Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       İstanbul

Galata'dan Çukurcuma'ya ve Tophane'ye yürüdüm.....işte önüme çıkanlar

28.08.2014 Tarihinde yayınlandı

Geçen Perşembe sıcağa rağmen Galata'dan çıkıp önce Çukurcuma'ya yürüdüm.Oradan Tophane'ye inip tekrar üçgeni tamamlayarak Galata'ya döndüm....İşte bu üçgende önüme çıkan bazı keyifleri sizlerle de paylaşmak istiyorum.. Öncelikle Galatasaray Lisesinin yanındaki yokuştan indiğinizde tam köşede sizi oldukça keyifli elbiselerin ve ceketlerin olduğu bir dükkan karşılıyor. Nilüfer Karaca'nın kendi tasarımlarını yarattığı, dilerseniz size özel dikimlerinde yapıldğı dükkan ve içindekiler oldukça hoştu.. Yeni Çarşı Caddesi Lux apt Galatasaray adresinde bulunan bu dükkan  elbiseden vazgeçemem diyen kadınların mutlaka uğraması gereken bir adres...

Nilüfer Karaca butik

Buradançıkınca, aşağı  Çukurcumaya doğru yürüdüm... Çukurcuma ya  girdiğimde ilk karşıma çıkan  retro tarzı lambaların satıldığı Kuti Retro Modern adlı bir dükkandı.İçerdeki özellikle lambalar oldukça hoş, o tarz seviyorsanız bakmanızda yarar var.

Kuti Retro Modern

Faik Paşa yokuşundada düz yukarı doğru devam ederseniz sağda hemen Arka Bahçe adlı ıvır zıvır eşyaların satıldığı renkli   bir dükkana rastlayacaksınız.

Faik Paşa  Caddesinde devam ederek bir 100 metre daha yürüdüğünüzde sağda bir bina dikkatinizi çekecek. Modern Tarih yazılı bu binaya eğer uzakdoğu esintisi sevenlerdenseniz mutlaka uğramanızı öneririm.

Modern Tarih

Bu Binanın tam karşısında N19 adlı oldukça hoş keyifli yemek yiyebileceğiniz bir lokanta var.

Faik Paşa 'da yürümeye devam ederseniz Nahide Büyükkaymakçı'nın camlarla ve derilerle  yaptığı keyifli tasarımlarını sergilediği dükkanı ile karşılaşacaksınız.Mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.Nahide dükkan'da ise arka tarafta hamama bakan balkonda kahvenin keyfi ve onun sohbeti bir başka oluyor...

Nahide Büyükkaymakçı'nın dükkanı ve keyifli balkonu...

Yine o  yolun üstünde A la turca sevgili Erkal Aksoy'un, tam köşede de Zeynep Orberk'in keyifli dükkanları da girilmeden geçilmemesi gereken adreslerden birkaçı. Yolun sonundan sağa doğru dönerseniz Ağahamamı sokakta bulursunuz kendinizi. Yolu takip ederseniz yine irili ufaklı bir dolu dükkan göreceksiniz, benim en sevdiğim Amorf adlı zeytin ağacından çeşitli boylarda kesme tahtaları satılan köşedeki dükkan.

Amorf

Bu dükkandan çıkıp düz devam edipilk sağa saptığınızda yine Çukurcuma'ya camiiye doğru yol alırsınız. Bu yolda ilk sağa saptığınızda Mozl adlı bir dükkan ve tam karşısında Çukurcuma'da Bahar adlı bir cafe bulunuyor.Birşeyler atıştırmak için ideal bir yer.

Burdan çıkınca aşağı doğru yola devam ederseniz Kuloğlu Mahallesi Altıparlar sokak'ta  benim en sevdiğim art nouveau retro mobilyalar satan Şamdan Antik'e varacaksınız. Burayı retro ya da art nouveau sevmeseniz bile gezmenizi öneririm..

Şamdan Antik

CAmii'ye doğru indiğinizde hemen o meydanda sağdacuma adlı yine keyifle yemek yiyebileceğiniz bir yer bulunuyor.

 

 Aşağı doğru yürümeye devam ettiğinizde yeni açılan Hamamhane adlı bir apart hotel ve altındaki keyifli mekanları ile karşılasabileceksiniz.

Buranın hemen karşısında köşede Civan isimli bir dükkan var. Genç tasarımcılar Bahar Gözkün ve Kerem Küçükgürel’in markası olan Civan, erkeklere özel pantolonlar, gömlekler, ceketler tasarlıyor.  Çukurcuma’da bir “Bay Moda Evi” diye tanımlanan Civan markası onların ağzından “Raflardaki kumaşlar sadece size özel tasarımlara dönüşecek. Yaşlanmış düğmeler giysilerinizde ikinci hayatlarına adım atacak. Kalıplar bedeninizle, renkler ruhunuzla biçimlenecek. Renkli papyon ve kravatlarla yapacağınız son dokunuşlar, sizi Civan erkeği olmaya bir adım daha yaklaştıracak…” diye anlatılıyorlar. Gerçekten kendine özgü bir dükkan..

Civan Bay Modaevi

Bu yolun sonu tophaneye bağlanıyor..Burada da Uslu Yöney'in ahşap ve metalle yarattığı mobilya ve aksesuarları görebilirisniz.

Uslu Yöney

Bu yol sizi tam tomtom çıkmazının karşısına çıkarıyor.Bu sokakta birbirinden keyifli sanat galerilerine uğrayarak aşağı doğru gidebilirsiniz. Peymane ve Pas Cafe House bu sokaktaki keyifli yemek mekanlarından sadece ikisi.