Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat

Beyrut'ta lezzet ve gece hayatından bazı adresler

05.04.2015 Tarihinde yayınlandı

Beyrut'a gidince neden Ortadoğunun Paris'i dendiğini çok iyi anlıyorsunuz. Sanırım savaşlar insanları daha da özgürleştiriyor bir yerde..Daha korkusuz  ve günü gününe yaşamayı öğretiyor..Ben Beyrut'ta bunu gözlemledim..İnsanlar eğlenmeyi, andan zevk almayı o kadar iyi biliyorlar ki...

Ben çok şanslıydım zira Beyrut'a Beyrutlu bir arkadaşımla gittim ve orada ki günlük yaşamın içine dahil olup birebir yaşadım..Beyrutlular eğlenmesini çok iyi bilen bir toplum..Yemekler zaten çok leziz ve bizim ağız tadımıza çok yakın, içki deseniz su gibi..ee daha ne istersiniz eğlenmek için.. Seneler boyu çekilen şavaş acıları onları o ortamda bile eğlenmenin püf noktası konusunda onları uzman yapmış,  BO18 gibi yer altı klüpleri işte böyle ortaya çıkmış..İşte sizle kısaca bir Beyrut turu atalım.

Safi Village

Yaklaşık birbuçuk saatlik bir uçuşla vardığınız Beyrut'ta hem deniz, yüzme ve çeşitli su sporları yapma imkanları, hem dağda kayak yapma olanağı, hem de eğlence dorukta olduğu bir gece hayatı bulmanız mümkün; alışveriş te işin bonusu diyelim ve onu başka bir güne bırakayım..... Yani konum olarak o kadar şanlı bir konuma sahip ki tek şehirde ne ararsanız bulmak mümkün.

Beyrutlular biraz dinlerine göre semtlere dağılmışlar desem çokda yanlış söylemiş olmam.. Bu semtler bir yerde içiçe ancak  bir bakıma da çok farklılar.. Örneğin Achrafieh daha çok Lübnanalı katoliklerin yaşadığı bir bölüm.. Achrafieh den aşağı yürürseniz sağa doğru downtown adını verdikleri daha entellerin ve sanatçıların yaşadığı bölgeye ulaşıyorsunuz.Sol tarafta ise ünlü souk ve downtown yani şehir merkezi var. Burası ise müslüman bölgesi olarak anılıyor.... yani bu mahalleler hem içiçe, hem de görünmez bir hatla ayrılmış gibi..Tüm bunların birleştiği noktada ise masmavi kubbesi  ve tüm heybeti ile  safii mahallesinde Al-Amin camii bulunuyor.

Mimarisi ile de Beyrut farklı bir tarza sahip.Yeni yapılan modern kuleler, onların yanında eski binalar ki bunların bazılarında  malesef  hala savaşın ağır izlerini görmeniz mümkün.. Bu kimi zaman size bir hüzün verse de , şehrin genel havası ve enerjisi bunu çabucak yok ediyor.  beyrutt'ta ki keyifli mahallelerden biri de Mar Mikhael...1920 den kalma binalargerçek bir görsel şölen..Daha bohem olan bölge de her geçen gün yeni ve hoş bir dükkan ve ya keyif noktasışehrin hipsterlarının buluşma noktası oluyor. Burada papercup hoş bir kitapçı,butik otellerden Villa Clara dakeyifli bir adres.Chaplin, Central, Bar İnternational bu bölgeden birkaç hoş adres..

Beyrut'ta yemekler bizim ağız tadımıza çok yakın humus, muhammmara, kebap, kibbe, deniz mahsülleri ve mezeler çok leziz. Sabah kahvaltılarında manouche dedikleri zahter ve çeşitli otlarla hazırlananbizim gözlemeye benzeyen ekmeğin tadı hala damağımda.. Manouche yi her semtte ki fırınlarda  bulmanız mümkün. Tabii bir de Lübnan deyince ilk akla gelen yemek falafel ... Falafel Sahyoun keyifle falafel yiyebileceğiniz bir adres.

Beyrut farklı etnik gurupları ve dinleri bir arada barındırdığından oldukça da zengin bir kültüre ve bu kültürün getirdiği avantajlara sahip.Tabii bu yemek kültürlerine de yansıyor.. Bazı lezzet duraklarını size saymamı isterseniz Tawlet şehrin belki de en eski lokantalarından biri, hala da en iyilerinden. Mhanna, Em Sherif, Enab da keyifle yemek yiyeceğiniz bazı adreslerden.. Four Season Otelinin roofu da içki içmek ve şehri seyretmek için için oldukça keyifli bir adres..

The Tawlet

Toto, Aanab (lübnan mutfakları) Chez Sami, Mandaloun Sur Mer (balık lokantaları) yine önereceğim adreslerden.. Abdul Wahap eğer esnaf lokantası türünü seviyorsanız Lübnan mutfağının sunulduğu hoş bir adres. Batroun bölgesinde ki  Pierre and Friends ve Branchial, Lİza de yine hoş adreslerden bazıları.. Öğlen yemekleriiçin Souk'ta Momo's u tercih edebilirsiniz. Bir dönem Londra'da gitmek için aylar öncesinden rezervasyon yaptırılan özel klüp bölümü de  bulunan Momo's un çıkış yeri işe burası.. Bunu dışında da Giovanni italyan yemeği sevenler için doğru bir tavsiye olabilir, ermeni mutfağında Mayass, Fransız mutfağında Central  ve Chez Sophie aklıma ilk gelenlerden. 

Momo

Skybar

Gelelim meşhur gece hayatına..SKYBAR..dünyanın da en iyi barı seçilen bu yer oldukça özgün ve eğlencel bir yer..BO18 nin hikayesi ise oldukça hüzünlü aslında. Bulunduğu yer bir otoparkın ortası, merdivenlerden aşağı bir sığınağa iniyorsunuz.. Bir zamanlar burası ortadoğunun en büyük mülteci karantina bölgesiymiş.Savaş zamanı ev partilerinin daha güvenli ve kalabalık yapılabilmesi için bu sığınak klübe dönüşmüş.Şimdi  ise modern teknoloji sayesinde açılan tepesi ile çok hoş bir gece klübü olan B018, zamanında en zor zamanlarda bile beyrutluların eğlence için sığındıkları bir yermiş. Train Station, Boite, la Creme de la Mode sayabileceğim diğer klüplerden bazıları..

BO18 girişi

Boite

Beyrut'un biraz kuzeyinde  sadece yarım saat uzaklıkta ki Edde Sands ve Byblos plajları ve bu plajlarda ki plaj partileri de gerçekten çok keyifli. Eğer yaz aylarında giderseniz Beyrut çok daha eğlenceli..çok daha keyifli..