Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Trends & Moda

Katarlı olunmaz, katarlı doğulur! Doha cenneti

04.03.2017 Tarihinde yayınlandı

Arapça da yağmur damlası anlamına gelen Katar, 1940lı yıllında doğal gaz ve yağ bulunana dek sadece inci avcılığı ile geçiniyormuş. Iki milyon nufuslu dünya gaz rezervi konusunda dünya birincisi bu minik ülkede bunların sadece 400 bini katarlı.

2022 yılında dünya futbol şampiyonasına ev sahipliği yapacak olanKatar!ın başkenti Doha, hızla modernleşiyor.

Katar tabiyetine geçemiyorsunuz, ayrıca bu ülkeden bir santim toprağı dahi yabancılara satmıyorlar. Ülkede ancak denizden doldurarak yaptıkları bölümlerden yabancılar daire alabiliyor. Ülkemizde de yakın zamanda belli bir rakam karşılığı vatandaşlık verildiğini duyduğumda inanın Katarlıları kıskanmadım desem yalan olur. Katarlı bir emirle dahi evlenseniz Katar tabiyetine geçemiyorsunuz.

Bu ülke ilk gördüğünüz andan itibaren size etkiliyor. Doha şehri çölün tam ortasına yerleşmiş bir vaha . Aynı zamanda başkentte olan Doha şehri dışında öyle büyük başka bir yerleşim alanı yok. Doha, Dubai’nin onbeş sene evvelki hali gibi, hummalı bir yapılanma söz konusu. Biten yapılardan beni oldukça çok etkileyenler vardı. Özellikle MİA olarak adlandırılan, ünlü İeoh Ming Pei tarafından tasarlanan islam sanatları müzesi (Museum of İslamic ART) hem mimarisi ile hem de içinde barındırdığı eserler sayesinde dünyada konusunda bir numaralı denebilir. Qatar büyük bir şehir olmamakla birlikte içinde National museum of Qatar, Mathaf (arab museum of modern art) gibi farklı müzeleri de barındırıyor.

Katar sanat, müzik , edebiyat gibi konulara oldukça değer veriyor.Her sene düzenlenen jazz festivalinde dünyanın dört bir yanından gelen ünlü jaz ustalarına ev sahipliği yapıyor. Qatar’da beni en etkileyen şeylerin başında eğitime verilen önem geldi.duyduklarım beni oldukça şaşırttı demeliyim. Aslında o muhteşem okullarda okumak için o kadar uzak ülkelere gitmek yerine Qatar’a gidebiliriz.. Doha’nın biraz dışında yer alan Educational Valley adlı eğitim yerleşiminde Harvard, Colombia gibi dünyaca ünlü tam onbeş üniversitenin kampüsü var. Ortadoğudan birçok gencin bu denli iyi eğitim almasını sağlayan Katar, bu konuda ciddi bir eğitim elciliği yapıyor.

 

 

Katarda alışveriş denince ilk akla Souq Waqif yani Waqif pazarı geliyor. Bizim kapalıçarşının mahmutpaşa ile karışımını andıroan bu birkaç caddede aslında ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Antikadan, eskiye, halıdan,lokantalara, satılık evcil hayvanlardan, baharata kadar herşey var.Evcil hayvan demişken Katar’da neredeyse her evde Şahin bakılıyor. Souq Waqif'in başında yer alan şahin hastanesi sanırım Doha’da ki en ilginç yerleren biri. Hemen karşısında Şahin satılan Falcon souq da beni oldukça etkiledi.   Yüzlerce dolardan yüzbinlere kadar çıkan fiyatlarla satılan Şahin’ler adeta Katarlılar arasında bir prestij konusu. Tam techizatlı hastanede yogun bakımdan, ortopediye, atmacalarla ilgili her türlü bölümün bulunduğu hastanede konusunda uzman 30 veteriner görev yapıyor. Çalınmayı önlemek için Katar Pasaportu verilen şahinlerin iyi cinsleri en basit 100 bin dolardan  başlıyor.

 

Doha da aynen Dubai gibi alışveriş merkezlerinin şehri.Havanın sıcaklığının fazla olmasından dolayı genelde kapalı alanlarda alışveriş yapılıp sosyal aktiviteler yapılıyor.

 

Doha’nın yeni kurulan Katara kültür köyünde daha çok sanatsal faliyetleri görmeniz mümkün. Burada hem Katarlı hem de y hintli, amerikalı, iranlı, italyan dünyanın dört bir yanından yabancı sanatcıların çok hoş eserlerini görmeniz mümkün.

 

Doha’ya gidip çöl safarisi yapmadan sakın dönmeyin derim. Bembeyaz kumlarda 4x4 jeeplerle usta şöförlerin yaptığı gösteriler herkesin kaldıracağı türden olmasa da mutlaka deneyimlenmeli. Çölün denizle kavuştuğu noktada ki kamplarda ateş yakıp isterseniz denize girmenin keyfini de yaşayabilirsiniz.

Doha’da ki otellerin lükslüğü tartışılamaz. Hepsi adeta birbiriyle yarışıyor. Oteller kadar lokantalar da öyle. Hakkasan, Nobu, Spice Market,La Spiga, Jean George, Gordon Ramsey gibi dünyaca ünlü lokantalar ve bazı gece klüpleri burada ki hayatı oldukça eğlenceli kılıyor. Arap körfezine kıyısı bulunan Doha dört mevsim boyunca hem dinlenip hem de eğlenebileceğiniz bir adres

 .

 

Birbirinden lüks birçok otelin bulunduğu Doha'da ilk aklıma gelenler arasında Ritz Carlton Doha, W Hotel,Four Seasons Doha,Shangri-La Doha, Kempinski Residence and suites Doha,Banana İsland Resort,The torch Doha ilk aklıma gelenler arasında.

Yemek konusu ise Doha'da başlı başına bir olay.L'wzaar Seafood Market, Market by Jean Georges,La mer Bistro, Gordon Ramsey Mediterrean,Spice Market, İdam,The cellar,Nobu,Hakkasan ilk aklıma gelenlerden...