Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Lifestyle

14. İstanbul Bienali nerelerde gezelim....

04.09.2015 Tarihinde yayınlandı

Büyükada

14. İstanbul Bienali başladı..3 eylülde başlayan Bienal iki ay boyunca şehrin birçok farklı noktasında sergileniyor.. Tuzlu Su-Düşünce biçimleri üzerine bir teori başlığı ile açılan Bienal kapsamında 80'in üzerinde katılımcının 1500 e yakın eseri neredeyse 30 farklı mekanda sergileniyor...İlk kez  müzelerin yanı sıra tekneler, oteller eski bankalar,otoparklar, bahçeler, okullar, dükkanlar, ve özel konutlarda da Bienal eserleri sergilenmekte..

Gerçekten mesafelerinde birbirinden uzak olmasından dolayı 1 kasıma dek sürecek Bienali gezmek için birkaç gününüzü ayırmalısınız.. Rumeli Fenerinden Büyükada'ya dek uzanan mekanları saymamız gerekse eserler; İstanbul Modern , Arter, Özel İtalyan Lisesi, Galata Rum İlkokulu, Salt Galata,Vault Karaköy, Kasa Galeri, Boğazda yüzen bir balıkçı teknesi,Depo, Boğazkesen caddesinde bir otopark ve bir dükkan, Masumiyet Müzesi, The house hotel Galatasary, Cezayir Binası, Tom Tom Gardens,Bostanbaşı sokak'ta yer alan eski bir ev, Casa Garibaldi, Anadolu Pasajında ki ayakkabı mağazası Flo, Pera Müzesi, Adahan otelde bir oda ve yine Adahan otelde ki sarnıç, Büyükada KaptanPaşa Deniz otobüsü,Büyükada halk kütüphanesi, Splendid Palas Oteli, Rizzo Palas, Mizzi Köşkü; Çankaya 57 ve Troçki evi yine tarihi yarımadada Hırant Dink Vakfı ve Agos merkezi, Balat'ta ki Mustafa Paşa Hamamı, Riva Kumsalı..... gibi çok farklı mekanlarda sergileniyor.

Sakıp Sabancı Müzesinde ki Zero Sergisi

Bu döneme denk gelen çok önemli farklı sergilerde bulunmakta..Bunlardan biri  Artinternational ..Haliç Kongre merkezinde  malesef 7 Ekimde kapanacak olan çağdaş sanat fuarı..yani önceliği ona vermenizi tavsiye ederim...Akbank Sanat 20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından Louise Bourgeois'nın Dünyadan Büyük adlı sergisi... Yine Rumelihisarında ki Perili Köşk'te açılan Tutku adlı sergide gezmeye değecek sergiler arasında...Yine bu döneme denk gelen ve  Sabancı Müzesinde yer alan ZERO adlı sergi II. dünya savaşı sonrası oluşan olumsuz atmosferi sıfırlamak iddiası ile Düseldorf'ta doğan Zero akımının uzantısı...

Bienal Pazartesi günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir..Yalnız bazı müzelerin açılış saatleri değişebiliyor gideceğiniz gün yine saatleri kontrol etmenizi öneririm.Genelde ücretsiz gezilen Bienal için Masumiyet müzesi gibi bazı mekanlarda giriş ödemek durumunda kalabilirsiniz..

Şehirde Bienal'in sergilendiği noktalar.....

İstanbul Modern

Galata Rum İlkokulu

Büyükada

İstanbul Modern

Haliç Kongre merkezi

Haliç Kongre Merkezi

 

Rumeli Feneri

İstanbul Modern'de ki Orhan Pamuk Kitapları