Text Widget

Hello there, this is a custom widget area, you can add anything here or in mollis est fringilla non. Vestibulum et felis lacus. Curabitur sed.

Our Pages

Blog Categories

Arama

Sağlık&yemek

Vivamayr Avusturya'da cennet bir sağlık merkezi...

02.04.2015 Tarihinde yayınlandı

Beni takip edenler yemeğe ve içmeğe ne kadar düşküm olduğumu, bu yüzden de sıksık sizlerle rejim, diyetisyen ve detox merkezlerinin isimlerini ve methodlarını paylaştığımı bilir. İşte bunlardan biri daha diye düşünmeyin bu yazı için ..Evet Chivasom hala en sevdiklerim içinde birinci sırada, orada kendimi şımartılmış hissediyorum ancak Avusturya'da geçen hafta gittiğim VivaMayr kendimi en sağlıklı hissettiğim merkezlerin başında birinci sırada.  İlk defa bir haftada her zamanki kadar kilo veremedim ancak kendimi çok daha sağlıklı, enerjik ve iyi hissettim ve en önemlisi bir müddettir oldukça yüksek olan tansyonum normale döndü ve senelerdir şikayet ettiğim şişkinlik ve gazdan neredeyse kurtuldum.. Günde iki kez aldığım ilaçlar bire düştü, böyle giderse yakında tamamen bırakabileceğim.

 Aslında bu konuyla ilgili olanlar Mayr Cure diye anılan bu methodu oldukça iyi bilirler sanırım.Ben yeni tanıştım. 1875-1965 yıllları arasında yaşamış olan Dr. Franz Mayr 'ın kendi kliniğinde uzun seneler uyguladığı bu sağlıklı yaşam formülünü onun  sağ kolundan öğrenen Dr. Harald Stossier de uzun seneler doktorun kurduğu klinikte çalışmış ve 2004 yılında kendi kliniğini kurarak daha modern bir ortamda aynı methodda hizmet vermeye başlamış. Şimdi de nisan başından itibaren  Avusturya'da bu sefer de kuzeyinde Altaussee' de cennet gibi ikinci merkezlerini daha açıyorlar.

Altaussee, Avusturya'nın elit tabakasının yaz aylarında gittiği oldukça eski çok güzel küçücük bir kasaba. Her sabah  göl kenarında yaptığım yürüyüş bana unuttuğum o güzel yeşili, bacalardan çıkan odun kokularını hatırlattı. Elimde olsa o kasabaya yerleşip yaşayabilirim. Çok sessiz, huzurlu, keyifli yemyeşil bir yer. Burayı size başka bir gün anlatacağım..

 

2004 yılında açılan ve Avusturya'nın güneyinde yer alan Vivamayr Maria Worth ve Altausse'de uygulanan methodlar aynı. Öncelikle yapılan bazı testlerle sizin hangi yiyeceklere toleransınızın olmadığı bulunuyor ve size en az 1 ay en fazla 3 ay boyunca bu yiyecekleri içermeyen bir menü oluşturmanızda yardımcı olunuyor.

VivaMayr konseptinde aslında pek de bilmediğimiz şeyler yok ancak bunların hayatımıza iyice yerleşmesi, yani bunların hayat tarzımız olmasına özen göstermemiz isteniyor. Mayr terapinin ilk şartı ÇİĞNEMEK.. Evet yemeklerimizi hatta çorbamızı bile iyice su oluncaya dek, yaklaşık 40/50 kez çiğnememiz isteniyor.. Yemek sırasında su içilmesi hiç önerilmiyor, bu methot da yemeklerden en az yarım saat önce ve yaklaşık birbuçuk saat sonrasına dek su içilmemesi tavsiye ediliyor. Akşam yemeklerini mümkünse 5-6 gibi yemeniz ve  kesinlikle saat 4'ten sonra çiğ sebze ve meyve yenmemesi tavsiye ediliyor.. Yani çok salata  ya da meyve seviyorsanız mutlaka bunları akşamüstü 4'ten önce  tüketmelisiniz. Haftada yapamazsanız hiç olmazsa ayda bir gün oldukça az yiyerek(onlar size öneriyorlar yemeniz gerekenleri)  sizin detox günü yapmanız öneriliyor tabii bu terapi sırasında amaç ilk hafta bağırsak ve miğdeyi oldukça rahatlatmak ve boşaltmak. Bunun için uygulan yöntem, yörenim şifalı tuzlu sularından sabah uyandığınızda bir şişe içmeniz ve bağırsaklarınızı boşaltmanız (birçok klinik bunu epsom salt ile yapıyor) daha sonra yine onların bol karbonat  ve farklı minarellerle hazırladıkları base powder adını verdikleri bir tozu  içerek yiyeceklerin bu temizlenme döneminde  bağırsaklara yapışmamasına yardımcı oluyorsunuz. Yanınızda eve götüreceğiniz epsom salt yada magnesium citrate ve base powder  haftalık uygulamanız önerilen detox günlerinde de kullanacağınız ürünlerden.

BU merkezde size aynı zamanda cilt bakımı, masaj, pain theraphy gibi farklı therapiler yapılıyor ve kliniğin baş ahçısı tarafından Mayr tarzı yemekleri evde de yapmanızın püf noktaları öğretiliyor.

En sevdiğim şey yasak yemek yok bu methodda. yani birgün çok istiyorsanız kebap yiyip içki de içebilirsiniz ancak ertesi gün base powder kullanarak vücüdünüzün dengesini sağlıyorsunuz.

İlk kez nasıl oldu bilmiyorum ancak döneli 5 gün olmasına rağmen canım ne tatlı ne kebap ne de içki istiyor..Oldukça keyifle, yediklerimle de doyarak miğde ağrısı, reflu , şişkinlik hissi yaşamadan  rahat ve keyifli uyuyorum.Umarım uzun zaman devam edebilir ve miğde sağlığıma tam kavuşabilirim. İnandığım ve denediğim şeyleri sizlere blog da paylaştığımdan  bunu da sizlerle de paylaşmak istedim, kesinlikle tavsiye ederim.Tek söyleyebileceğim yeni açılacak merkez inanılmaz bir doğası olan, ekim ayında vizyona girecek James Bond filmininde çekildiği bir cennet..Aynen otelde oldukça hoş ve pırıl pırıl  ancak yeni olduğundan servis tam oturana dek  Viva Maria Worth'de bu tedavi ve sağlık haftasını yaşamanız.

İşte yukardaki menü gibi bir menü sunuluyor size ..siz yiyece toleransınıza göre buradan seçenekler yapıyorsunuz ve gelenler inanın oldukça lezzetli.