Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat       Şehirler

Keyifli bir koasun şehri Mumbai

24.07.2017 Tarihinde yayınlandı

 

Mumbai eski adı ile Bombay, Hindistan’ın en kalabalık şehri. Oldukça zor bir şehir; tüm büyük kosmopolit şehirler gibi.. Mumbai, Hint okyanusu kenarında konumlanan göz alıcı kolonial yapılara ev sahipliği yapan aynı zamanda da en çok evsizin yaşadığı şehir desem kaosutan kastettiğimi anlayabilirsiniz sanırım. Dünyanın en pahalı evleri; 65 katlı dev bir gökdelende yaşayan tek bir aile de yine bu şehirde... Yankesiciler ve mafianın da kol gezdiği şehide Bollywood denen hayal makinesinin zenginliği bir başka kapı açıyor; ayrı bir renk katıyor.

Bu şehir garip bir şekilde batının ve doğunun sentezi..Her ne kadar kendi kültürlerinden vazgeçmeseler de yavaş yavaş batı kültürünede kapılarını sonuna kadar açıyorlarOoldukça hoş dükkanların ve lokantaların açıldığı şehir bana göre alışveriş konusunda bir cennet.

 Mumbai’de yapılacak çok şey var; Oberio, Four Seasons gibi çok hoş alternatifler olsa da benim tercihim kalmak için tabii ki şehre damgasını vuran Taj Mahal Otel'in eski saray bölümü.Burada kendinizi bir prenses yada mihrace gibi hissetmeniz mümkün. Eski dönemlerde yalnız gemi ile ulaşılan şehirin aslında o zmanaki giriş kapısı 1911 yılında King George V’in ziyareti için yapılan Gate of India’nın karşısına konumlanmış otel oldukça da merkezi.

TAJ MAHAL OTEL

Şehirde yapacağınız çok şey var.  Chatrapati Shivji tren terminali gotik tarzın çok güzel bir örneği. Terminal, kesinlikle gezmenizi önereceğim bir yer. 1887 yılında inşaa edilen tren istasyonunu hergün yaklaşık ikibuçukmilyon kişinin ziyaret ettiği hindistanın en renkli yerlerinden biri desem çok da abartmış olmam.

Size mutlaka gitmenizi önereceğim Dhobi Ghat, Mumbai’de bulunan yüzlerce Dhobi(çamaşırcının) çalıştığı ve yaşadığı bir yer. Burası için dev bir çamaşır yıkama ve kuru temizleme alanı diyebiliriz.Küçük bir gurupsanız küçük bir bahşiş karşılığı burayı size gezdiriyorlar.Bunu yapmanızı mutlaka tavsiye ederim zira burada gördükleriniz gerçek Hindistan’ı anlamanız konusunda oldukça yararlı.

Chowpatty Beach, aynı zamanda Marine Drive da denen mumbaililerin sabah erken ya da akşam yürüyüşleri için tercih ettiği oldukça pahalı evlerin bulunduğu bir semt.Özellikle akşam saatlerinde burada yürüyüş yaparsanız Hintli gençler, aşıkları, aileleri görmeniz mümkün. Bollywood artık dünyada da oldukça yükselen bir trend. Bollywood turu yapmak da Mumbai'de mümkün ve oldukça entersan olabilir. Prince of Whales müzesi de gezilebilecek adresler arasında.

TEK BİR AİLENİN YAŞADIĞI İÇİNDE HAVUZU, KAR ODASI DAHİ OLAN BİNA

Şimdi ise gelelim alışverişe…

Aslında bunu ayrı konu bile yapabilirim zira Mumbai alışveriş konusunda oldukça renkli bir yer. Her yerde şubesi olan GOODEARTH ‘ün Raghuvanshi Mill’de büyük bir dükkanı var, tabii sonsuz seçeneklerle. SABYASACHİ gidilmesi gezilmesi gereken bir dükkan; aslında dükkan değil de bir müze havasında daha çok. Tasarımcısı Sabayachi Mukherjee 2015 yılında GQ dergisi tarafından yılın tasarımcısı seçildi, Valentino ,Louboutin gibi ünlü markalarla tasarım ortaklığı yapan bu modaevinin ürünlerini görmek cidden büyük keyif. BUNGLOW8 benim en beğendiğim dükkanlardan biri aynı LE MİLL gibi. Le Mill için Mumbai’nin küçük Colette’I demek aslında çok da yanlış olmaz, Hemen karşısında GEM PALACE adlı mücevherci var ancak Jaipur’a gidecekseniz burada fazla vakit kaybetmeyin derim. ENSEMBLE, ATOSA, RAW MANGO, FAB İNDİA , AHİLAYA, OBATAİMU, AMRAPALİ,ANOKHİ,NEEMRANA CHİKANKARİ, CONTEMPORARY ARTS& CRAFTS hoş kıyafetler ve mücevherler bulabileceğiiniz adreslerden bazıları .Mumbai’de özellikle kumaş arıyorsanız KALA NİKETAN’a gitmenizi öneririm.

GOOD EARTH

BUNGLOW8

LE MİLL

SABAYACHİ

Pazar olarak CHOR BAZAAR(yani hırsızlar pazarı ) ve THE COLABA CAUSEWAY pazarını tasiye ederim.

Sanat konusunda da Mumbai oldukça göz alıcı ve gelişmiş bir şehir,Oldukça fazla sayıda galeri bulunuyor.Naorji road’da bulunan Ministry of New ben oradayken çok keyifli bir yerel sanatçıya ev sahipliği yapıyordu.Bu konuda otelinizin concierge servisinden yardım alabilirsiniz.

 

STARBUCKS FORT STORE dekorasyonu beni çok etkiledi

Yemek konusunda Mumbai’de sonsuz seçenekleriniz var. Oldukça çok sayıda international mutfak bulmak oldukça kolay bu şehirde. KALA GHODA isimli mahallede çok sayıda kahveler bulunmakta. TRİSHNA her yerden ilk duyacağınız isim sanırım.Deniz mahsülleri konusunda oldukça iddialı bu küçük köhne lokantaya gitmenizi ve Hint Okyanusundan çıkan yengeç, dev karides gibi deniz mahsüllerinin tadına bakmanızı öneririm. Eğer hint mutfağını seviyorsanız KYBER, GAYLORD, PESHAWRİ, PALİ BHAWANI, BOMBAY CANTEEN,MASALA KRAFT denemenizi tavsiye ederim. CAFÉ LEOPOLD, THE TASTİNG ROOM,NİCOBAR,SANQİ,CHİNA HOUSE THE PANTRY size tavsiye edeceğim diğer adresler…

YAZDANİi BAKERY ödüllü yerel tadların tadına bakabileceğiniz bir mekan

 

TASTİNGROOM

 leopold ca

superonline fatura ödeme enerya fatura ödeme bedaş fatura ödeme gediz elektrik fatura ödeme asat borç ödeme hgs yükleme tl yükleme elektrik faturası ödeme kredi kartı borç sorgulama trafik cezası ödeme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri yemek tarifleri