Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Sağlık&yemek

Sağlık için rotamı İspanya'ya Sha'ya çevirdim.

09.12.2016 Tarihinde yayınlandı

Spa latince suyla gelen sağlık anlamında bir terim..Benim gibi boğazına düşkünseniz hem kilo vermek amacıyla, hem de sağlığınız için Spa'da senede bir yada iki kez en az bir hafta kalmanızı öneririm..İşte bu sene kışa girerken rotamı uzun zamandır çok duyduğum İspanya’da ki Sha’ya çevirdim.

 

Buranın başlangıç hikayesi de oldukça gerçekçi, hepimizin yaşayabileceği türden bir hikaye.. İspanyada yaşayan ve inşaat işleri ile uğraşan Arjantinli Alfredo Bataller Parietti, kolon kanserinin son dönemlerinde derdine derman ararken yolu Japon Dr. Michio Kushi ile kesişir. 1950li senelerde mikrobiyotik yemek alışkanlıklarını Amerika ile tanıştıran Kushi, Parietti’nin yeme alışkanlıklarını tamamen değiştirerek sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Bunun üzerine Kushi önderliğinde aile eskiden yazlıkları olan Valencia Alicante bölgesindeki bu huzurlu yere bugünkü Sha sağlık merkezini kurararlar. Benim burada en çok etkilendiğim ciddi bir tıp bilgisini, daha holistik ve spritüel bilgilerle harmanlanmış bir şekilde size sunuluyor olması. Holistik bilgilerde daha çok altenatif şifa yöntemleri kullanılırken, spritüel şifada da daha çok enerjisel şifa yolları var. Anlayacağınız bu merkezde hem bildiğimiz batı tıbbının klasik ve sert kuralları ile alternative tıbbın bize sundukları enerjisel çalışmalarla harmanlanıyor. Benim için bu dört dörtlük bir şifa şekli...

 

Makrobiyotik kelimesi latince uzun yaşam kelimesinden türetilmiş bir sözcük. Bu dönemsel zayıflamayı değil, uzun süreli bir yaşam biçimini kapsayabilirse daha doğru oluyor.. Az yağlı, çok liftli gıdalardan oluşan bu yeme tarzını özellikle çorba içimine çok önem veriyor.En az iki öğün miso çorbası içmeniz öneren makrobiyokit beslenme tarzında soya sosunun da da özel bir yeri var. Bu beslenme tarzında kırmızı et ve hayvansal gıdalardan uzak durmanız, balık ürünlerini haftada bir yada iki yemeniz geri kalan zamanda ise sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeniz öneriliyor. Kuruyemiş ve az miktarda tatlı da içeren bu beslenme türünde estrojen hormone da dengelendiğinden özellikle ortayaş üstü kadınaların menapoz dönemini daha rahat geçirmeleri de sağlanıyor. Sha 'da kapanan dünyanın en ünlü restoran El Bulli'nin bir ahçısını devşirerek, yöneticiler makrobiyotik yemeği de en üst görsel ve lezzetçizgisinde sunuyorlar.

Bu merkezin mudavimleri arasında Rusya başkanı Putin ve dolayısı ile tüm rus oliagarklar, arap dünyasının sağlığına öenem veren zenginlerinden, Kylie Minogue; Naomi Campell, Demi Moore; Madonna, Barbara Streisand, Jennifer Lopez; Donna Karan’a kadar aklınıza gelen birçok ünlü bulunuyor.

 

Merkezde sağlıklı yaşam kadar kilo vermeniz de oldukça kolay. Kushi (700 kalori), Biolight (1200 kalori) ve sha (1500 kalori) diyetlerinden birini seçerek tamamen makrobiotik yemekler yiyor, hem sindirim sisteminizi hem de vucudunuzu da dinlendirerek kilo verebiliyorsunuz..

Sha’ya ilk gittiğiniz gün bir doktor kontrolünden geçiyor sonrasında da onun önerdiği tıbbı testler ve devamında faklı doktor randevuları ile batı tıbbının ve alternatif tıbbın getirdiği tedavilerden yararlanıyorsunuz. Benim gördüğüm Seville Tıp fakültesinden mevzun Dr. Vicente Mera, bana tamamen hayat tarzımı değiştirmemin zor olacağını düşünerek, sabah kalhvaltısında ve acıktıkça miso çorbası içerek gün içinde dengeli yemenin yollarını uzun uzun anlattı. Bunun yanında uzun zamandır çok sıkıntı çektiğim unutkanlığım için beni yine aynı merkezde ki Dr Riberio’ya yönlendirdi.Onun yaptığı bir dolu test sonrası çok şükür tüm sıkıntımın yorgunluktan kaynaklanan yeni şeyleri öğrenenmeme durumu olduğunu anlamak dürüstçe beni çok rahatlattı. Bazı vitaminler yazarak yaptığı bazı testlerin sonucunda bana farklı egzersizler verdi.Anlayacağınız burada her derde deva bulmanız mümkün.

Sha'da hem bu tür tedaviler yapılırken hem de hem de fiziksel aktivitelere oldukça önem veriliyor. Hem birçok gurup yada bireysel spor aktivitesinden de yararlanabiliyor böylelikle de sıkılmaya hiç ancak hiç vakit bulamıyorsunuz.

 

Yaptırdığım masajların ve cilt bakımlarının keyfini anlatamam.Bir hafta geçmesine rağmen cildim hala yumuşacık. Bunun yanısıra aldığım Cyrotherapy adlı bir terapide -172 derecede 3 dakika kalarak bağışıklık sistemimden, selülite, kalori yakımından bacaklarda ki varis sorunlarına dek birçok dert dermanının bulabiliyor. Anlayacağınız Sha wellness ‘de ben ellibin bakımımı yaptırdım.

 

Sha’da 4 günlük SHA discovery adlı merkezi tanımaya yönelik bir program olmasına karşın önerilen en az bir hafta, ideali 14 gün kalınması. Iki hafta kalınınca oldukça sağlıklı bir kilo verme söz konusu oluyor.Bir haftalık kalıslarda da sigara bırakma, anti stress gibi farklı programlarda da destek veriliyor.Bir de28 günlük ‘life Reset’ yani yenilenme programı mevcut ki bunu yapanlar buradan başka türlü huzurlu ve sağlıklı ayrılıyorlarmış.örenğin Putin bu programı uygulamış. Merkezde hücre etkileşimini oksijen akışı ile destekleyerek vucudun ve cildin yenilenmesi de sağlanıyor.