Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Mücevher & saat

Cartier tank saatler 100. yılını kutluyor

03.09.2017 Tarihinde yayınlandı

Louis Cartier tarafından tasarımına 1904 yılında başlanan soyut form ve art deco döneminin öncüsü Tank saat modeli 1917 yılında ilk kez satışa sunulmuş.İşlevliği, yalın şıklığı ile ciddi olarak kendinden söz ettiren model, seneler içinde farklı boyutlarda ki tasarımları da bünyesinde topladı.Tank Française, Tank Americaine, Tank Anglaise,Tank Chinoise,tank Allongee.. gibi farklı modelleri senelere yayıldı.

Louis Cartier yuvarlak olan saat tasarımlarına farkı bir geometri getirerek zaten yenilik yaparken saatin kayışını da daha belirgin yaparak farklı bir estetik yakalamış.kurma mekanizmasını bir safirle taçlandıran tasarımcı o dönemde saat mekanizması konusunda bir numara olan LeCoutre ile de işbirliği ile bu farklı ve özgün saati yaratmış.

1920 de ilk tasarlanan Tank modeli

Clark Gable'dan,Garry Cooper'a, Andy Warhol'dan Lady Diana'ya, Jackie O' ya dek birçok efsanevi ünlünün kolunda gördüğümüz bu efsanevi saat bu sene 100. yılını kutluyor.

Andy Warhol kullandığı senelerde saati hiç kurma gereği duymadığını,zaten saatin kaç olduğuna hiç bakmadığını söyleyerek onu farklı bir yere taşımış. 

TAnk Cintree

Tank Chinoise

 

1917 yılında ilk tasarımından sonra 1921 yılında Tank Cintree daha kavisli ve uzun kadranı ile bileği daha iyi saran bir tasarıma imza atıyor. Daha sonraki senelerde tank Amaricaine olarak anılacak modelin öncüsü olan Tank Cintree artık sadece kolleksiyonerlerin kasalarında mevcut.1922 yılında tasarlanan Tank Chinoise da Çin temple'larında ilham alınarak tasarlanan bir model.Bugün oldukça zor bulunan bu modelde birçok ünlünün kolunu süslemiş.1965 yılında Pierre Cartier'nin ölümü ile zor günler geçiren marka 1970'lerde yeni sahipleri ile yeniden ivme kazandı. Daha sonra 1987 yılında Tank americaine daha dikdörtgen bir kasa ile daha dikey bir tasarımla karşımıza çıktı. 1996 yılında Tank Française ile karşımıza çıkan marka 2012 yılında 3 adet limited edition ile markaya farklı bir hava katmış.

Tank folle

Tankissime

 

Tank Anglaise

Tank basculante