Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Seyahat

En yakın komşu adalardan biri Simi

27.07.2014 Tarihinde yayınlandı

Simi adası  yelkenli ile Göcek'ten yaklaşık 6 saatte, Hisarönünden yola çıkarsanız 4 saatte varabileceğiniz kıyılarımıza yakın şirin küçük bir Yunan adası... Bozburun'dan ya da Datça'dan daha kolay ulaşacağınız bu adaya Bodrum'dan  da  hergün kalkan feribotlar mevcut.

Simi yani Türkçe ismi Sömbeki küçük ve bir o kadarda sakin bir ada. Rodos'a bağlı olan adanın nufusu yaklaşık 2500 kişi. Daha adaya yaklaşırken tablo gibi doğayı bozmadan dağın içine oyulmuş minik rengarenk evler size ada hakkında ilk fikri veriyor. 

Gialos adı verilen liman bölgesi adanın en canlı yeri...Burada bulunan tavernalardan en meşhuru Türkler için tartışmasız Manos..Tabakların kırıldığı, zaman zaman türk müziklerini çalındığı Manos'ta tuvalete giden duvarda ki resimlere mutlaka bakmanızı öneririm...Ancak tek alternatif Manos sanmayın,onun  kadar eğlenceli birçok farklı taverna var bu minik adada.Pantelis,Vaporetto ve Tholos Restaurant liman bölgesinin popüler yerlerinden bazıları.Daha sakin ve mütevazı bir yemek için Chorio bölgesi tercih edilebilirsiniz. Eski bir yel-degirmeni restore edilerek kurulmuş Milonas'ta keyifli yemek yeme şansınız var. Adanın minicik karidesleri benim de en favorim... symi shrimp olarak geçen karidesleri yemeden sakın dönmeyin...

Yüksekten de şehir manzarası muhteşem. Zaten o küçük rengarenk çiceklerle kaplı yollarda yürümek bile başlı başına bir keyif. Simi alışveriş konusunda da hoş bir ada..Çok seçenek olmasa da, olanlar güzel harmanlanmış..

Adanın arkasında kalan, keçilerin yoğun olduğu Panomiti koyunda bulunan  Moni Taksihargi Mikhail orthodoks kilisesi adanın en çok ziyaret edilen kilisesi.Zaten rüzgar durumuna göre çoğunlıkla teknelerin gündüz denize girmek için bu koyu tercih etmeleri; kilisenin yabancılar tarafından da ziyaret edilmesini sağlıyor. Bu kilise denizcilerin koruyucu meleği Mikhail'e ithafen yapılmış, yunanlıların hac ve adak yeri...

Bir de adanın arkasında Ayia Marina koyu var ki inanılmaz güzel bir denizi var. Berrak cam gibi, orada ki küçük manastırda çok hoş:pedi koyu'da özellikle rüzgarlı günlerde tekne ile sığınmak için hoş bir adres. Aklınızda olsun..

Simi benim çok sevdiğim adalardan biri.. Ayrıca bizim kıyılarda ki sayfiye yerleri ile kıyaslandığında çok daha makul fiyata eğlenip yemek yemeniz, eğlenmeniz mümkün...

Türklerin en sevdiği restoran Manos'un sahibi Manos

minik symi karidesleri

symi'de süngercilik çok ön planda