerden üretilen sabunlar, zeytinyağları; doğal salça ve mevsimine göre reçel ve marmeladlarla doğal mumlar sizi oldukça cezbediyor. Türkbüküne yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.