Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       Şehirler

Beyaz trüf mantarı en güzel nerede tadılır?

28.10.2015 Tarihinde yayınlandı

 

Sonbahar kendini iyice hisssettirmeye başladı bile.. Sonbaharla birlikte İtalya’nın kuzey batısına doğru keyifli bir gourmet seyahati yapmaya ne dersiniz?..

 

Bu sezona çıkarılan ve altın kadar değerli mantarlardan biri olan beyaz trüf mantarı ile yapılan yemekleri tadmak için benim aklıma gelen ilk adres tabii ki İtalya'nın Piemonte  bölgesi olur.. Bu bölge şarapları, arborio pirinci, fındığı, peyniri , çikolatası ve tabii ki beyaz trüf mantarı ile ünlü..

Bu muhteşem mantarı ve onunla yapılan keyifli yemekleri tatmak için perşembe gününden pazar gününe 4 günlük bir İtalya seyahati  planlamanız yeterli olur. Piemonte bölgesi son senelerde fastfood karşıtı olan; güzel ve keyifli yemeği öne çıkarmayı amaçlayan Slow Food akımının da çıktığı bölge. Ekim ayı başından Aralığın ilk haftasına dek olan dönem trüf mantarını tadabilmek için bu bölgeye gidilebilecek en ideal zaman.

 Torino’ya ya da Milano’ya sabah direk uçup önceden ayarlayacağınız bir arabayla birkaç saat uzaklıkta Lange bölgesinde ki Relais San Maurizio, size kalmanız için tavsiye edeceğim bir otel. San Stefan Belbo kasabasında ki bu otel kasabayı kucaklayan bir tepenin üzerine konumlanmış eski bir manastırdan uyarlanmış. Otelin etrafı şarap bağları ile çevrilmiş. her odası kendi tarzında dekore edilen otelin SPA olanakları da çok keyifli.

Relais San Maurizio - Hotel del Monastero Localita San Maurizio, 39 - 12058 S. Stefano Belbo Tel: +39 0141 841 900. Tabii başka çok hoş oteller de mevcut ancak konum dolayısı ile bu otel bana gore en güzeli.

 

Burada kaldığınız sürece etraftaki kasabalarda gezmek ve farklı yerlerde yemek yeme olanağınız olacak. Tavsiyem mutlaka lokantalara önceden yer ayırtmanız. Bölgenin en popüler ayları olduğundan istediğiniz yerde yemek yemeniz yer ayırtmazsanız imkansız olabilir.

Sizlere tavsiye edeceğim lezzet duraklarının başında

‘Alba’kasabasında ki ‘’La Liberia” adlı lokanta geliyor. Bu restoranda Tajarine adında ki yöresel bol yumurta sarısı ile yapılan makarna, bu dönemde üzerine trüf mantarı rendelenerek servis ediliyor…İnanın parmaklarınızı yiyeceğiniz bir tad. Bunu mutlaka denemenizi öneririm onun dışında size tavsiyem kendinizi tamamen deneyimli ekibin ellerine bırakmanız...Tabii bu lokantanın şaraplarının da çok özel olduğunu söylemeliyim. LA LIBERA –- Via E. Pertinace, 24/a - 12051 Alba   Tel / Fax: 0173 293 155  (Pazar günleri kapalı)

 Akşam yemeğini kasabanın en önemli otel restoranı olan Guido Costigliole’de yiyebilirsiniz. ‘Michelin yıldızı’ sahibi bu otel, manastırın orijinal mahzeninde konumlanmış. Restoranın mönüsü mevsimine göre sıklıkla değişiyor. Bu enfes yemeklere bir o kadar da özel şaraplar eşlik ediyor.

 Burada ki keyifli seyahatiniz sırasında Da Cesare‘da yemek yemeyi de sakın unutmayın. DA CESARE - Via San Bernardo, 9 - Albaretto della Torre - 12050 Cuneo Faro delle LangheTel: 0173 520141 (Unutmayın sadece peşin ödeme yapabilirsiniz kredi kartı alınmıyor) Restoran’ın sahibi Cesare hoş sohbet biri. Müşterileriyle paylaştığı anılarını dinlemek ise bir başka keyif. Burada dünyanın farklı yerlerinden insanlarla karşılaşmanız mümkün, sadece Cesar’ın birbirinden güzel yemeklerini tatmak için insanlar buraya akın ediyor. Burada bir mönü yok; Cesar her gün kendi üretimi 6 farklı tadı müşterilerine tattırıyor.

Tavsiye edeceğim bir başka adres ise; LA CIAU DEL TORNAVENTO - Piazza Baracco, 7 - 12050 TreisoTel: 0173 638 333 Hoş bir atmosfer, birçok kez ödül almış bir restoran ve şarap listesi bir sanat eseri. Şarap bağlarının manzarasının hakim olduğu restoranda oldukça keyifli bir atmosferde yemek yiyorsunuz.

Meşhur 3 B deyimi; ‘Barolo’,’Barbaresco’ ve ‘Barbera’ için kullanılmış. Unutmayalım 3B’nin ikisi bu bölgede….Barolo ve Barbaresco Piemonte bölgesinde yetişen üzümlerle üretilen şaraplar için kullanılıyor. Birçok bağ şarap tatmak ve farklı tadlar denemek isteyenleri ağırlıyor.. Şarap severseniz mutlaka bir gününüzü şarap tadımı için ayırmanızı öneririm. Bunun için otelinizin concierge servisinden de yardım alabilirsiniz

Size bir başka tavsiyem de cumartesi sabahı mutlaka Alba’nın pazarına gitmeniz… Burada bulabileceğiniz yöresel ürünler inanılmaz çeşitli ve taptaze.. Trüf ve trüflü lezzetlere de rastlayacağınız bu pazarda ev yapımı taze makarnadan, yöresel peynirlere, ev saraplarına kadar farklı ve hoş lezzetler bulmanız mümkün.. Unutmayın beyaz trüf en basit yemeklerle dahi büyük uyum sağlar, lezzet katar; kesinlikle pişirilmeden taze rendelenerek tüketilen bu lezzeti satın alırsanız nasıl saklayacağınız konusunda da mutlaka bilgi edinin.....

Eve dönerken beyaz trüflü zeytinyağından, trüflü tereyağından, trüflü baldan ve trüflü kremadan da getirmeyi ihmal etmeyin. Trüflü balı ben içki yanında peynirle özellikle de rokforla servis yapıyorum; inanın tadına doyum olmuyor…

Pazarın dışında 26 Via Vittorio Emanuele II adresinde ki Tartufi Ponzio adlı minicik dükkandan da o doyumsuz lezzetleri evinize taşıma olanağına sahip olabilirsiniz.       (tel 39-0173/440-456)

 

Lezzet dolu bir seyahat dileğimle…..