Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Lifestyle

Lucca'dan keyifli bir tarif...

08.05.2013 Tarihinde yayınlandı

Bebek Lucca İstanbul2un en gözde mekanlarından biri. Şimdi size Lucca'nın Şef barmeni Cevat Yıldırım'dan  dirty martini tarifi veriyorum.. Evinizde de Lucca lezzetini tadabilirsiniz.

Dirty Martini

§- 6cl Absolut Vodka

§- 0,5cl Martini Bianco

§- 2cl Zeytin Suyu

 

Tarifimize geçmeden önce yine sıklıkla yapılan bazı hatalardan bahsedelim. Öncelikle Martini bardağımızın sıcak olması. Bunun engellemek için karışımı yapmaya başlamadan tüm bardağı buz ile doldurun. İkinci olarak doğru Martini kullanımı geliyor. Dry Martini ile Martini Dry biriyle karıştırılan iki farklı içkidir. Dry Martini ayrı bir kokteylken Martini Dry ise bir Martini türü oluyor. Detaylarına girmemekle birlikte biz burada Martini Dry kullanıyor olacağız. Martini alırken buna özellikle dikkat edelim. Kokteyl hazırlandıktan sonra ise maksimum 7 dakika içinde tüketilmesi gerekli. Çünkü gerek Martini’nin uçması gerekse ısınma sebebiyle kokteyl 7 dakikada tüketilmeli. Bu sebeple de büyük kadehlerde Martini kokteylleri hazırlamamaya özen gösterin mutlaka. Öncelikle shaker’ımızı alıp içine 4 ile 5 büyük buz atarak kısa süreyle sallıyoruz. Bu sayede shaker’da da bir soğuma elde ediyoruz. Hemen ardından 6cl votkayı ekleyip 0,5cl Martini Dry’ımızı koyuyoruz. Son olarak 2 cl zeytin suyumuzu ekledikten sonra shaker’dan buzları süzerek sadece kokteylimizi az önce bol buz ile soğuttumuz ama şu anda boş olan martini kadehimize döküyoruz. Servis ederken de kokteylimizin içine bir yeşil zeytin (özellikle de kalamata zeytini) atmayı da ihmal etmeyelim… Afiyet olsun…