Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       Şehirler

İsviçre mi yoksa Fransa Alpleri mi size uygun?

24.01.2014 Tarihinde yayınlandı

Chanel Telecabin  Chourcheval 1850 lift jardin'de

 

İsviçre ve Fransa Alpleri her zaman kayak severler için çekici bir adres olmuştur. Peki hangi ülkede ki dağlar sizin için daha uygun dersiniz?

Önce İsviçre alplerine bir göz atalım. İşviçre alplerinin tartışmasız en popüler kayak merkezi Gstaad. Tüm avrupa sosyetesinin de gittiği bu kayak merkezinde size önereceğim otel Alpina Gstaad ya da Gstaad Palace. Pistler oldukça keyifli ve güzel olmasına karşın Gstaad’da daha çok bir apres ski şıklığı yaşamanız söz konusu. Burada tüm markaların en şık kayak kıyafetlerini giyen ve hoş mücevherler takan hanımları ve beyleri lokanta ve GreenGo bar’da görmeniz daha olası.

Yine İsviçre alplerinde ki bir başka gözde kayak merkezi de Verbier.Fransız  sınırına yakın bu kayak merkezi hem iyi kayakçıları, hem de iyi partilemeyi sevenleri ağırlayan bir adres. Küçük bir kasaba havasında ki Verbier’de yemek oldukça başarılı..La Vache;Heston Blumenthal gibi lokantalar en popülerlerinden.. The Lodge  oldukça özel,sadece 18 kişinin kalabileceği keyifli bir özel chalet ya da daha küçük bir gurupsanız Cordee des Alpes  kalabileceğiniz oldukça hoş bir otel.

Zermatt ise yine İsviçre alplerinde ki popüler bir başka kayak merkezi. Riffelalp Resort herhalde dağın en muhteşem manzarasına sahip otel desek, yalan söylemiş olmayız. Sadece trenle ulaşabileceğiniz Zermatt ‘ta 19 odalı Backstage Hotel  ya da The Dom tavsiye edeceğim diğer otellerden bazıları. 

St Moritz sanırım kayak deynce ilk akla gelken isim...Kate Moss’dan George Clooney’e kadar birçok ünlünün kayak için tercih ettiği bir adres burası. Burada öncelikle 1896 yılından beri hizmet veren dağın en eski oteli Badrutt’s Palace ilk seçeneğiniz olmalı. Kempinski Grand Hotel des Bains ‘de keyifli otellerden biri.Ancak St Moritz ‘de sadece kayak yapacağınızı düşünmeyin; doğu St.Moritz’de bulunan Therme Vals  ünlü mimar Peter Zumthor tarafından doğal sıcak suyun üstüne konumlanmış çok keyifli aynı zamanda da sağlık açısından şifalı bir adres.Mineralbad&Spa’da çıkan 113 derecelik sıcak suyu ile şifalı kaplıcasını müşterilerinin hizmetine sunan başka bir adres.

St Moritz spaları ile de ünlü

 

 

Fransız Alpleri

Allard Megeve

1960 lı senelerde Fransız sineması sayesinde Megeve; Courcheval , Val Thorens  gibi kayak merkezleri oldukça popüler olmuş.Brigitte Bardot ve Marion Cottillard’ın Megeve’de çektiği film bu küçük kasabanın talihini değiştirmiş.İsviçre alpleri ile karşılaştırsak Fransız alpleri özellikle Megeve oldukça kosmopolitan bir yapıda.Ne var ki son senelerde önce Türklerin sonrada yakın zamanda Rus Oligarsilerin oyun alanı olan Chourcheval’de ben Le Melezin’i tavsiye ederim. Aman resort tarafındna işletilen bu küçük otel 1850’de hem piste olan yakınlığından dolayı hemde kasabaya ulaşım açısından çok kolay bir yerde.İki sene önce Louis Vuitton tarafından açılan Cheval Blanc ‘da oldukça populer bir otel. Folie douce ise dağın en eğlenceli duraklarından biri hiç kuşkusuz.

Val Thornes’da ise size önereceğim otel Atapura sanırım Alplerde ki en yüksek otellerden biri olarak geçiyor.

Cheval Blanc Chourcheval 1850