Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Lifestyle

Dünyada yeni yıl gelenekleri

30.12.2012 Tarihinde yayınlandı

Yeni yıl yaklaşırken yılbaşı adetlerimizi, özellikle de neden kırmızı don giydiğimizi merak ettim. Ufak bir araştırmada da neler neler buldum!

Bir kere Türkiye’de kırmızı donu gece yarısı tam saat 24:00’da yani yeni yıla girerken giymeniz gerekiyormuş! (Bunu kaç kişi yapabilir inanın merak ettim) Bunun  donanmak, yani yeni yılda bolluk bereket getirdiğine inanılıyor. Ülkemizde bir başka âdet de bolluk sembolü nar meyvesini evin kapısında patlatmak. Bunun da eve yeni senede bolluk ve bereket getirdiği düşünülüyor.
Ermeni âdetlerinde ise yılın ilk günü bir iki saat de olsa iş yerleri mutlaka açılıyor ve iş yerinin dört bir yanına nar taneleri serpiştiriliyor. Bazı yörelerde de evin etrafına tuz serpiliyor, hem nazardan korunmak hem tadı tuzu olsun anlamında.

Peki ya diğer ülkelerde bu gelenekler nasıl? Genellikle kırmızı don adeti oldukça yaygın. Kırmızı rengin, aşk ve şehveti  çağrıştırdığı düşünüldüğünden kırmızı don giymenin yeni yılda aşk getireceğine inanılıyor;  Venezuela, İtalya, Türkiye, Çin kırmızı don giymeye inanan ülkelerden bazıları. Sarı don giymenin ise yeni yılda para ve bolluk getireceğine inanılıyor; Şili, Kolombiya, Peru, Ekvator, Meksika,  Venezuela sarı don giyen ülkelerden bazıları.. 

Gelenekler yemeklerde de değişkenlik gösteriyor. İspanya, Arjantin, Kolombiya, Ekvator ve Meksika’da saat 24:00 olmadan 12 saniye öncesinden başlayarak, her birinde dilek tutarak yenen  12 üzümün  yeni yılda bolluk bereket getirdiğine inanılıyor. Aman bu adeti uygulayacaksanız boğulmamaya özen gösterin, 12 saniyede 12 üzüm yemek gerçekten zor bir iş.
İtalya ve Şili’de de masada mercimek olmasının yeni yılda bereketi sembolize ettiğine;  Şili, Kolombiya, Ekvator, Meksika ve Venezuela’da bavulla evin kapısından çıkıp bir tur atmanın yeni yılda sık seyahat etmek anlamına geldiğine inanılıyor.

Siz de  bunların içinden dilediğinizi seçip uygulayın; Ben bu sene hem sarı, hem  de kırmızı don giymeye; bavulla tur atıp 12 üzüm yemeye ve evimin kapısında nar kırıp tus serpmeye  niyetliyim!

Şimdiden herkese iyi yıllar dilerim