Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       Şehirler

Alaçatı'da kış

02.01.2017 Tarihinde yayınlandı

Son senelerde Çeşme, Bodrum; Ayvalık gibi sayfiye yerleri artık şehirden kaçanların mabedi olmaya başladı. Artık eskiden kış aylarında ölü olan bu küçük kasabalar, köyler renklendi, kışları da bir başka keyif olmaya başladı.

 

Alaçatı,aslında İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı küçük şirin bir köy. Rüzgar dolayısı ile sörf meraklılarının tercihi olan Alaçatı, özgün rum evlerinin korunduğu nadir yörelerden biri. Antik dönemde Agrilla olarak adlandırılan köy bugünkü ismini Osmanlı döneminde Alacaat adlı bir aşiretten almış . Yazın her köşesi dolup taşan köy, kışın daha sessiz ve huzurlu bir yöreye dönüşüyor ancak sanmayın ki köyde hayat duruyor. Köy oniki ay canlı ve keyifli.

Kışın Alaçatı ve çevresinde yapabilecek çok şey var; işte sizlere bazı öneriler.

İlk olarak Çeşme ve yöresine geldiyseniz Kumru yemeden sakın dönmeyin. Nohut mayalı susamlı bir ekmeğe sucuk, domates, peynir, salam gibi tadlarla yapılan bir nevi tost bu. Yanında ev yapımı salatalık tursusu ile yiyebileceğiniz Kumru’yu Kumrucu Şevki veya Kumrucu Hüseyin’den yemenizi tavsiye ederim. Tabii laf yöresel tadlardan açılmışken Lokma ve İmren’de sakızlı kurabiye veya muhallebi yemeden de dönmek olmaz.

İzmir ve Çeşme yöresine özgün sabah kahvaltısında yenilen boyoz; pişiyi de listenize ekleyin.Viento otel kış aylarında da hizmet verenyerlerin başında Sahibi Figen hanımın yaptığı kurabiyeler sabah kahvaltısı işin çok lezzetli

Kış aylarında özellikle Hacı Memiş mahallesinde birçok dükkan ve lokanta kapalı ancak yine de köyde hayat devam ediyor.Alavya’da özellikle cumartesi sabahları müzikle yapılan brunchın keyfi bambaşka. Alaçatı’nın meydanında yer alan Köşe kahve’de yaz, kış açık mekanların başında. Bunun dışında keyifle yemek yiyeceğiniz İnsula, Kapari bahçe, Cura, Asma yaprağı; Cin by Göz; Asador pizza; Barbun; Traktör; Angie’s; Alaçatı portta ki balık konusunda tartışmasız Fahri ve Ferdi baba ilk aklıma gelen mekanlardan birkaçı.

Tabii lokanta listesi sadece Alaçatı ile sınırlı değil.Alaçatı Ovacık yolunda yer alan Tarla, Reisdere’de ki Kolbranos; Çeşme köy; Dalyanköy’de öncelikle Cevat ve yine sahilde yer alan diğer balıkçılar; Çiftlikköy’de Can Baba ve Langoustine de kış aylarında keyifli yemek yiyebileceğiniz adreslerden bazıları.

 

Çevrede de yapılacak çok şey ,görülecek çok yer var.

Yörenin kış aylarında da en civcivli yeri doğal olarak Çeşme. Çeşme de eski kaleyi gezebilir, marinada kısa da olsa bir yürüyüş yapabilir keyifli bir kahve içebilirsiniz. Çeşme’de ev yemekleri hazırlayan ve efsane bir döner servisi yapan Tokmak Hasan dışında Horasan balığı da tavsiye ederim. Ara bir sokakta birkaç masalık bir balık lokantası olan Horasan benim en sevdiğim yerlerin başında geliyor. Çeşme çarşısı da yaz aylarına göre oldukça tenha olsa da boydan boya yürümek oldukça keyifli. Çeşmeden günübirlik feribotla sakıza gidip gelmeniz de keyifli bir gün geçirmenize yardımıcı olabilir.

 Ildırı,ılıca plajında sabah erken yada güneş batarken bir yürüyüş yapmanızı mutlaka tavsiye ederim. Yaz kış açık okullardan Alaçatıda sörf veya kite dersi alabilir, otelinizden bisikletle onların liderliğinde bisiklet turları yapabilir böylece kaldığınız süre boyunca daha aktif bir tatil yapabilirsiniz.

İyi tatiller