Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Peanut

Yılbaşı gelenekleri.....

22.12.2015 Tarihinde yayınlandı

Yeni yıl yaklaşırken yılbaşı adetlerimizi, özellikle de neden kırmızı don giydiğimizi merak ettim. Ufak bir araştırmada da neler neler buldum!

 Bir kere Türkiye’de kırmızı donu gece yarısı tam saat 24:00’da yani yeni yıla girerken giymemiz gerekiyormuş! (Bunu kaç kişi yapabilir inanın merak ettim) Bunun  anlamı donanmak , yani yeni yılda bolluk bereket getirdiğine inanıldığı için yapılıyormuş.. Ülkemizde bir başka âdet de yine tam 24.00 de bolluk sembolü nar meyvesini evin kapısında patlatmak. Bunun da eve, yeni senede bolluk ve bereket getirdiğine inanılıyor.

Ermeni âdetlerinde ise yılın ilk günü bir iki saat de olsa iş yerleri mutlaka açılıyor ve iş yerinin dört bir yanına nar taneleri serpiştiriliyor. Bazı yörelerde de evin etrafına tuz serpiliyor, hem nazardan korunmak, hem de evin tadı tuzu olsun anlamında.

 

Peki ya diğer ülkelerde gelenekler nasıl? Genellikle kırmızı don adeti oldukça yaygın. Kırmızı rengin, aşk ve şehveti  çağrıştırdığı düşünüldüğünden kırmızı don giymenin yeni yılda aşk getireceğine inanılıyor;  Venezuela, İtalya, Türkiye, Çin kırmızı don giymeye inanan ülkelerden bazıları. Şili, Kolombiya, Peru, Ekvator, Meksika,  Venezuela da ise kırmızının aksine sarı donun para ve bolluk getirdiğine inananılıyor. 

 

Çinliler bir yıl öncesinden kalan kötülükleri ve nazarı kovmak için evlerini 31i günü tepeden tırnağa iyice temizliyorlar. Danimarkalılar, eski tabaklarını gece yarısında sevdikleri insanların evinin önünde kırarak nazara karşı korunduklarına inanıyorlar. İngiltere’de gece yarısı eve ilk gelen kişi para , ekmek, kömür gibi bereketi simgeleyen şeyler getiriyor..

 

Gelenekler yemeklerde de değişkenlik gösteriyor. İspanya, Arjantin, Kolombiya, Ekvator ve Meksika’da saat 24:00 olmadan 12 saniye öncesinden başlayarak, her birinde dilek tutarak yenen  12 üzümün dileklerin olmasına yardımcı oluyormuş.. Aman bu adeti uygulayacaksanız boğulmamaya özen gösterin, 12 saniyede 12 üzüm yemek gerçekten zor bir iş.

İtalya ve Şili’de de masada mercimek olmasının yeni yılda bereketi sembolize ettiğine;  Şili, Kolombiya, Ekvator, Meksika ve Venezuela’da bavulla evin kapısından çıkıp bir tur atmanın yeni yılda sık seyahat etmek anlamına geldiğine inanılıyor.

Siz de  bunların içinden dilediğinizi seçip uygulayın.

 Ben bu yılbaşı, bavulla tur atıp 12 üzüm yemeğe , sarı kırmız don giymeğe, evimin kapısında nar kırıp tuz serpmeye niyetliyim! Tabii masamda da mercimek olacak…

 Şimdiden herkese mutlu bereketli en önmlisi barış ve huzur içinde geçireğimiz bir yıl dilerim.