Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       Şehirler

Ho Chi Ming City eski adıyla Saigon

03.01.2018 Tarihinde yayınlandı

Vietnam denince akla ilk uzun yıllar süren şavaş geliyor Senelerdir gitmek istediğim ülkeler listesinin başında geliyordu burası. Vietnam çoğrafyası ile oldukça büyüleyici bir ülke. Birçok ülkenin kolonisi olduktan sonra en son Fransız kolonisi olan sonra da 1975 yılına dek Amerikalılarla amansız bir özgürlük savaşı veren bu ülke; gerçekten oldukça eklektik ve özün biryer.

 

THY ile Vietnam’a direk uçmak mümkün olduğundan buraya gitmek artık daha kolay. Yeni adı ile Ho Chi Minh City yani hepimizin bildiği adı ile Saigon, Vietnam’da ki ilk durağımız.Ülkede ki en hızlı gelişen şehir olan Ho Chi Ming City’de yaklaşık dokuz milyon kişi yaşıyor. Saigon diğer Vietnam şehirleri gibi eskinin izini silmeye, oldukça modern bir görünüme kavuşmaya canla başla çalışıyor. Sosyalist bir devlet şekli ile yönetilmesine karşın, kaldığımız otelin iki yanında ki lüks mağzalara şaşırmadım desem yalan olur. Chanel, Hermes, Patek Phillipe gibi aklınıza gelecek tüm pahalı markalar bu sokak boyunca uzanıyordu. Kaldığımız Park Hyatt Saigon oldukça hoş ve iç acıcı bir otel.İçinde ki lokantada yediğim foccacio’nun tadı hala damağımda desem inanın yalan söylemiş olmam.

Ülkenin güneyinde yer alan Saigon’da Tibet platosunda yer alan ve İndochine’in bereketini sağlayan Mekong nehrinde bir tur yaparak güne başlayabilirsiniz. Çin,Myanmar,Laos,Cambodia,Vietnam boyunca akan ve güney Çin denizine dökülen bu nehirde ki tur sonuna doğru genelde Le Longanier adlı bir yere yemeğe götürüyorlar. Kesinlikle buraya gitmemenizi öneririm zira oldukça turistik, yemekleri de oldukça vasat bir yer. onun yerine otelinizden o güzel teknelere piknik sepeti alarak dolaşmanız bile daha hoş olabilir.

Eğer Vietnam’da yaşanan trajedilere az da olsa şahitlik yapmak isterseniz Chu Chi Tünellerini gezmenizi tavsiye ederim. Ormanlık alanin içinde yer alan, turistlerin geçebileceği şekilde genişletilmiş bu tünellerden dizlerinizin üzerinde emekleyerek ilerlemeniz  gerekiyor. Her ne kadar da genişletilmiş olsalar oldukça karanlık, havasız alana girmek dahi cesaret ister açıkcası.

Tünellerin girişi

 

Şehirde yer alan 4 katlı sadece resim ağırlıklı War Remnants Museum’da bence görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.Amerikalıların Vietnam halkına yaptığı işkenceleri görmek adına gezmenizi öneririm.Fransadan getirilen orijinal giyotin, şavaş sırasında ele geçen tank, helicopter ve silahlarında sergilendiği müze insanların ne kadar cani ruhlu olduğunun örneği adeta.

Şehir merkezinde yer alan Notre Dame Kathedrali, Saigon opera evi, Daigon postanesi ve Thanh Market, eski Norodom yeni Başkanlık Sarayı da gezilecek diğer adreslerden birkaçı.

L'usine le loi

Vietnam gerçekten alışveriş için oldukça özgün bir ülke. .Kendi tasarımcıları, tahta lake ev eşyaları, kolyeler , kıyafetler, birçok özgün ev eşyası insanı baştan çıkarıyor. L’Usine le loi şehirde ki en etnik dükkanların başında geliyor,Vietnamlı tasarımcılardan Do Manh Cuong; Minh Hanh; Nguyen Cong Tri kendi dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. Khaisilk özellikle taylandlı prinseslerin gözde adresi. İpek konusunda oldukça iddialı bir adres.Mai Lam adlı dükkan vintage ve modern akesuar ve kıyafetleri harmanlayan otantik bir adres. Magoon,Li Liam;Runway;Libe workshop,Kakois;Amai Sadeo District, Saigon River shop gibi adresler de vaktiniz varsa uğrayabileceğiniz bazı dükkanlar arasında.

 

Cirrus

Hoa Tuc

Yemek konusuna gelince Vietnam mutfağı oldukça lezzetli bir mutfak. Fransız etkisinin de ağırlıklı görüldüğü mutfakta pho adı verilen noodle çorbası halkın en gözde yemeği desek yalan olmaz. Temple Club; Bitexco Financial tower’ın 51. Katında ki Cirrus Saigon oldukça iyi lokantalardan. Her gece sadece 30 rezervasyon alan Circus Saigon’da yer bulabilirseniz kendinizi şanşlı saymalısınız .Ly club Saigon; Mansoon Restaurant;The Deck Saigon, Xu restaurant lounge size hayal kırıklığına uğratmayacak Vietnam yemeklerini sunuan lokantaların iyilerinden.