Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Mücevher & saat

21 Ekim'de ki bu müzayede saat meraklılarına özel.....

09.10.2015 Tarihinde yayınlandı

Saat sadece zamanı göstermeye yaramıyor aynı zamanda oldukça önemli bir aksesuar hatta bazen prestij eşyası da..İşte özellikle erkeklerin bu vazgeçilmez merakı birçok ünlü müzayede evini ikinci el satış saat müzayedesi yapmaya yönlendiriyor..Ben geçen hafta İstanbul’da Christie’s markasını 21 Ekim’de Dubai’de yapacakları İmportant Watches/Önemli Saatler müzayedesi tanıtımına ve satılacak saatleri yakından tanıma olanağına sahip oldum.…Chrisite’s çoğumuzun bildiği gibi dünyanın en saygın, müzayede evlerinin başında yer alıyor. Ben müzayede konusunda verdikleri sayıları duyunca inanın çok şaşırdım. Christie’s neredeyse hergün bir müzayede düzenliyor…..hatta kimi gün iki tane!.. Christie’s yılda toplam 75 farklı kategoride (bunun içinde mücevher, saat, çanta, araba, şarap, sanat , taşınmaz mülk gibi çok farklı konular var) 450 fiziki, yaklaşık 1000 kadar da online müzayede düzenleyen; özellikle Cenevre, New York, Hong Kong, Shangai, Dubai, Londra gibi ekonominin şah damarı diyebileceğimiz şehirler de müzayede yapan bir kurum.

Tanıştığım Cenevre’den gelen kıdemli saat uzmanı Thomas Perazzi ve Dubai saat uzmanı Remy Julia sayesinde bambaşka bir dünyaya adım attım.

İkinci el saate her zaman sıcak bakarken şu anda tamamen onların büyüsüne kapıldım desem çok da yalan söylemiş olmam. Bu sene 55. Yılını kutlayan Christie’s markasının güvencesini de alırsanız sanırım ikinci el saat almak kadar akıllı bir yatırım olamaz. Düşünün hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel saatleri ya da bazıları hiç kullanılmamış olanları Christie’s garantisi ile çok daha ucuza almak akıllı bir yatırım değil de nedir?

Christie’s 21 Ekim’de ki bu müzayede ile 18-22 Ekim’de Dubai’de yapılacak Dubai Saat haftasını da destekliyor.. 160  parça saatin satışa sunulacağı müzayede‘nin gözdesi hiç kullanılmamış, hala fabrika naylonunda ki Patek Philippe saatlerle yine Patek Phillippe markasının Mecca modeli.. Dünyada sadece 150 adet üretilen Mecca isimli bu saate oldukça talep olması bekleniyor. Bunun yanında bu müzayede de Suudi Arabistan Krallığı, Aman Krallığının hatta Saddam Hüseyin’in etrafına hediye etmek üzere ünlü markalara yaptırttığı logolu özel saatler de koleksiyonerlerin beğenisine sunuluyor..

 

Saat konusunda da değişen trendlerin olduğunu öğrendim.Son senelerde özellikle Cenevre’de ve New York’da oldukça talep olan cep saatleribu sene Dubai de ki bu müzayede de ilk kez yer alıyor. Ikinci el saatlerde vazgeçilmez markalarının başında Rolex ve Patek Philippe geliyormuş..Bu iki markaya yakın zamanda Cartier’nin özellikle art deco modelleri, Piaget, Audemar Piget ve Vacheron Constantin markası takip etmeye başlamış.

 

Dubai müzayedesine 30 dan fazla farklı ülkeden katılım söz konusu. Uzmanlar, son iki senede oldukça büyüyen Ortadoğu pazarında hala klasik markalara rağbet edildiği gibi, daha genç ve modern markaların da rağbet görüğünü anlattılar..Hong Kong müzayedelerinde daha çok mücevher tadında ki saatler ile modern saatler rağbet görürken, New York ve Cenevre pazarlarında vintage saatler, az bulunan özgün saatler ve cep saatleri; Shangai pazarında ise yine modern görünüşlü saatler rağbet görüyormuş.

                        

Siz de makul fiyatla marka bir saat sahibi olmak istiyorsanız ya da olan koleksiyonunuzu çoğaltmayı düşünüyorsanız Christie’s Dubai müzayedesine bir göz atın derim.. Dilerseniz www.christies.com adresinden de müzayede ye katılabilirsiniz…

 

 

Christie’s müzayedelerinden kısa kısa…..

-2007-2008 den beri ikinci el pazarında satış yapan Christie’s markasının geçen seneki sadece saat satısı cirosu 10 müzayededen 130 milyon dolarmış.

-Geçen sene Cenevre’de Christie’s markasının müzayedesinde Napoleon’un kız kardeşi Pauline’e ait Breguet cep saati oldukça ilgi gören bir şatışmış.

-Bu zamana dek Christie’s müzayedelerinde satılan en pahalı saat iki sene dünyada yalnızca iki adet üretilen Patek Philippe’in kronograflı satin satısından elde edilmiş. Sattin satış rakamı 5 milyon isviçre frangıymış.

_9 kasım 2015 ‘te Cenevre’de düzenlenecek Christie’s müzayedesinde Etyopya kralı Selassie’ya ait 1954 yapımı siyah kayışlı altın Patek Philippe marka saatin şatışının çok ses getireceği düşünülüyor.

-15 aralık 2015 NewYork’da ki Christie’s müzayedesinde 1965 yılında Omega Speedmaster kullanan astronot Edward White’ın uzay yürüyüşü şerefine 50 adetlik tematik bir kolleksiyonda satışa sunulacak.